ГЛОСАРІЙ

 

Абсолютне значення одного процента приросту — показ­ник, що визначається шляхом ділення абсолютного приросту на відповідний темп приросту, виражений у процентах. Розра­хунок цього показника має економічний зміст тільки на лан­цюговій основі.

Абсолютний приріст — показник, що характеризує абсо­лютну швидкість зростання (зниження) рівнів ряду динаміки. Величина його є різницею між даним рівнем і рівнем, з яким проводиться зіставлення. Абсолютний приріст показує, на скільки одиниць підвищився або зменшився рівень ряду порів­няно з базисним рівнем.

Активи платника податків — кошти, матеріальні та нема­теріальні цінності, що належать юридичній фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.

Аналіз (від грец.αναλυσις — розділення, розчленування) — спосіб пізнання предметів і явищ навколишнього середовища, який ґрунтується на розчленовуванні цілого на складові час­тини і вивченні їх у всьому різноманітті зв'язків і залежнос­тей. Залежно від мети, методів і прийомів проведення, галузі застосування, використаного інструментарію його розгляда­ють з декількох боків: розчленування об'єкта (подумки або нас­правді) на складові елементи; всебічне розбирання, розглядан­ня, наприклад, творів мистецтва, процесів, рішень; уточнення логічної форми (структури) міркування у формальній логіці; як синонім наукового дослідження взагалі або метод вивчення об'єкта шляхом розгляду його окремих сторін, властивостей, складових; визначення складу речовини.

Аналіз багатовимірний — вид аналізу, сутність якого по­лягає в комплексній оцінці економічних явищ і процесів з ви­користанням системи показників.

Аналіз вертикальний (структурний ) — вид одновимірного аналізу, що має на меті дослідження складу і структури дослі­джуваного економічного явища за допомогою розкладання на окремі складові елементи, визначення їх частки та співвідно­шень, а також вивчення впливу факторів на загальний резуль­тативний показник за рахунок його порівняння до і після змі­ни конкретного чинника.

Аналіз вибірковий — аналіз, що ґрунтується на вивченні не всіх, а лише певної частини об'єктів, відібраних у випадко­вому порядку. Випадковість відбору гарантує незалежність вибірки від суб'єктивізму, упереджує умисність, тенденцій­ність виконавців.

Аналіз виробничий — аналіз, що охоплює сферу виробниц­тва, реалізації продукції, робіт, послуг і призначений для по­шуку невикористаних резервів підвищення їх ефективності.

Аналіз внутрішній — здійснюється за ініціативою і на ма­теріалах самого підприємства з метою використання його ре­зультатів у плануванні, складанні виробничої програми, розробці стратегії господарської діяльності та в управлінні.

Аналіз внутрішньогосподарський — здійснюється на рівні підприємства і його структурних одиниць — виробничих під­розділів, а саме відділень, цехів, бригад.

Аналіз горизонтальний — вид одновимірного аналізу, який використовується для визначення абсолютних і відносних від­хилень фактичного рівня досліджуваної ознаки, показників від базового.

Аналіз господарської діяльності — економічний аналіз ре­зультатів діяльності підприємства, при якому комплексно оці­нюється її відповідність поставленим меті і завданням.

Аналіз дисперсійний — статистичний метод, призначений для встановлення структури зв'язку між результативною та факторними ознаками. Він дає змогу визначити вплив одного або кількох факторів на результативний показник. Дисперсій­ний аналіз може застосовуватися при обмеженій кількості оди­ниць спостереження. Він ефективний в умовах, коли результа­тивна ознака суттєво змінюється під одночасною дією кількох факторів з неоднаковою силою впливу. Дисперсійний метод аналізу відіграє велику роль в економічних дослідженнях. Завдяки цьому методу вирішуються такі завдання: кількісне вимірювання сили впливу факторних ознак та їх сполучень на результативну величину; оцінка вірогідності впливу та його довірчих меж; аналіз окремих середніх та статистична оцінка їх різниці.

Аналіз економіко-екологічний ставить своїм завданням вивчення взаємозв'язків і взаємозалежностей економічних та екологічних явищ і процесів для пошуку резервів, а також розробки заходів щодо покращення навколишнього середови­ща, раціонального використання ресурсів. Здійснюється еко­номічною службою підприємств, органами охорони навколиш­нього середовища.

Аналіз економічний — система спеціальних знань з дослі­дження організації, структури і стану господарського життя або окремої сфери економічної діяльності для узагальнення пе­редового досвіду та виявлення невикористаних резервів підви­щення їх ефективності.

Аналіз загальноекономічний спрямований на вивчення узагальнюючих вартісних показників господарської діяль­ності і здійснюється за даними періодичної звітності.

Аналіз зовнішній — може проводитися безпосередньо зов­нішніми користувачами або на їх замовлення. У ролі останніх можуть виступати представники вищестоящої організації, фі­нансових, податкових органів, громадських організацій, неза­лежні аудитори, акціонери, потенційні інвестори.

Аналіз інвестиційний вивчає операції із вкладення майно­вих, інтелектуальних цінностей в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності з метою отримання прибутку або со­ціального ефекту, виявляє можливості залучення капіталу, інвестиційну привабливість підприємств, видів економічної діяльності, регіонів, а також інвестиційний клімат, розробляє та дає оцінку інвестиційним програмам підприємства. Аналіз здійснюється експертами-аналітиками економічної служби.

Аналіз індексний за факторами — аналіз, мета якого поля­гає в оцінці ізольованого впливу окремих факторів на резуль­тат.

Аналіз кластерний — метод багатовимірного статистично­го дослідження, в яке входить збір даних, що містять інформа­цію про вибіркові об'єкти, та упорядкування їх в порівняно однорідні, схожі між собою групи. Сутність кластерного аналі­зу полягає у здійсненні класифікації об'єктів дослідження за допомогою численних обчислювальних процедур. В результаті цього утворюються кластери, або групи, дуже схожих об'єктів. На відміну від інших методів цей вид аналізу дає можливість класифікувати об'єкти не за однією ознакою, а за кількома од­ночасно. Для цього вводяться відповідні показники, що харак­теризують певну міру близькості за всіма класифікаційними параметрами. Мета кластерного аналізу полягає в пошуку на­явних структур, що виражається в утворенні груп схожих між собою об'єктів — кластерів. Основними завданнями кластер­ного аналізу є: розробка типології або класифікації досліджу­ваних об'єктів; дослідження та визначення прийнятних кон­цептуальних схем групування об'єктів; висунення гіпотез на підставі результатів дослідження даних; перевірка гіпотез, чи справді типи (групи), які були виділені певним чином, мають місце в наявних даних.

Аналіз комплексний (загальний ) — аналіз, мета якого по­лягає у всебічному, комплексному вивченні господарської діяльності підприємства як єдиного комплексу.

Аналіз кореляційний (кореляційний метод ) — метод до­слідження взаємозалежності ознак у генеральній сукупності, які є випадковими величинами з нормальним характером роз­поділу. Основними вимогами до застосування кореляційного аналізу є достатня кількість спостережень, сукупності фактор­них і результативних показників, а також їх кількісний вимір і відображення в інформаційних джерелах. Застосування ко­реляційного аналізу тісно пов'язане з регресійним аналізом, тому його часто називають кореляційно-регресійним. Головни­ми завданнями кореляційного аналізу є: визначення форми зв'язку; вимірювання щільності (сили) зв'язку; виявлення впливу факторів на результативну ознаку.

Аналіз маржинальний — метод фінансового аналізу, який досліджує взаємозв'язок витрат виробництва (з розподілом їх на постійні і змінні) та прибутку. Призначений для обґрунту­вання й прийняття зважених управлінських рішень щодо об­сягу виробництва, реалізації окремих видів продукції, робіт, послуг, їх собівартості та ціни.

Аналіз маркетинговий — спрямований на дослідження ринків збуту продукції, зокрема на кон'юнктуру ринку про­дукції, сировини і матеріалів, на вивчення попиту, пропозиції, рівня конкурентоспроможності виробленої продукції, можли­востей її збуту, комерційного ризику тощо. Цей аналіз здійс­нює служба маркетингу (на великих підприємствах) або окремі працівники (на малих підприємствах).

Аналіз міжгосподарський — охоплює кілька підприємств, що дає змогу визначити середні дані, зробити узагальнення, порівняння, групування показників господарської діяльності підприємств, організацій на територіальному рівні (район, об­ласть, країна) та за видами економічної діяльності.

Аналіз на основі множинної регресії — вид регресійного аналізу, який базується на використанні в рівнянні регресії більше ніж однієї незалежної змінної. Його застосовують при прогнозуванні попиту. Спочат­ку ідентифікуються фактори, що визначають попит, потім встановлюються наявні між ними взаємозв'язки та прогнозу­ються їхні ймовірні майбутні значення. На основі отриманих даних виводиться прогнозне значення попиту.

Аналіз одновимірний — порівняння кількох досліджува­них об'єктів за одним показником або одного об'єкта за одним або кількома параметрами. Види одновимірного порівняльно­го аналізу: горизонтальний, вертикальний і трендовий.

Аналіз оперативний — аналіз поточної діяльності підпри­ємства, в межах якого відбувається контроль цієї діяльності. Здійснюється повсякденно і не потребує застосування склад­них методів дослідження. Основною вимогою до нього є опера­тивність.

Аналіз перспективний — виходить із потреби планування чи прогнозування господарських операцій у майбутньому. Проводиться ще до здійснення вказаних операцій.

Аналіз порівняльний — полягає у зіставленні узагальне­них та часткових економічних і техніко-виробничих показни­ків видів економічної діяльності, підприємств, організацій та їхніх внутрішніх підрозділів з метою виявлення найкращих результатів і поширення передового досвіду. При порівняльно­му аналізі зіставляються фактичні показники з плановими, з показниками відповідних періодів минулих років, інших під­приємств, з нормативними даними. В результаті виявляються відхилення цих показників і встановлюються їхні причини.

Аналіз порівняльний горизонтальний — вид одномірного «налізу, мета якого полягає у визначенні абсолютних (абсолютний приріст) і відносних відхилень (темп зростання, темп приросту) фактичних показників від базових (планові, за ми­нулі роки, середні по галузі, досягнення передових підприємств тощо).

Аналіз ретроспективний — пов'язаний з вивченням госпо­дарських процесів, діяльності, що вже відбулися, тобто він спрямований у минуле і вивчає факти та результати за опера­ціями, процесами, які вже здійснилися.

Аналіз системний — сукупність методів і способів дослі­дження складних об'єктів, процесів, багаторівневих та багато­компонентних систем, що спираються на комплексний підхід, «рахування взаємозв'язків і взаємодії між елементами систе­ми як всередині системи, так і поза її межами. Цей аналіз відіграє головну роль у плануванні, управлінні виробництвом, прийнятті ефективних управлінських рішень.

Аналіз ситуаційний полягає в оцінці можливих змін у діяльності підприємства з урахуванням пливу діючих зовніш­ніх факторів, тобто таких, на які підприємство вплинути прак­тично не може. Мета ситуаційного аналізу — виявлення про­блем і можливостей, які можуть виникнути у майбутній діяль­ності підприємства.

Аналіз соціально-економічний полягає у вивченні взаємо­зв'язку і взаємозалежності соціальних та економічних явищ і процесів, у визначені впливу соціальних факторів на результа­ти господарювання. Цей аналіз можуть робити фахівці еконо­мічної та соціологічної служб, статистичних органів.

Аналіз статистико-економічний здійснюється статистич­ними органами для дослідження масових суспільних еконо­мічних явищ і процесів на різних рівнях: підприємство — район — область — країна, або: підприємство — вид економіч­ної діяльності — сектор економіки.

Аналіз стратегічний — аналіз господарської діяльності під­приємства на довгострокову перспективу. Проводиться в умо­вах високого рівня невизначеності відносно кількісних і якіс­них характеристик майбутньої діяльності підприємства і по­требує врахування великої кількості ризиків, які можуть ви­никнути на його шляху. Основне завдання його — надання ре­зультатів дослідження для вибору стратегії та обґрунтування політики залучення й ефективного розміщення ресурсів під­приємства.

Аналіз суцільний — аналіз, при якому дослідженням охоп­люються всі без винятку об'єкти, в результаті чого визнача­ються резерви, формулюються висновки і пропозиції щодо підвищення ефективності господарювання.

Аналіз тактичний — аналіз господарської діяльності під­приємства на короткострокову перспективу. Він менш деталь­ний, ніж оперативний аналіз, і підпорядкований конкретиза­ції поставлених завдань через систему планів та їх ресурсного забезпечення за різними напрямами: затрати часу, матеріаль­но-технічних, трудових, інформаційних ресурсів тощо.

Аналіз тематичний — охоплює тільки окремі напрями діяльності підприємства або рішення спеціальних завдань, здебільшого ті, які найбільш проблемні і важливі в конкрет­ний період часу.

Аналіз техніко-економічний — поглиблює загальноеконо­мічний аналіз, допомагаючи детально вивчати та оцінювати технічний рівень підприємства та його вплив на економічні по­казники. До проведення цього аналізу залучаються, крім пра­цівників економічної служби, представники технічного підроз­ділу служби підприємства (інженери, технологи та ін.).

Аналіз трендовий — вид одновимірного аналізу, що вико­ристовується при дослідженні рядів динаміки і допомагає ви­значити тенденцію зміни показників за декілька років (серед­ній темп зростання, темп приросту та ін.).

Аналіз факторний — розділ математичної статистики, який використовується в багатовимірному аналізі для вияв­лення впливу різноманітних факторів на зміну показника, який вивчається. При цьому кількісно оцінюється сила та до­стовірність цього впливу.

Аналіз фінансово-економічний — призначений для ви­вчення фінансових результатів діяльності, фінансового стану суб'єктів господарювання з метою пошуку резервів їх покра­щання. Цей аналіз виконує фінансова служба підприємства, фінансово-кредитні організації.

Аналіз функціонально-вартісний (ФВА ) — один із методів евристичного аналізу, мета якого полягає у виборі оптималь­ного варіанта, що забезпечує повноцінне виконання досліджу­ваним об'єктом (виробом, технологічним процесом, формою організації чи управління виробництвом тощо) своїх основних функцій при мінімальних затратах. Особливістю мети цього аналізу є не саме вдосконалення конкретного досліджуваного об'єкта, а насамперед пошук альтернативних варіантів вико­нання його функцій та вибір серед них найбільш економічної, яка б забезпечувала оптимальне співвідношення між спожив­чими властивостями і витратами на їхню реалізацію. Надзви­чайно важливим є те, що ФВА дає змогу вирішувати, на пер­ший погляд, два взаємовиключні завдання — скорочення ви­трат та підвищення якості виробу. Основними завданнями ФВА є: підвищення конкурентоспроможності продукції на внутрішньому і зовнішньому ринках; зниження витрат на ви­робництво; удосконалення технології виробництва; обґрунту­вання управлінських рішень.

Аналіз чутливості — передбачає дослідження залежності результативного показника (найчастіше чистої теперішньої вартості та внутрішньої норми дохідності) від варіації значень показників, що беруть участь у його визначенні (ключових пе­ремінних). Він дає змогу визначити силу реакції результатив­ного фактора на зміну факторних ознак і відповісти на питан­ня, що буде з результативним показником, якщо зміниться значення деякої вихідної величини? Виходячи з цього, його ще називають аналізом "що буде, якщо". В основу аналізу чутли­вості покладено поетапну зміну вихідного показника при не­змінності інших показників.

Аналітична служба — один із центральних підрозділів, який відповідає за підготовку та обґрунтування основних стра­тегічних рішень та відслідковує загальну картину бізнесу су­б'єкта господарювання (підприємства, фірми, організації).

Аналітичне вирівнювання — ефективний спосіб обробки ряду динаміки з метою виявлення основної тенденції розвитку явища. Сутність його полягає у вирівнюванні фактичних да­них динамічного ряду способом найменших квадратів, що пе­редбачає знаходження такої прямої або кривої, ординати точок якої були б найбільш близькі до значень фактичного ряду ди­наміки.

Аналітичність інформації — забезпечення надходження даних з тією деталізацію, яка необхідна для управління.

Антагоністична гра , або гра з нульовою сумою, в теорії ігор — така гра, у якій виграш одного гравця дорівнює програшу іншого.

Арифметичний (лічильний) контроль — полягає у перевір­ці різних арифметичних розрахунків, підсумків, визначення процентів, середніх величин шляхом прямих або непрямих пе­рерахунків.

Баланс — звіт про фінансовий стан підприємства, який ві­дображає на певну дату його активи, зобов'язання і власний капітал.

Банк даних — система спеціальним чином організованих даних (баз даних), програмних, технічних, мовних, організа­ційно-методичних засобів, призначених для забезпечення цен­тралізованого накопичення і колективного багатоцільового використання цих даних.

Виконавці економічного аналізу — спеціалісти галузей і керівники виробничих підрозділів, які можуть забезпечити найбільшу його ефективність. Очолюють цю роботу керівник підприємства і головний (старший) економіст. Якщо ж підпри­ємство мале, то аналітична робота покладається на бухгал­тера.

Використання інформації — задоволення інформаційних потреб громадян, юридичних осіб і держави.

Відносні показники виконання договірних зобов'язань — показують рівень виконання суб'єктом господарювання зобо­в'язань, передбачених в договорах. Вони розраховуються шля­хом співвідношення обсягу фактично виконаних зобов'язань (обсяг фактичної поставки товарів, наданих послуг) і обсягу зобов'язань, передбачених в угоді (обсяг поставки товарів, на­дання послуг згідно з укладеною угодою) і подаються у формі коефіцієнтів, процентів.

Відносні показники інтенсивності — відображають ступінь поширення явища, яке вивчається, в тому чи іншому середо­вищі за допомогою різнойменних, але взаємопов'язаних абсо­лютних показників. Відносні показники інтенсивності показу­ють, скільки одиниць однієї сукупності припадає на одиницю іншої сукупності. Вони розраховуються шляхом ділення абсо­лютної величини досліджуваного явища на абсолютну величи­ну, що характеризує обсяг середовища, де розвивається або по­ширюється це явище. Виражаються завжди іменованими чис­лами і включають у назву найменування виміру обох порівню­вальних ознак. Так, часто на 10 000 населення розраховуються такі відносні величини інтенсивності: чисельність лікарів, лі­карняних ліжок, число підприємств роздрібної торгівлі, гро­мадського харчування, число посадкових місць у них. Серед відносних показників інтенсивності можна назвати також щільність населення на 1 км2території, щільність поголів'я тварин на 100 га сільськогосподарських угідь, виробництво різних видів продукції на одну особу та ін.

Відносні показники координації — характеризують спів­відношення між окремими частинами сукупності. При цьому одну частину сукупності беруть за основу (базу) порівняння і знаходять відношення до неї всіх інших частин. Показники координації показують, у скільки разів порівнювана величина більша (менша) ніж величина, взята за базу порівняння.

Відносні показники порівнянь характеризують кількісні співвідношення однойменних величин, що стосуються різних об'єктів, територій, але представлені за один і той самий пе­ріод. Вони виражаються в коефіцієнтах або процентах.

Відносні показники структури характеризують склад су­спільного явища і показують, яку частку займають окремі час­тини в усьому явищі. Вони визначаються шляхом відношення абсолютної величини кожної частини сукупності до абсолют­ної величини всієї сукупності і виражаються, як правило, у відсотках (база порівняння береться за 100) або у частках оди­ниці (база порівняння дорівнює 1).

Внутрішньогосподарська (управлінська) звітність — спе­ціальна звітність, що складається на підставі даних бухгал­терського обліку і призначена для задоволення потреб в інфор­мації внутрішніх користувачів — органів управління підпри­ємства.

Графік — форма наочного подання статистичних даних про соціально-економічні явища і процеси через геометричні обра­зи, малюнки або схематичні географічні карти та пояснення до них.

Графіки крапкові — графіки, в яких обсяг сукупності ви­ражається або однією крапкою, або нагромадженням крапок. Одна крапка може означати один випадок або декілька (напри­клад, один завод, 500 працівників).

Графіки лінійні — графіки, які складаються з одних ліній: відрізків прямої, ламаних, ступінчастих, плавних кривих (здебільшого для передавання динаміки сукупності). Часто відрізки прямої заміняють смужками однакової ширини, які виступають також як графічні знаки але з одним виміром (дов­жиною). У таких випадках графіки називають стовпчиковими, якщо смужки розміщені вертикально, або стрічковими, якщо смужки лежать горизонтально.

Графіки об'ємні — трьохвимірні графіки, які використову­ються рідко, оскільки вони менш виразні порівняно з лінійни­ми і площинними.

Графіки площині — графіки двох вимірів у вигляді площин різних геометричних форм. Виходячи з цього, вони можуть бути квадратними, круговими, секторними, круговими. Ці графіки доцільно використовувати для порівняння явищ, представлених абсолютними і відносними величинами.

Графіки художні (образотворчі, умовні) — графіки з умовними графічними знаками, які відображають сукупності або її окремі значення у вигляді фігур людей, контурів тварин, схематичних рисунків предметів тощо.

Групування — процес утворення однорідних груп на основі розподілу сукупності на окремі частини або об'єднання дослі­джуваних одиниць у часткові сукупності за суттєвими для них ознаками.

Групування аналітичні — групування, які використову­ються для дослідження взаємозв'язку між явищами та їх різ­номанітними ознаками. При побудові аналітичних групувань важливо правильно визначити факторні і результативні ознаки.

Групування комбіновані — групування, які будуються за двома і більше ознаками у взаємозв'язку (комбінації) таким чином, що групи, утворені за однією ознакою, поділяються на підгрупи за іншою ознакою і т. п.

Групування прості — такі групування, які здійснюються за однією ознакою.

Групування структурні — групування, які характеризують склад досліджуваної сукупності, структурні зрушення в роз­витку соціально-економічних явищ і процесів.

Групування типологічні — групування, завдання яких по­лягає у виділенні із загальної сукупності соціально-економіч­них типів, тобто окремих груп, які відрізняються між собою в якісному відношенні.

Дані — відомості про стан об'єкта (підприємства, машини, людини, економіки, землі та ін.), представлені у вигляді зміс­товної сукупності знаків. Вони однаковою мірою фіксують стан великих систем та їх елементарних часток. Дані можуть бути представлені у різних формах: числові, описові, схематичні, рисовані, накреслені.

Дедукція — спосіб міркувань від загальних положень до часткових висновків.

Джерела інформації облікового характеру — всі дані, що містяться в документах бухгалтерського, статистичного та оперативного обліку, а також у звітності всіх видів, у первин­ній обліковій документації.

Діаграма — графічне вираження обсягів та особливостей однієї чи декількох сукупностей за допомогою кількісних гра­фічних знаків (геометричних, художніх, фонових, суто умовних).

Діаграма балансова — двостороння стрічкова діаграма, стрічки якої розгалужуються у два боки на більш вузькі смуж­ки, що своєю шириною виражають відповідні величини статей доходів і витрат, статей активу і пасиву тощо.

Діаграма лінійна — один із найбільш поширених видів гра­фіків, який служить для зображення динаміки досліджуваних явищ. Для його побудови використовується прямокутна систе­ма координат. На осі абсцис відкладають рівні відрізки — пе­ріоди часу (дні, місяці, роки і т. п.), а на осі ординат — прийня­тий масштаб, що характеризує одиниці виміру. На координат­ному полі наносять точки, які дорівнюють величині показника на даний період. Потім усі точки з'єднують прямими лініями, в результаті чого отримують ламану лінію, яка характеризує зміну досліджуваного явища за даний період часу.

Діяльність господарська — діяль­ність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробниц­тва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, ви­конання робіт чи надання послуг вартісного характеру, які мають цінову визначеність. Податкове законодавство трактує господарську діяльність як будь-яку діяльність особи, спрямо­вану на одержання доходу в грошовій, матеріальній або нема­теріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та сут­тєвою.

Діяльність звичайна — будь-яка ос­новна діяльність підприємства, а також операції, що її забезпе­чують, або виникають у результаті здійснення такої діяльності. У комерційних підприємствах звичайною діяльністю вва­жається виробництво та реалізація продукції, необоротних та оборотних активів, надання послуг, виконання робіт, а в некомерційних (неприбуткових) — надання благодійної допомоги, інформаційних, освітніх, культурних, наукових послуг тощо.

Діяльність інвестиційна — су­купність практичних дій громадян, юридичних осіб і держави щодо реалізації інвестицій.

Діяльність надзвичайна — події й операції, відмінні від основної діяльності, які мають не періо­дичний, а разовий характер, тому не очікується їх повторення в кожному наступному звітному періоді. До такої діяльності належать роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків стихійного лиха (повінь, пожежа, заморозки, землетрус), а також техно­генних катастроф і аварій (аварія на Чорнобильській АЕС), відшкодуванням збитків і витрат із запобігання таких наслід­ків.

Діяльність некомерційна — діяльність, яка не ставить за мету отримання прибутку (благодійні фонди, організації).

Діяльність операційна — основна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, що не є інвестиційною і фінансовою діяльністю.

Діяльність основна — операції, пов'я­зані з виробництвом чи реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг), що є головною метою підприємства і забезпечує основ­ну частину його доходу. Основна діяльність залежить від виду економічної діяльності, спеціалізації суб'єктів господарюван­ня. Основною діяльністю для торговельних підприємств є при­дбання та продаж товарів, для виробничих — придбання ма­теріалів і сировини, виготовлення та реалізація продукції, для інвестиційних компаній — формування портфеля інвестицій та ін.

Діяльність підприємницька (комерційна), або підприєм­ництво — така господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку. Суб'єктами цієї діяльності виступають юридичні і фізичні особи.

Діяльність спільна — господарська діяльність зі створенням або без створення юридичної особи, яка є об'єктом спільного контролю двох або більше сторін від­повідно до письмової угоди між ними.

Діяльність фінансова  — діяль­ність, яка призводить до змін розміру і складу власного та по­зичкового капіталу підприємства. Головним напрямом фінан­сової діяльності будь-якого підприємства є формування і вико­ристання грошових фондів, за допомогою яких забезпечується грошовими коштами його виробничо-господарська діяльність, а також здійснюється просте і розширене відтворення.

Документ — передбачена законом матеріальна форма одер-зберігання, використання і поширення інформації шляхом фіксації її на папері, магнітній, кіно-, відео-, фото­плівці або іншому носієві.

Доречність інформації — здатність інфор­мації впливати на прийняття рішень користувачів, допомага­ючи їм оцінювати отримані результати та прогнозувати май­бутні події. Інформація вважається доречною, якщо вона своє­часна, суттєва і має цінність для складання прогнозів та оцінки результатів на базі звітних показників минулих років і поточ­ного періоду.

Достовірність або надійність інформації — висока якість, об'єктивне відображення господарської діяльності, відсутність суттєвих помилок або пристрасних оці­нок. Для цього інформація має бути правдивою, в ній повинен переважати економічний зміст над юридичною формою, вона має забезпечувати можливість перевірки і нейтральність.

Доступність і зрозумілість ін­формації — доступність інформації для сприйняття різними групами користувачів, аналітиків, однозначність, чіткість, без зайвої деталізації.

Економічність аналізу — вимога, що випливає з одноймен­ного принципу економічності або ефективності. Зміст її поля­гає в бережному витрачанні ресурсів, сприянні економії витрат при проведенні аналізу. Здійснення аналітичного дослідження доцільне лише тоді, коли економічний ефект від цього буде значно більшим ніж затрати.

Завдання економічного аналізу — оцінка фактичного ста­ну господарювання; виявлення факторів, які спричинили від­хилення фактичних показників від планових; визначення кількісного та якісного впливів різних факторів на результати господарювання; визначення резервів поліпшення наявного стану; розробка, обґрунтування шляхів і заходів подальшого використання виявлених резервів та контроль за їх виконан­ням.

Зберігання інформації — забезпечення належного стану інформації та її матеріальних носіїв.

Зведений індекс (складний, аналітичний, агрегатний) — виражає співвідношення складних соціально-економічних явищ, які складаються або з безпосередньо несумірних елемен­тів, або окремих частин цих явищ. У першому випадку ми отримуємо загальний індекс, а в другому — груповий (субін-декс). У зведених індексах досліджувана ознака береться не ізольовано, а у зв'язку з іншими ознаками. Зведений, або агре­гатний, індекс завжди складається з двох компонент: ознака, яка індексується, тобто динаміка якої вивчається; сумірник, який називається вагою. За допомогою ознак-ваг вимірюється динаміка складного економічного явища, окремі елементи якого несумірні.

Звіт про власний капітал — звіт, який відображає зміни у складі власного капіталу підприємства протягом звітного пе­ріоду.

Звіт про рух грошових коштів — звіт, який відображає над­ходження і видаток грошових коштів у результаті діяльності підприємства у звітному періоді.

Звіт про фінансові результати — звіт про доходи, витрати і фінансові результати діяльності підприємства.

Звітність — система підсумкових і взаємопов'язаних даних (показників), що мають форму звітів, складених за допомогою спеціально затвердженої форми, які характеризують умови та результати діяльності підприємства за визначений відрізок часу.

Звітність податкова — звітність, що характеризує стан зобов'язань підприємства, пов'язаних з нарахуванням і спла­тою податків та інших обов'язкових платежів. Вона подається до органів податкової служби і позабюджетних фондів.

Звітність статистична — форма статистичного спостере­ження державою, при якій уповноваженим органам надходить від підприємств (організацій, установ) необхідна їм інформа­ція у вигляді законно встановлених звітних документів (ста­тистичних звітів) за підписами осіб, відповідальних за подання і достовірність даних.

Зіставність і стабільність інформації — запорука проведення ефективного економічного аналізу і прийняття обґрунтованих рішень. Зіставність озна­чає можливість порівняння даних за об'єктами, різними дже­релами даних, обсягом, у часі (за декількома періодами) і у просторі (з іншими підприємствами, регіонами, країнами).

Змінні дані — величини, які у процесі вивчення набирають різних значень. Вони не мають однієї й тієї самої чисельної визначеності, але кожна з них характеризує певний бік проце­су чи явища: випуск продукції по цехах чи підприємству в ці­лому на конкретну дату, надходження сировини і матеріалів від постачальників на склад підприємства, відправка готової продукції споживачам тощо. Змінні дані використовуються для оперативного планування та управління.

Індекс — це відносна величина, за допомогою якої можна порівнювати окремі показники одно­рідного об'єкта та складні економічні явища, утворені з різ­норідних елементів, що не підлягають безпосередньому підсу­мовуванню.

Індекс змінного складу — співвідношення середніх рівнів досліджуваного явища. Якщо індекс постійного (фіксованого) складу показує середню зміну лише однієї індексованої вели­чини, то індекс змінного складу характеризує загальну зміну середньої як в результаті зміни індивідуальних значень вели­чини, яка індексується, так і в результаті зміни структури су­купності (ваг).

Індекс індивідуальний (простий, частковий) — результат порівняння двох показників, які належать однорідному об'єкту (наприклад, цін якогось товару, обсягів його реалізації тощо).

Індукція — спосіб умовиводу від часткових фактів, положень до загальних висновків.

Інформаційне забезпечення — система одержання, оцінки, зберігання та переробки даних, що створена з метою вироблен­ня управлінських рішень.

Інформаційне забезпечення аналізу — визначення інфор­маційної бази аналізу та перевірка правильності даних.

Інформаційне забезпечення економічного аналізу — ство­рення бази даних, комплексу інформаційних засобів, необхід­них для дослідження господарської діяльності та вирішення завдань управління.

Інформаційне моделювання — розробка конструктивних, параметричних, методологічних моделей можливого вирішен­ня проблем на основі інформаційних даних, прогнозування на­уково-технічної ситуації, формування еталонного уявлення про об'єкти, які розробляються, тощо.

Інформація — роз'яснення, викладення, тлумачення) — первісно під інформацією розумі­ли відомості, які передаються людьми усним, письмовим або іншим способом із застосуванням технічних засобів та умовних сигналів. Пізніше, з середини XX ст., зміст цього поняття значно розширився. Інформація почала вже розглядатися як загальнонаукове поняття, що включає обмін відомостями між людьми, людиною та автоматом, автоматом і автоматом; обмін сигналами у тваринному і рослинному світі; передачу ознак від клітини до клітини, від організму до організму, одне з основ­них понять кібернетики. Закон України "Про інформацію" трактує інформацію як документовані або публічно оголошені відомості про події, явища, що відбуваються у суспільстві, дер­жаві та навколишньому природному середовищі.

Інформація алфавітна — інформація, подана в порядку букв, прийнятих в азбуці, тобто за алфавітом, наприклад пере­лік прізвищ працівників за алфавітом.

Інформація алфавітно-цифрова — інформація, що поєднує алфавітну і цифрову, наприклад той же перелік прізвищ пра­цівників за алфавітом та порядковим номером або прізвища із зазначенням персонального ідентифікаційного коду.

Інформація вихідна — інформація, яка надходить від об'єкта управління (вивільнення працівників, використання бюджетних коштів, звітні дані).

Інформація відкрита — інформація, доступна для користу­вання всім, виходячи з ціни, зрозумілості і простоти у викла­денні. Ця інформація систематично публікується в офіційних друкованих виданнях (бюлетенях, збірниках), поширюється засобами масової комунікації, безпосередньо надається заінте­ресованим громадянам, державним органам та юридичним особам.

Інформація внутрішня — інформація, яка утворюється на самому підприємстві (фактичні дані про фінансовий стан, біз­нес-плани і стратегії підприємства та ін.). Внутрішня інформа­ція відображається у статистичному, бухгалтерському обліку і звітності, планових, нормативних документах, розроблених на підприємстві.

Інформація вхідна — інформація, яка надходить на об'єкт управління (курси валют, індекс інфляції та ін.).

Інформація допоміжна — інформація, потрібна для деталь­нішої, повнішої характеристики предмета, який вивчається.

Інформація достатня — інформація, яка задовольняє по­треби, необхідні умови, які висуваються до неї, і подана за не­обхідними параметрами: обсягом, повнотою, глибиною, якіс­тю тощо, а також у встановлений строк.

Інформація економічна — сукупність різних відомостей економічного характеру, що виникають при підготовці вироб­ництва, у процесі виробничо-господарської діяльності й управ­ління цією діяльністю. Сюди входять дані про економічні про­цеси (виробництво, розподіл, обмін і споживання матеріаль­них благ та послуг), які відбуваються всередині країни. На рівні підприємства економічна інформація — це сукупність ві­домостей, даних про діяльність підприємств, їх структурних підрозділів та асоціацій, які відображаються в економічних показниках.

Інформація загальна — характеризує темпи і пропорції розвитку економіки в цілому.

Інформація зовнішня — інформація, яка надходить з-за меж підприємства. Вона може містити дані за видами еконо­мічної діяльності, по регіону, країні тощо, а також представля­ти дані, які характеризують зміну зовнішнього середовища функціонування підприємства. До неї належать ставка оподат­кування прибутку підприємства, норма амортизації тощо. Цю інформацію можна взяти з опублікованих інформаційних ви­дань, зокрема статистичних збірників, інформаційних бюле­тенів, журналів, газет, конференцій, ділових зустрічей, нор­мативно-правових документів тощо.

Інформація комплексна — інформація, яка всебічно ха­рактеризує господарську діяльність підприємства (відомості про фінансовий стан).

Інформація конфіденційна — відомості, які знаходяться у володінні, користуванні та розпорядженні окремих фізичних або юридичних осіб і розповсюджуються за їх бажанням від­повідно до передбачених ними умов. У ст. 1 Закону України "Про державну статистику" дається таке визначення: "Конфі­денційна інформація — статистична інформація, яка нале­жить до інформації з обмеженим доступом і знаходиться у во­лодінні, користуванні або розпорядженні окремого респонден­та та поширюється виключно за його згодою відповідно до по­годжених з ним умов".

Інформація первинна — інформація, отримана в резуль­таті безпосередніх спостережень, досліджень (монографічних, соціологічних, експериментальних), вивчення передового до­свіду роботи, і яка не піддавалася суттєвій обробці (кількість працівників, вартість виробленої продукції та основних за­собів).

Інформація статистична (дані) — офіційна державна ін­формація, яка характеризує масові явища та процеси, що від­буваються в економічній, соціальній та інших сферах життя України та її регіонів.

Комплексний план аналітичної роботи — план, що забез­печує різнобічне взаємопов'язане вивчення господарських явищ і процесів.

Конференція ідей — один із методів колективної експерт­ної оцінки, який подібний до мозкового штурму, але відріз­няється від нього темпом проведення нарад та дозволеною ко­роткою доброзичливою критикою ідей у формі реплік, комен­тарів. При цьому стимулюються поєднання кількох пропози­цій, фантазування, що сприяє підвищенню якості ідей. Всі ви­сунуті ідеї занотовуються у протоколі без указування їх авто­рів. До складу учасників конференції ідей включаються не лише висококваліфіковані фахівці, а й новачки, неспеціаліс­ти, які незаангажовані і здатні висувати свіжі, нові, неорди­нарні підходи.

Конфлікт в теорії ігор — ситуація, в якій зіштовхуються ін­тереси двох чи більше сторін, які переслідують різні (інколи протилежні) цілі. Кожен з учасників конфліктних ситуацій може деяким чином впливати на хід подій, але не має змоги повністю ним управляти. Конфліктні ситуації виникають при вирішенні різноманітних економічних проблем (відносини між організаціями-виробниками і споживачами, торгівля, економічна конкуренція тощо).

Кореляційний зв'язок — такий зв'язок між ознаками су­спільно-економічних явищ, при якому на величину результа­тивної ознаки крім факторної впливає багато інших ознак, які можуть діяти в різних напрямах одночасно чи послідовно. Цей зв'язок характеризується тим, що між факторною і результа­тивною ознаками немає повної відповідності, а лише є певне співвідношення. Особливістю кореляційного зв'язку є те, що кожному значенню факторної ознаки відповідає не одне, а ціла низка значень результативної ознаки. Кореляційний зв'язок можна виявити тільки у вигляді загальної тенденції при масо­вому порівнянні факторів.

Кореляція означає співвід­ношення, відповідність речей, понять.

Користувачі економічного аналізу — одержувачі його ре­зультатів. Вони можуть бути внутрішніми і зовнішніми. Часті­ше користувачами аналізу є керівники різних рівнів управлін­ня, які уповноважені приймати управлінські рішення, головні спеціалісти, спеціалісти, власники (акціонери, окремі приват­ні особи, кредитори). Крім того, дані аналізу можуть надавати­ся членам трудового колективу.

Користувачі економічного аналізу внутрішні — одержува­чі аналітичної інформації в межах підприємства, організації чи їх структурних підрозділів (управлінський персонал, влас­ники контрольних пакетів акцій, члени трудового колективу, бухгалтери, економісти, фінансисти, внутрішні аудитори, профспілки).

Користувачі економічного аналізу зовнішні — одержувачі результатів економічного аналізу, які перебувають поза межа­ми господарських структур (представники вищих органів управління, державних контролюючих і регулюючих органів, кредитори, контрагенти, спеціалісти зі злиття і поглинання, дрібні власники та потенційні інвестори, незалежні аналітики, зовнішні аудитори, конкуренти).

Мета економічного аналізу — пошук резервів підвищення ефективності суспільного господарства і розробка заходів щодо їх реалізації.

Метод — спосіб пізнання, дослі­дження явищ природи і суспільного життя. Залежно від спе­цифіки науки використовують ті чи інші методичні підходи дослідження.

Метод балансовий , або як його ще називають, балансове погодження, — метод, який полягає у зіставленні врівноважу­ючих одна одну систем взаємопов'язаних показників. Напри­клад, ув'язка в балансі матеріальних ресурсів підприємства має вигляд такої рівності: Залишок на початок року + Над­ходження = Вибуття + Залишок на кінець року.

Метод в економічному аналізі — сукупність способів, при­йомів, операцій практичного і теоретичного характеру з ви­вчення економічних процесів, підпорядкованих досягненню основної мети — підвищення ефективності господарювання економічних суб'єктів.

Метод відстаней — метод комплексної оцінки, який поля­гає в оцінці результатів діяльності порівняно з еталоном, до якого прагне підприємство. Він ґрунтується на визначенні сту­пеня близькості об'єктів, які вивчаються, до об'єкта, що висту­пає в ролі еталона. При цьому еталонний об'єкт визначається з однотипних підприємств однієї або різних галузей. Він має умовний характер і відображає максимальні чи середні зна­чення усіх показників. У випадках, коли відхилення у вико­нанні плану не бажане, за еталон береться підприємство зі 100 % -м виконанням плану. Метод відстороненого оцінювання — полягає у виборі оп­тимального незалежного рішення із числа висловлених екс­пертами на нараді. Робота наради поділена на дві частини: ви­сунення ідей та їх критичний аналіз.

Метод геометричної середньої — метод, який передбачає визначення комплексної оцінки за допомогою розрахунку се­редньої геометричної із коефіцієнтів відносної зміни досліджу­ваних показників. Цей метод використовується тоді, коли най­більший показник не перевищує одиниці, а всі інші наближені до неї.

Метод деталізації — полягає в розчленуванні показників, що характеризують досліджуваний об'єкт, на складові з метою їх ретельного вивчення, аналізу та синтезу. Потреба в цьому методі викликана тим, що загальні показники можуть нівелю­вати, згладжувати окремі позитивні та негативні відхилення, оскільки вони представлені здебільшого у вигляді сум, добут­ків, середніх, відносних величин.

Метод елімінування — метод, який полягає у послідовному визначенні впливу кож­ного фактора на результативний показник за умови незмінності інших факторів та абстрагування їх взаємного впливу.

Метод інтегральний — метод, який полягає у розкладанні абсолютного відхилення (приросту) результативного показни­ка на окремі показники-фактори з урахуванням взаємозв'язку між ними. Інтегральний метод достатньо точний і придатний для застосування як для мультиплікативних, так і для крат­них і комбінованих моделей. Способи розрахунку відповідних показників залежать від типу факторної моделі.

Метод коефіцієнтів — метод, що передбачає визначення за­гального інтегрального показника у вигляді добутку відповід­них часткових коефіцієнтів, які показують відносну зміну до­сліджуваних показників.

Метод комісії — полягає у вироблені експертами кращого варіанта досягнення поставленої мети з урахуванням усіх ви­словлених на нараді пропозицій та ідей. Позитивною ознакою цього методу є можливість залучення для експертизи фахівців з широким діапазоном знань із суміжних областей науки та практики. Негативним є можливий суб'єктивізм, наявні сте­реотипи мислення, що склалися в експертів, їх схильність до компромісу.

Метод контрольних запитань — метод, призначений для активізації творчого процесу для вирішення поставленого зав­дання шляхом надання відповідей на запитання згідно з попе­редньо складеним їх списком. Це сприяє всебічному розгляду проблеми та пошуку нових нетрадиційних підходів до її вирі­шення. Універсальність цього методу полягає в тому, що аналі­тик може ставити запитання собі і знаходити на них відповіді, а також у процесі колективних обговорень, зокрема при мозко­вому штурмі, конференції ідей тощо.

Метод логарифмування — застосовується у детерміновано­му факторному аналізі мультиплікативних моделей типу: Т = аЬс. Сутність його полягає у пропорційному розподілі між окремими факторами їх сукупного впливу на результативний показник. Перевагою цього методу є простота в розрахунках, незалежність результатів щодо впливу факторів від порядку їх розміщення в аналітичній моделі, а також вища точність порів­няно з іншими методами детермінованого факторного аналізу. При логарифмуванні в розрахунках використовуються не абсо­лютні, а відносні показники (індекси), що характеризують змі­ни факторних і результативних ознак.

Метод Монте-Карло — чисельний метод, основу якого ста­новить одержання великого числа реалізацій випадкового про­цесу, який формується так, щоб імовірнісні характеристики (математичні очікування, імовірність деяких подій, імовір­ність попадання траєкторії процесу в деяку область тощо) дорівнювали певним величинам задачі, яка розв'язується. Ме­тод ґрунтується на імітації масового процесу шляхом вираху­вання його ходу, в якому випадкові коливання визначаються за допомогою жеребка або таблиці випадкових чисел. Еконо­мічний експеримент може замінюватися статистичними ви­пробуваннями моделі економічного процесу. Побудова цієї мо­делі може ґрунтуватися на розподілі випадкових величин в досліджуваному процесі. Сутність методу Монте-Карло поля­гає в тому, що замість аналітичного опису системи масового обслуговування здійснюється "розіграш" випадкового проце­су, який відбувається в системі масового обслуговування, шля­хом спеціально організованої процедури. В результаті такого "розіграшу" здійснюється кожного разу нова, відмінна від ін­ших, реалізація випадкового процесу. Цю множину реалізацій можна використати як деякий штучно отриманий статистич­ний матеріал, що обробляється звичайними методами матема­тичної статистики. Після такої обробки можуть бути отримані майже будь-які характеристики обслуговування.

Метод порівняння — найпоширеніший метод економічного аналізу, який полягає у зіставленні явищ, процесів та показ­ників, які їх характеризують для виявлення спільних рис і від­мінностей між ними.

Метод сальдовий — різновид балансового методу, який час­то використовується в економічному, зокрема факторному, аналізі. За його допомогою можна розрахувати значення остан­нього фактора за умови, що вже визначений сумарний вплив усіх інших факторів (не враховуючи останній) і загальна зміна результативного показника. Сальдовий метод доцільно вико­ристовувати в тих випадках, коли прямий метод розрахунку впливу факторів надто трудомісткий і складний.

Метод сум — полягає у розрахунку загального інтегрально­го показника як суми його фактичних значень, виражених в абсолютних або відносних величинах. Метод сум використо­вується тоді, коли має місце односпрямованість досліджува­них показників (стимулятори або дестимулятори).

Метод суми місць — полягає у попередньому розподілі кож­ного показника досліджуваних об'єктів за місцями серед ін­ших однойменних показників з наступним їх додаванням для визначення кращих об'єктів. Для цього застосовують ранжування визначеної суми місць. Критерій оцінки найкращого об'єкта — мінімальна сума місць, бо чим менша сума місць, тим кращі результати роботи.

Методи евристичні — спеціальні методи аналізу, що базу­ються на використанні досвіду, інтуїції фахівця та його твор­чого мислення. Евристичні методи поділяються на експертні та психологічні.

Методи експертних оцінок — спосіб прогнозування та оцін­ки майбутніх результатів дій на основі передбачень фахівців. При застосуванні методу експертних оцінок проводиться опи­тування спеціальної групи експертів (5—7 осіб) з метою визна­чення певних змінних величин, необхідних для оцінки дослі­джуваного питання. До складу експертів слід включати людей з різними типами мислення — образним і словесно-логічним, що сприяє успішному розв'язанню проблеми.

Методи експертні — комплекс логічних та математичних прийомів і процедур дослідження, в результаті яких від фахів-ців-експертів одержують інформацію, необхідну для прийнят­тя зважених раціональних управлінських рішень.

Методи колективні експертні — методи, які забезпечують формування єдиної спільної думки в результаті взаємодії залу­чених фахівців-експертів. Серед колективних методів експерт­ної оцінки виділяють: метод комісії (у тому числі проведення виробничих нарад, конференцій, семінарів, дискусій за "круг­лим столом"), методи Дельфі, відстороненого оцінювання, кон­ференція ідей та ін.

Методи психологічні — сукупність правил і процедур, які забезпечують розв'язання проблем та вирішення творчих зав­дань.

Методи стохастичного факторного аналізу — методи, які, на відміну від жорстко регламентованих методів детермінова­ного аналізу, основаних на функціональній залежності резуль­тативного показника від факторних, дають змогу врахувати вплив сукупності факторів, що мають імовірнісний, невизначений характер. До методів стохастичного факторного аналізу належать: дисперсійний, регресійний, кореляційний, компо­нентний, багатовимірний та інші види аналізу.

Методика економічного аналізу — сукупність методів, спо­собів, прийомів і правил економічного дослідження, включа­ючи техніку й операції з досліджуваними матеріалами.

Методика економічного аналізу загальна — методика, яка має універсальний характер і прийнятна для аналізу будь-яких об'єктів різних видів економічної діяльності.

Методики економічного аналізу часткові — призначені для проведення аналітичних досліджень певних видів або груп об'єктів (тип виробництва, вид ресурсу, витрат тощо) конкрет­них сфер економіки.

Моделювання — метод дослідження явищ, процесів, сис­тем в економіці шляхом створення та аналізу їх моделей.

Модель — абстрактний образ, який відтворює основні ознаки описуваного явища. Оскільки модель відтворює сутність відповідного об'єкта, вона відтво­рює й об'єкт, відволікаючись при цьому від другорядних влас­тивостей, які реально властиві досліджуваному об'єкту. Тому модель ніколи повністю не є адекватною об'єкту і передбачає використання процедур абстрагування та ідеалізації. Термі­ном "модель" позначають також аналог досліджуваного проце­су, предмета чи явища, що відображає суттєві функції та ха­рактеристики об'єкта, який моделюється, з огляду на мету до­слідження.

Модель економіко-математична — математичний опис до­сліджуваного економічного процесу чи об'єкта. Математична модель будь-якого процесу в економіці здебільшого характери­зується за допомогою системи рівностей та нерівностей, які включають певний набір параметрів і змінних величин. Про­цедура економіко-математичного моделювання замінює дорогі та трудомісткі натуральні експерименти розрахунками.

Можливість перевірки інформації — пе­редбачає, що оцінка даних, проведена різними експертами, по­винна привести до однакових результатів.

Незалежні аналітики — спеціалісти, які займаються аналі­зом і не перебувають у штаті підприємства (працівники різних аудиторських фірм, центрів аналітичних досліджень, груп аналітиків тощо). їх наймають для здійснення кваліфіковано­го об'єктивного, неупередженого аналізу, експертизи, оцінки окремих сторін діяльності чи фінансового стану підприємства, для визначення його місця на ринку тощо.

Нейтралізація впливу вартісного фактора — виключення впливу цього чинника (ціни, собівартості та ін.) на зміну ре­зультативного показника. Для цього необхідно здійснити пе­рерахунок вказаного загального показника, виходячи з базо­вого (планового) значення вартісного і фактичного значення кількісного показника. Після цього фактичні дані порівнюють з перерахованими.

Нейтралізація впливу фізичного (кількісного) фактора — усунення його впливу на зміну загального результативного по­казника. Це досягається завдяки перерахунку загального по­казника шляхом заміни планового значення об'ємного кіль­кісного показника, який перебуває у функціональній залеж­ності, у фактичний обсяг, тобто за рівнем звітного періоду. Потім показник звітного періоду порівнюють з аналогічним, отриманим в результаті перерахунку і роблять висновок.

Нейтралізація впливу структурного фактора — виключен­ня впливу цього чинника шляхом перерахунку результативно­го показника на структуру базисного (планового) періоду.

Нейтралізація впливу якісного фактора — усунення впли­ву якісного чинника за рахунок перерахунку результативного показника (обсяг виробництва продукції) відповідно до вста­новлених стандартів якості (сортність, жирність тощо).

Нейтральність інформації — характери­зується її безпристрасністю щодо різних груп користувачів, вона не націлена на отримання завчасно заданого результату.

Об'єкт економічного аналізу — господарська діяльність країни, регіону, району, міста, села чи окремого підприємства, структурного підрозділу, підприємця.

Облікові джерела інформації — документи бухгалтерсько­го, статистичного обліку та звітності.

Одержання інформації — набуття, придбання, нагрома­дження відповідно до чинного законодавства України доку­ментованої або публічно оголошуваної інформації громадяна­ми, юридичними особами або державою.

Одиниці виміру вартісні (грошові) — грошові одиниці — гривні, долари, євро, франки та ін. У грошовому вираженні визначають вартість виробленої і реалізованої продукції, вар­тість основних засобів, розмір витрат, прибутку тощо.

Одиниці виміру натуральні — відповідають природним або споживчим якостям досліджуваного об'єкта та виражаються у фізичних одиницях (кількості, ваги, довжини, площі, об'єму та ін.). В економічному аналізі натуральні одиниці виміру ха­рактеризують результати господарської діяльності, виробниц­тва і споживання домогосподарств, підприємств, держави.

Одиниці виміру трудові — комбіновані одиниці, які вира­жають затрати робочого часу: людино-година, людино-день, людино-рік.

Одиниці виміру умовно-натуральні — ті, які використову­ють для вимірювання об'ємів однорідних, але неоднакових явищ. їх отримують шляхом приведення різних натуральних одиниць до однієї, прийнятої за основу, еталон.

Організація економічного аналізу — система заходів із за­безпечення ефективності, організованості, планомірності, об­думаного упорядкування дослідження об'єкта, а також дотри­мання внутрішньої дисципліни.

Організація робочого місця аналітика — передбачає ство­рення належних умов для його продуктивної праці з дотриман­ням ергономічних, санітарно-гігієнічних, соціально-економіч­них, трудових, технічних, юридичних та інших, як правило, законодавчо встановлених норм. Вимогою сьогодення є також забезпечення працівників сучасними засобами обробки, оформ­лення та передачі інформації — комп'ютерами, калькулятора­ми, принтерами, факсами, телефонами тощо.

Пеня — плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платників податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням по­даткового зобов'язання.

Первинні документи — достовірні джерела первинної ін­формації певної форми, які встановлюють факт здійснення господарської операції, служать для аналітичного обліку. На їх основі бухгалтерія веде первинний облік.

Переважання економічного змісту на формою інформації означає відображення даних з погляду економічної сутності господарської операції, а не юри­дичної форми.

Підмет таблиці — відображає явище, про яке йдеться у таб­лиці. Він може бути представленим у вигляді одиниць сукуп­ності, груп і підгруп, які характеризуються показниками.

План аналізу — це заздалегідь намічена система методоло­гічних та організаційних заходів, яка передбачає порядок, послідовність і строки проведення аналітичного дослідження.

Планові джерела інформації — документи з планування, наприклад плани, нормативи, технологічні карти виконання робіт, кошториси витрат, проектні, госпрозрахункові завдан­ня тощо.

Платники податків — юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів під­приємницької діяльності, або не мають такого статусу, на яких згідно із законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Податкова декларація (розрахунок ) — документ, що по­дається платником податків до контролюючого органу у стро­ки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюєть­ся нарахування та/або сплата податку (обов'язкового плате­жу).

Податкова звітність — звітність, яку складають усі суб'єкти господарювання — платники податків, — і призначена для на­дання інформації органам державної податкової адміністрації щодо стану розрахунків з державою за податками.

Податкове зобов'язання — зобов'язання платника подат­ків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів від­повідну суму коштів у порядку та строки, визначені цим Зако­ном чи іншими законами України.

Податковий борг (недоїмка ) — податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Позаоблікові джерела — документи, які регулюють госпо­дарську діяльність: регламентовані — законодавчо-регулюючі документи (нормативно-правові акти, стандарти) та розпоряд­чі документи (розпорядження, накази, вказівки, рекоменда­ції, пропозиції), а також нерегламентовані — матеріали засобів масової інформації, наукових конференцій, прес-конференцій, нарад, виступів, матеріали спеціальних обстежень тощо.

Показник — чисельний параметр, критерій якої-небудь властивості, якості економічного об'єкта, явища, процесу чи рішення.

Показники абсолютні — іменовані числа з певною розмір­ністю й одиницями виміру, які відображають розміри (рівні, обсяги) соціально-економічних явищ і процесів (обсяг про­мислової і сільськогосподарської продукції, розмір потреби в сировині і матеріалах, робочій силі тощо).

Показники відносні — показники, які відображають кіль­кісні співвідношення двох величин. Як правило, це відношен­ня середніх або отриманих раніше відносних показників до аб­солютних. Відносний показник розраховується як частка від ділення однієї величини, яка здебільшого називається поточ­ною або звітною, на іншу, базисну величину, взяту за базу порівняння (основа відносної величини).

Показники відносні динаміки — характеризують зміну су­спільних явищ і процесів у часі, виявляють напрям та вимірю­ють інтенсивність розвитку. Розрізняють відносні показники динаміки з постійною базою порівняння (базисні показники), коли показники ряду порівнюють з однією і тією ж величиною (базисною), і зі змінною базою, коли показники кожного періо­ду відносять до показника попереднього періоду (ланцюгові показники). Відносні показники динаміки представляють у вигляді коефіцієнтів, темпів зростання та інших показників динаміки.

Показники індивідуальні — ті, що характеризують розмір кількісних ознак окремих одиниць. Наприклад, рівень за­робітної плати одного працівника.

Показники інтервальні — показники, які характеризують розвиток явищ у часі.

Показники моментні — ті, які відображають розвиток явищ на конкретну дату.

Показники фізичні (кількісні) — виражаються в числовому вимірі. Як правило, для них характерні фізичні (одиниці міри ваги, об'єму, довжини, площі) або грошові одиниці.

Показники результативні — показники, що формуються під дією на них інших показників (факторних), і виступають основним об'єктом дослідження.

Показники узагальнені — відображають розмір кількісної ознаки певної сукупності одиниць, наприклад фонд заробітної плати на підприємстві. Ці показники отримують здебільшого шляхом додавання індивідуальних абсолютних показників, а в деяких випадках — шляхом множення або розрахунків.

Показники факторні — такі показники, які впливають на інші показники і спричиняють їх зміну.

Показники якісні — характеризують відношення величи­ни двох показників (без урахування їх однорідності). Вони за­звичай відображають ефективність економічних рішень су­б'єктів, а також частку і темпи змін економічних величин.

Поле графіка — простір, на якому розміщуються геомет­ричні та інші знаки, що виражають графічне зображення.

Постійні (умовно-постійні) величини, або константи , — ве­личини, які не змінюються протягом якогось періоду часу (мі­сяця, кварталу, року тощо). До них відносять: різні норми, нормативи, ставки оподаткування, ціни, розцінки за виконані роботи та ін. Постійні дані використовуються багаторазово і обновляються періодично. Вони слугують основою для прове­дення розрахунків, аналізу, планування і прогнозування, а та­кож для контролю різних перемінних показників.

Поширення інформації — розповсюдження, обнародуван­ня, реалізація у встановленому законом порядку документова­ної або публічно оголошуваної інформації.

Правдивість інформації — основна ви­мога до економічної інформації, яка означає те, що інформація повинна об'єктивно та повною мірою відображати сутність предмета чи явища, процесу, які вивчаються.

Предмет економічного аналізу — результати діяльності та причинно-наслідкові зв'язки економічних явищ і процесів, що виникають у процесі господарської діяльності, які є головни­ми, визначальними для вивчення і досягнення поставленої конкретної мети аналізу.

Прийом абсолютних (арифметичних) різниць — модифіка­ція прийому ланцюгових підстановок. Він може застосовува­тися при визначенні впливу факторних показників на резуль­тативний в мультиплікативних та змішаних моделях. Проте цей метод недоцільно використовувати для кратних моделей. Для визначення впливу зміни двох факторів (кількісного та якісного) на динаміку результативного показника за допомо­гою прийому абсолютних різниць необхідно: для розрахунку впливу об'ємного фактора — відхилення фактичного від базис­ного рівня кількісного показника перемножити на базисне значення якісного показника; для розрахунку впливу якісного фактора відхилення фактичного від базисного рівня якісного показника слід помножити на фактичне значення кількісного показника.

Прийом відносних (процентних) різниць — різновид при­йому ланцюгових підстановок, який використовується в муль­типлікативних моделях, коли вихідні дані представлені у від­носних величинах. Визначення впливу факторів за допомогою прийому відносних різниць передбачає виконання таких по­слідовних дій: для визначення впливу першого фактора слід базисне значення результативного показника помножити на відносне відхилення (темп приросту) першого показника, взя­того у процентах, і поділити на 100; для розрахунку впливу другого та подальших факторів необхідно суму базисного зна­чення результативного показника та величину впливу попе­редніх факторів помножити на відносне відхилення аналізова­ного фактора-показника, виражене у відсотках, і поділити на 100.

Прийом ланцюгових підстановок — основний прийом елімінування, який використовується в дослідженні функціо­нальних залежностей і призначений для виміру впливу зміни факторних ознак на зміну результативного показника за не­змінного (фіксованого) значення інших. Для цього послідовно замінюються базисні значення кожного фактора (планові, ми­нулого періоду) на фактичні його дані (звітні). Отримані ре­зультати почергової заміни кожного фактора-показника порів­нюються. Різниця між кожним наступним і попереднім показ­никами характеризуватиме вплив фактора за умови усунення впливу всіх інших чинників. При застосуванні прийому лан­цюгових підстановок слід дотримуватися чіткого порядку за­міни факторів: у першу чергу замінюються об'ємні (кількісні) показники, у другу — структурні, у третю чергу — якісні. У випадках, коли в аналітичній моделі є декілька кількісних чи якісних показників, тоді серед них теж встановлюють чер­говість — спочатку замінюють основні, первинні (загальні) по­казники, а потім — вторинні, похідні (часткові).

Прийом особистої аналогії — прийом, який часто викорис­товується на практиці і передбачає ототожнення себе з аналізо­ваним об'єктом, що дає змогу аналітику глибше зрозуміти по­ставлене перед ним завдання. До методів асоціацій та аналогій належать метод фокальних об'єктів, синектика, метод низки випадковостей та асоціацій.

Прийом особистої аналогії (емпатії) — прийом аналізу, який часто використовується на синектичних засіданнях для розв'язання особливо складних проблем. Сутність його поля­гає в тому, що людина подумки втілюється в образ об'єкта, який досліджується, аналізує відчуття, що виникають при цьому, і знаходить ефективне вирішення проблеми.

Прийом стандартизації — прийом, який використовується для перерахунку всіх показників до однієї основи шляхом при­ведення їх в єдину стандартну форму з подальшим об'єднанням в інтегральний показник. При цьому індивідуальні значення показників замінюються на відносні величини, ранги, бали, стандартні відхилення та ін.

Примітки до фінансової звітності — сукупність показників і пояснень, яка забезпечує деталізацію і обґрунтованість ста­тей фінансових звітів, а також інша інформація, розкриття якої передбачено відповідними положеннями (стандартами).

Принципи економічного аналізу . Державний підхід — у процесі проведення економічного аналізу необхідно керувати­ся законодавчими актами, нормами, положеннями сучасної державної політики. Науковість — використання в аналізі на­укових розробок спеціальних методик, загальновизнаних ме­тодів і прийомів аналізу. Комплексність (всебічність) — пов­не вивчення економічних явищ чи процесів для забезпечення їх об'єктивної оцінки. Системність — така форма організації аналізу, при якій дотримується єдність та послідовність до­слідження економічних явищ як цілісної системи у певному порядку — за етапами та у взаємозв'язку, а не відокремлено. Об'єктивність — правильність, реальність даних, відобра­ження ними справжнього стану господарювання шляхом кри­тичного і безстороннього, що не залежить від будь-чиєї волі, можливостей, дослідження економічних явищ, формулюван­ня обґрунтованих висновків і рекомендацій. Конкретність — економічний аналіз має ґрунтуватися на конкретних, реально існуючих, достатньо точних показниках, що мають матеріаль­ну основу і повинні бути кількісно виражені. Точність — вис­новки аналізу мають випливати із результатів застосування методів, насамперед, точних наук, наприклад математичних, і ґрунтуватися на чітких розрахунках. Дієвість — створення таких умов, за яких результати аналізу можуть активно впли­вати на господарську діяльність. Безперервність — потребує постійного, регулярного проведення аналізу, що виключає його випадковий характер. Ефективність, або економічність, очікуваний економічний ефект в результаті проведення аналізу має бути значно вищим, ніж затрати на його проведен­ня. Порівнянність зіставність даних і результатів аналізу за об'ємними, вартісними, якісними, структурними параметра­ми, вихідними умовами виробництва тощо. Оперативність -швидке проведення аналітичного дослідження, формування чітких висновків, рекомендацій, що слугують основою для своєчасного прийняття відповідних управлінських рішень, а також контролю за їх виконанням. Демократичність ствер­джує, що до проведення аналізу необхідно залучити широке коло працівників підприємства, не обмежуючись посадами, які вони займають. Доступність — має на увазі забезпечення достатньої гласності даних, висновків, рекомендацій, що сфор­мульовані після завершення економічного аналізу. Гласність - означає доступність результатів проведеного економічного аналізу та зроблених висновків шляхом обов'язкового дове­дення їх до відома працівників. Принцип основної ланки, або вузьких місць, — передбачає виділення в ході аналізу найваж­ливішої, найсуттєвішої саме на цей час ланки чи найпроблемнішого місця з погляду виявлення і мобілізації резервів з підвищення прибутковості, ефективності виробництва.

Присудок таблиці — виступає у вигляді показників, за до­помогою яких аналізується досліджуваний об'єкт, тобто під­мет таблиці.

Програма аналізу — перелік чітко сформульованих кон­кретних питань із проведення аналітичних процедур.

Програмування математичне, або оптимальне , — розроб­ляє теорію та методи вирішення умовних екстремальних задач і є основною частиною формального апарату аналізу різно­манітних задач управління, планування та проектування. За­лежно від властивостей функцій, які визначають показник якості та обмеження задачі, математичне програмування поді­ляється на лінійне та нелінійне. Задачі, в яких цільова функ­ція є лінійною, а умови записуються у вигляді лінійних рівнос-тей та нерівностей, складають предмет лінійного програмуван­ня. Задачі, в яких показник якості рішення або деякі із функ­цій, що визначають обмеження, не лінійні належать до не­лінійного програмування.

Регістри бухгалтерського обліку — спеціальні таблиці, в яких згруповані облікові записи господарських операцій на рахунках (журнали-ордери, меморіальні ордери, відомості, роз­роблені таблиці, картки).

Регламентація — розробка для кожного виконавця обо­в'язкового мінімуму таблиць і вихідних форм аналізу.

Регресійний аналіз — метод ви­значення відокремленого і спільного впливу факторів на ре­зультативну ознаку та кількісної оцінки цього впливу шляхом використання відповідних критеріїв. Регресійний аналіз про­водиться на основі побудованого рівняння регресії та визначає внесок кожної незалежної змінної у варіацію досліджуваної (прогнозованої) залежної змінної величини. Основним завдан­ням регресійного аналізу є розрахунок впливу факторів на ре­зультативний показник (в абсолютних показниках). Насампе­ред для цього необхідно підібрати та обґрунтувати рівняння зв'язку, що відповідає характеру аналітичної стохастичної за­лежності між досліджуваними ознаками. Рівняння регресії показує, як в середньому змінюється результативна ознака під впливом зміни факторних ознак. Залежно від кількості змін­них величин виділяють різні види регресійного аналізу. Якщо змінна величина завжди одна, то змінних може бути як одна, так і декілька. Виходячи з цього, виділяють два види регресій­ного аналізу: парний (простий) регресійний аналіз і регресій­ний аналіз на основі множинної регресії, або багатофакторний.

Регресійний аналіз багатофакторний — вид регресійного аналізу, що включає розгляд двох і більше незалежних змін­них величин.

Регресійний аналіз парний — вид регресійного аналізу, що включає розгляд однієї незалежної змінної величини.

Резерви — поняття, що застосовується у двох значен­нях: по-перше, як запаси, ресурси, необхідні для забезпечен­ня безперебійного виробничого процесу, по-друге, як невико­ристанні можливості подальшого розвитку та удосконалення наявного рівня виробництва (резерви зростання рівня продук­тивності, оплати праці, резерви зниження собівартості продук­ції тощо).

Резерви "засоби праці" — ті, що пов'язані з заміною за­старілого обладнання, його модернізацією, підвищенням про­дуктивності й інтенсивності використання.

Резерви "предмети праці" — резерви, отримані в резуль­таті економнішого використання сировини, матеріалів, скоро­чення браку в процесі виробництва тощо.

Резерви безумовні — резерви, що виникли внаслідок без­умовних прорахунків у виробництві, реалізації, перевитрат і втрат ресурсів, і документально підтверджені (брак продукції, матеріалів, внутрішньозмінні простої техніки, обладнання, псування, крадіжки продукції тощо).

Резерви в економічному аналізі — можливості поліпшення використання ресурсів підприємств у результаті удосконален­ня техніки і технології, організації праці і виробництва, подо­лання вузьких місць, а також приведення в дію виробничих ресурсів, які не використовувалися раніше.

Резерви виробництва — резерви, які пов'язані з виробниц­твом, а резерви обігу — пов'язані з обігом.

Резерви виробничі — резерви, які виявляються на стадії виробництва.

Резерви внутрішні (мікрорівневі ) — резерви, які виявля­ються у суб'єкта господарювання.

Резерви внутрішньовиробничі — резерви, пов'язані з більш економним використанням знарядь і засобів, предметів праці, робочого часу, підвищенням якості готового продукту (підви­щення довговічності виробів, поліпшення споживчих якостей продукції, удосконалення технології виробництва).

Резерви експлуатаційні — резерви, що визначаються в пе­ріод експлуатації виробу.

Резерви екстенсивного характеру — ті, котрі зв'язані з за­лученням додаткових ресурсів — трудових, земельних, енерге­тичних, матеріальних та ін.

Резерви загальновиробничі — резерви, що перебувають у нерозривному зв'язку з організацією виробничого процесу на підприємстві в цілому — удосконалення внутрішньозаводсь­кої спеціалізації основних і допоміжних виробництв, служб, розширення прямих кооперованих зв'язків, скорочення три­валості виробничого циклу, зменшення обсягів незавершеного виробництва, а також запасів матеріалів, палива і готової про­дукції.

Резерви зовнішні (макрорівневі) — резерви, дія і вико­ристання яких не залежать від суб'єкта господарювання.

Резерви інтенсивного характеру — пов'язані з раціональ­ним використанням ресурсів.

Резерви не використані — резерви, які мали місце колись у минулому і своєчасно не були мобілізовані, тобто вже упу­щені.

Резерви передвиробничі — резерви, які виявляються на передвиробничій стадії життєвого циклу виробу.

Резерви перспективні (довгострокові) — резерви, які мо­жуть бути реалізовані пізніше ніж за рік. Реалізація їх по­в'язана з розширенням або реконструкцією виробництва.

Резерви позавиробничі — резерви, пов'язані з ліквідацією штрафів, пені, неустойок, скорочення міжзаводських переве­зень, витрат на постачання, збут та ін.

Резерви поточні (короткострокові) — резерви, які можуть бути реалізовані протягом року (місяць, квартал, півріччя).

Резерви приховані — резерви, пов'язані з впровадженням нових технологій, передового досвіду, які не планувалися. Ці резерви можна виявити шляхом глибокого дослідження із за­стосуванням методів порівняльного міжгосподарського, функ­ціонально-вартісного та інших видів аналізу.

Резерви трудові — невикористані можливості щодо скоро­чення затрат праці шляхом зменшення чисельності працівни­ків, ліквідації непродуктивних втрат робочого часу, підвищен­ня продуктивності праці.

Резерви утилізаційні — резерви, які виявляються на стадії утилізації, та характеризують можливості скорочення витрат на утилізацію виробу.

Резерви явні — резерви, які легко виявляються за доку­ментами, матеріалами бухгалтерського обліку і звітності. Вони поділяються на безумовні та умовні.

Респондент — особа або сукупність осіб, які підлягають статистичному спостереженню у встановленому законодавс­твом порядку.

Рівень ряду — кожен член ряду динаміки. Перший показ­ник ряду є початковим рівнем, а останній — кінцевим.

Розголошення комерційної таємниці — ознайомлення ін­шої особи без згоди особи, уповноваженої на те, з відомостями, що відповідно до закону становлять комерційну таємницю, особою, якій ці відомості були довірені у встановленому по­рядку або стали відомі у зв'язку з виконанням службових обов'язків, якщо це завдало чи могло завдати шкоди суб'єкту господарювання.

Ряд динаміки — ряд чисел, що характеризує зміну суспіль­них явищ у часі. Фактично це сукупність значень показника, розміщених у певному хронологічному порядку.

Ряд динаміки інтервальний — ряд, величини якого харак­теризують розміри суспільних явищ за певні періоди (інтерва­ли). Цей ряд характеризує процеси, які відбулися за певний період часу — добу, декаду, місяць, квартал, рік і т. ін. До та­ких показників належать обсяг виробленої продукції, витрати виробництва, фонд заробітної плати тощо.

Ряд динаміки моментний — ряд, величини якого характе­ризують стан явища на певний момент часу (на початок міся­ця, кварталу, року і т. п.). У числі моментних показників мож­на назвати чисельність населення, парк автомобілів і трак­торів, поголів'я худоби тощо.

Своєчасність інформації — тримання та подання інформації без затримки у чітко встановлені строки. Своєчасність інформації означає уміння задовольнити інтере­си її користувачів у потрібний момент або до певного строку.

Середня величина — узагальнюючий показник, який ха­рактеризує типовий рівень варіюючої ознаки в розрахунку на одиницю однорідної сукупності.

Синектика — комплексний метод активізації творчої діяль­ності, який використовує різні прийоми і принципи, зокрема мозкового штурму, методу аналогій та асоціацій тощо. Саме слово синектика означає об'єднання різнорідних елементів. Головна мета синектики — подолання наявних стереотипів, психологічної інерції у прагненні розв'язати проблему устале­ним способом шляхом виходу за межі способу мислення та роз­ширення сфер пошуку нових ідей. Метод синектики ґрунтуєть­ся на розумовій здатності людини діяти ефективніше в новому, незнайомому середовищі. Для практичного застосування си-нектичного методу створюється група спеціалістів різного про­фесійно-кваліфікаційного рівня. При цьому члени групи (крім керівника) не повинні наперед знати про суть завдання, що дозволить їм абстрагуватися від існуючих стереотипів ми­слення.

Синтез — з'єднання (уявне чи реальне) розділених елементів об'єкта в єдине ціле (сис­тему).

Система — сукупність багатьох складових елементів (у природі), клітин (у живому організмі), соціальних верст, груп, класів (у суспільстві), видів діяльності, підприємств (в еконо­міці), сфер і підприємств із виробництва матеріальних благ (у виробничій сфері), що утворюють певну цілісність, єдність, нерозривний зв'язок із середовищем. Всі елементи системи об'єднані в одне ціле через підсистеми прямими і зворотними зв'язками. Кожна система, як бачимо, складається з підсис­тем, елементів, і тому має свою структуру.

Система економічної інформації — сукупність методів ге­нерації, передання і переробки інформації в усіх ланках еконо­міки підприємства.

Системне оточення — об'єктивна реальність, у межах якої розвивається система, а зміна властивостей якої впливає на систему, називається.

Спосіб прямого рахунку — спосіб, який здебільшого засто­совується для підрахунку резервів, що мають екстенсивний ха­рактер. Для визначення резервів (наприклад, збільшення об­сягу виробництва) необхідно додаткову кількість залучених ресурсів або величину втрат підприємства поділити на планову або можливу норму їх витрат на одиницю продукції. Є й інший спосіб підрахунку. Зокрема, величина додатково залучених ре­сурсів перемножується на планову чи можливу їх віддачу (від­дача основних засобів, матеріалів, продуктивність праці).

Статистична звітність — звітність, яку складають усі суб'єкти господарювання і яка містить інформацію, необхідну органам державної статистики для оцінки, планування і про­гнозування економічного розвитку держави.

Статистичне спостереження — планомірний, науково ор­ганізований процес збирання даних щодо масових явищ та процесів, які відбуваються в економічній, соціальній та інших сферах життя України та її регіоні, шляхом їх реєстрації за спеціальною програмою, розробленою на основі статистичної методології. Статистичні спостереження проводяться органа­ми державної статистики шляхом збирання статистичної звіт­ності, здійснення одноразових обліків, переписів (опитувань), вибіркових та інших обстежень.

Статистичне спостереження несуцільне — спостереження за окремими одиницями сукупності, яка вивчається.

Статистичне спостереження суцільне — спостереження щодо всіх без винятку одиниць сукупності, яка вивчається.

Стимулятори — показники, збільшення яких покращує за­гальну оцінку роботи об'єкта дослідження (випуск продукції, продуктивність праці).

Стратегії оптимальні в теорії ігор — такі стратегії, в яких один із гравців повинен одержати максимальний виграш, тим часом як другий дотримується своєї стратегії.

Стратегія гравця в теорії ігор — сукупність правил, що обу­мовлюють вибір його дій при кожному особистому ході залеж­но від наявної ситуації.

Структура системи — її будова як єдність стійких взаємо­зв'язків елементів.

Ступінь секретності інформації — категорія, яка характе­ризує важливість секретної інформації, ступінь обмеження до­ступу до неї та рівень її охорони державою. Він буває трьох рів­нів із відповідним строком дії рішення про віднесення інфор­мації до державної таємниці: "особливої важливості", "цілком таємно", "таємно".

Суттєвість інформації — важлива умова забезпечення її доречності. Суттєвість означає значимість ін­формації у відпрацюванні і прийнятті відповідних рішень.

Таблиця — спосіб раціонального, компактного, наочного викладення систематизованої інформації про досліджуваний об'єкт у цифровій формі та у певному порядку розміщення.

Таблиця групова — містить у підметі відомості про сукуп­ність, розділену на окремі групи за однією встановленою озна­кою. При цьому кожна група може бути охарактеризована кількома показниками

Таблиця комбінаційна — підмет такої таблиці представле­ний у вигляді груп, утворених за двома і більше ознаками.

Таблиця проста — таблиця, підмет якої містить зведені по­казники у вигляді переліку складових елементів досліджува­ного об'єкта (підприємства, виробничі підрозділи, види про­дукції тощо) або хронологічних періодів (роки, місяці, кварта­ли тощо), дат, адміністративно-територіальних одиниць (краї­ни, області, райони, міста тощо).

Тематичний план — це план аналізу, який складається тільки з тих питань, які потребують детальнішого, глибшого дослідження.

Темп зростання — показник, який відображає інтенсив­ність зміни рівнів ряду динаміки. Це відношення поточного рівня до попереднього або базисного. Цей показник здебільшо­го виражається у процентах. Темп зростання може виражати­ся і в коефіцієнтах. Тоді він показує, у скільки разів цей рівень ряду більший (менший) від рівня базисного року або яку части­ну його він становить.

Темп приросту — показник, призначений для виявлення змін величини абсолютного приросту рівнів ряду динаміки у відносних величинах. Він є відношенням абсолютного прирос­ту до попереднього або базисного рівня. Темп приросту свід­чить про те, на скільки процентів певний рівень ряду більший (менший) від рівня попереднього чи базисного рівня ряду.

Теорія — означає логічне узагальнення досвіду, суспільної практики, яке включає систему керівних ідей у будь-якій галузі знань.

Теорія економічного аналізу — неодмінна складова еконо­мічного аналізу як науки, що є сукупністю узагальнених на­укових положень (системи принципів, ідей), які узагальнюють практичний досвід і відображають закономірності економіч­них явищ і процесів в аналітичному аспекті.

Теорія ігор — розділ прикладної математики, який вивчає математичні моделі прийняття рішень при так званих конф­ліктних ситуаціях, що мають місце. Сутність теорії ігор поля­гає у встановленні оптимальної (у тому чи іншому змісті) стра­тегії поведінки в конфліктних ситуаціях. Метою теорії ігор є визначення оптимальної стратегії для кожного гравця.

Теорія ігор статистична — складова теорії ігор. Це розділ сучасної прикладної математики, який вивчає методи обґрун­тування оптимальних рішень у конфліктних ситуаціях.

Теорія масового обслуговування — теорія, яка вивчає ста­тистичні закономірності в масових операціях, що складаються з великого числа однорідних елементарних операцій. До них, зокрема, належать: складання однотипних деталей на кон­веєрі, видача інструментів, ремонт верстатів, робота телефон­ної станції, обслуговування покупців у магазині, в білетних касах, клієнтів у перукарнях, технічне обслуговування машин та обладнання тощо. Синонімом теорії обслуговування є теорія черг. Завдання теорії масового обслуговування — вивчити ста­тистичні закономірності вхідного потоку заявок на елементар­ні операції та тривалість обслуговування заявок, а також дати оцінку якості систем обслуговування (вияснити пропускну здатність) при різних правилах формування черг. Черги мо­жуть бути організовані по-різному — з обмеженою та необме­женою довжиною черги, з обмеженим часом очікування та ін.

Уніфікація, або стандартизація організації економічного аналізу — створення типових методик та інструкцій, вихідних форм і таблиць, стандартних програм, застосування єдиних критеріїв оцінки.

Фінансова звітність — бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період. Вона скла­дається за даними поточного (синтетичного та аналітичного) обліку. Форми фінансової звітності встановлюються Міністерс­твом фінансів і Державним комітетом статистики України.

Фінансова звітність — документи встановленої форми, які відображають фінансові показники діяльності підприємства за звітний період і передаються контролюючим органам.

Фінансова звітність консолідована — об'єднана фінансова звітність об'єднаних підприємств, що ведуть спільну діяль­ність.

Фінансова звітність публічна — звітність, до складу якої входять аудиторський звіт, баланс, звіт про фінансові результа­ти (або декларація про доходи), та інша бухгалтерська інфор­мація, подання якої користувачам здійснюється шляхом пуб­лікації окремим виданням чи у визначених збірниках.

Функції економічного аналізу  науково-дослідницька — виявлення закономірностей і тенденцій економічних явищ та процесів на основі глибокого вивчення дії та впливу економіч­них законів; інформаційно-аналітична — збирання та обробка необхідних даних, оцінка їх достовірності, зведення, групу­вання та виконання інших розрахунків, необхідних для оцін­ки і прийняття управлінських рішень; оцінююча — характе­ристика, узагальнення результатів господарювання та форму­лювання висновків про досягнутий їх рівень; планова — обґрунтування поточних і стратегічних планів економічного розвитку; контролююча — контроль за виконанням планів і управлінських рішень, реалізацією заходів з раціонального використання ресурсів, поліпшення економічних результатів тощо; пошукова — виявлення резервів підвищення ефектив­ності господарювання; мобілізуюча (конструктивна) — роз­робка заходів щодо використання виявлених резервів; іннова­ційна — сприяння впровадженню передових досягнень науко­во-технічного прогресу, сучасних технологій, інформаційно-комп'ютерних систем тощо;пропагандистська — обнароду­вання та розповсюдження інформації про передовий досвід господарювання, нові методики аналізу, сучасні технології та інновації тощо.

Хід гравця в теорії ігор — вибір та здійснення однієї із пе­редбачених правилами дій.

Цінність інформації — можливість вико­ристання її для оцінки результатів діяль­ності та прогнозування тенденцій перс­пективного розвитку підприємства.

Штрафна санкція (штраф) — плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без ура­хування пені та штрафних санкцій), яка справляється з плат­ника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподатку­вання, визначених відповідними законами.