10.6 Знаки  відповідності

 

Продукція, що пройшла процедуру оцінювання відповідності маркується знаком відповідності конкретному стандарту чи іншому нормативному документу. При цьому кожна країна має власний, затверджений законодавчими органами чи організаціями з сертифікації, знак відповідності (рис.20). В Україні діє затверджений постановою Кабінету Міністрів України N 1599 від 29 листопада 2001 р. національний знак відповідності (рис. 20а, б). Знак відповідності технічним регламентам України має форму незамкненого з правого боку кола, усередині якого вміщено стилізоване зображення трилисника. Довжина розриву кола становить 0,22 його загальної довжини або 800 (Рис. 20). Висота знака відповідності не може бути менш як 5 міліметрів, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом. Зображення знака відповідності може бути плоским або рельєфним і виконується двома контрастними кольорами. У разі зменшення або збільшення розміру знака відповідності повинні бути дотримані пропорції його форми.

У країнах ЄС застосовується транснаціональний європейський знак відповідності, що підтверджує відповідність продукції розпорядженням європейських директив (рис. 20).

Рис. 20 – Логотипи знаків відповідності стандартам:

національним – України (а, б); регіональним – країн ЄС (в), Росії (г); Великобританії (д); Південної Кореї (е); Німеччини (ж); Франції (з); Японії (к)

 

Знак відповідності технічним регламентам наноситься на продукцію або на її табличку з технічними даними таким чином, щоб він був видимим, розбірливим і незмивним. У разі коли це є неможливим або невиправданим через характер продукції, знак відповідності наноситься на пакування та на супровідні документи, якщо такі документи передбачені відповідним технічним регламентом. Знак відповідності наноситься перед уведенням продукції в обіг. Знак відповідності може супроводжуватися піктограмою або будь-яким іншим знаком, що вказує на особливий ризик або використання.

Знак відповідності супроводжується ідентифікаційним номером призначеного органу з оцінки відповідності, якщо такий орган був залучений на етапі контролю виробництва.

Поряд зі знаками відповідності в ряді країн застосовуються і так звані «знаки якості». На відміну від перших, «знаки якості» можуть привласнюватися не тільки органами з сертифікації, але й іншими організаціями, що не входять до національної системи сертифікації. Так, наприклад у Німеччині користуються декількома «знаками якості»:

Ø  товариство зі сертифікації TÜV (Берлін-Бранденбург знак «Перевірено на безпечність», рис.21)

Рис. 21 – Приклад товарного знака TÜV CERT;

 

Ø знак «Досліджений на придатність для виробництва харчових продуктів», «СМА», «Markengualitat aus deutschen Lander» (марка якості німецьких земель) та ін. [19, 24].

В Україні створено у 2007 році Органік Стандарт (ОС) – перший національний сертифікаційний орган у галузі органічної сертифікації в Україні (рис.22). Центральний офіс знаходиться у місті Києві. Компанія має регіональні представництва у ЛуцькуОдесі та Полтаві [28].

 

Логотип

Рис. 22 – Знак національного сертифікаційного органу у галузі органічної сертифікації в Україні.

 

Ідентифікаційний номер призначеного органу з оцінки відповідності наноситься самим органом або за його вказівкою виробником чи уповноваженим представником.