Тема 2 Стратегічні пріоритети розвитку зовнішньої торгівлі України

 

Питання для обговорення

1. Виділіть та охарактеризуйте нові форми міжнародної торгівлі товарами.

2. Які існують види протекціонізму?

3. Охарактеризуйте тарифні інструменти зовнішньої торгівлі.

4. Охарактеризуйте нетарифні інструменти зовнішньої торгівлі.

5. Що таке демпінг?

 

Термінологічний словник

Альтернативні теорії міжнародної торгівлі:

теорія міжнародного життєвого циклу товару – деякі види продукції проходять цикл, що складається із чотирьох етапів – впровадження, зростання, зрілість та занепад; виробництво цієї продукції переміщується з країни в країну залежно від етапу циклу;

теорія попиту, що перетинається (overlapping demand theory) – розробивши нову продукцію у відповідь на знайдену ринкову потребу на внутрішньому ринку, виробник потім звертається до ринків, які сприймаються ним як найбільш подібні до ринків його країни;

теорія конкурентних переваг – країна досягає міжнародного успіху в тій чи іншій галузі завдяки взаємодії конкурентних переваг у чотирьох національних детермінантах (властивостях країни): факторних умовах; умовах попиту; споріднених та обслуговуючих галузях; стратегії фірми, її структурі та конкуренції, – з’єднаних у динамічну систему, так званий ромб.

Відношення цін при торгівлі – ціна імпортного товару, що визначається через ціну товару, який необхідно експортувати, щоб сплатити імпорт, тому кінцеве співвідношення цін при торгівлі визначається внутрішнім попитом на товари в кожній з країн, які торгують.

Внутрішньогалузева торгівля – експорт та імпорт товарів, що належать до однієї й тієї самої товарної групи.

Всесвітня торговельна організація (ВТО) (World Trade Organization) – законодавча та інституційна основа міжнародної торгової системи, механізмів багатостороннього узгодження і регулювання політики країн-членів у галузі торгівлі товарами та послугами, врегулювання торгових суперечок і розробки стандартної зовнішньоторгової документації.

Генеральна угода з торгівлі послугами (ГАТС) (General Agrement on Trade in Services) – угода, яка входить до ВТО на правах Додатка, що регулює міжнародну торгівлю послугами в цілому. Група G-7 («Велика сімка») + Росія – консультативна група, яка складається зі США, Канади, Японії, ФРН, Великобританії, Італії, Франції і Росії. Вона проводить щорічні наради, на яких узгоджуються основні напрямки макроекономічної політики з таких питань, як стимулювання економічного зростання, бюджетні дефіцити, інфляція, валютні курси тощо.

Демпінг:

взаємний (reciprocal dumping) – зустрічна торгівля двох країн одним і тим самим товаром за заниженими цінами;

зворотний (reverse dumping) – завищення цін на експорт порівняно з цінами продажу тих самих товарів на внутрішньому ринку;

навмисний (predatory dumping) – тимчасове навмисне зниження експортних цін з метою витіснення конкурентів з ринку і наступного встановлення монопольних цін;

постійний (persistent dumping) – постійний експорт товарів за ціною нижче справедливої;

спорадичний (sporadic dumping) – епізодичний продаж надлишкових запасів товарів на зовнішньому ринку за заниженими цінами.

Державні закупки – прихований метод торгової політики, який вимагає від державних органів і підприємств купувати певні товари тільки у національних фірм, навіть незважаючи на те, що ці товари можуть бути дорожчі імпортних.

«Добровільне» обмеження експорту (voluntary export restraint) – кількісне обмеження експорту, яке базується на зобов’язанні одного з партнерів по торгівлі обмежити або не розширювати обсяг експорту, прийнятий у рамках офіційної міжурядової або неофіційної угоди про встановлення квот на експорт товару.

Експорт (export) – це продаж та вивезення товару за кордон.

Експортне кредитування (export credit) – метод фінансової нетарифної зовнішньоторгової політики, який передбачає фінансове стимулювання державою розвитку експорту національними фірмами.

Ефективний митний тариф (effective tariff rate) – реальний рівень мита на кінцеві товари, розрахований з урахуванням рівня мит, накладених на імпортні вузли і деталі цих товарів.

Зона вільної торгівлі – інтеграційне угруповання країн, яке передбачає повне скасування митних тарифів за взаємної торгівлі зі збереженням національних митних тарифів щодо третіх країн.

Імпорт (import) – це купівля та ввезення товару з­-за кордону.

Індекс внутрішньогалузевої торгівлі – це різниця між одиницею і відношенням сум торгового сальдо до сум торгового обороту – при збалансованій зовнішній торгівлі (нульове зовнішньоторговельне сальдо), і різниця між одиницею і відношенням сум часток (у відсотках) торгового сальдо до сум торгового обороту кожного товару або товарної групи – при незбалансованій зовнішній торгівлі.

Квота (quota) – кількісний нетарифний захід обмеження експорту або імпорту товару певною кількістю або сумою на певний проміжок часу:

глобальна – встановлюється на експорт або імпорт певного товару на певний період часу і не залежить від того, з якої країни він імпортується або в яку країну він експортується;

групова – квота певної групи країн, які експортують або імпортують товар, встановлена в межах глобальної квоти;

індивідуальна – квота, встановлена в рамках глобальної квоти кожної країни, яка експортує або імпортує товар.

Класичні теорії міжнародної торгівлі:

меркантилістська теорія – багатство країни вимірюється кількістю золота та срібла, якою вони володіють;

неомеркантилістська теорія – країни намагаються мати активне сальдо торгового балансу для досягнення певної соціальної або політичної мети;

теорія абсолютних переваг (absolute advantage theory) – країни експортують ті товари, які вони виробляють з меншими витратами (у виробництві яких мають абсолютну перевагу), та імпортують ті товари, що продукуються іншими країнами з меншими витратами (у виробництві яких абсолютна перевага належить їх торговим партнерам);

теорія порівняльних переваг (comparative advantage theory) – якщо країни спеціалізуються на виробництві тих товарів, які вони можуть виробляти з відносно нижчими витратами порівняно з іншими країнами (або, інакше кажучи, з меншими альтернативними витратами), то торгівля буде взаємовигідною для обох країн, незалежно від того, чи є виробництво в одній з них абсолютно більш ефективним, ніж в іншій;

теорія співвідношення факторів виробництва та її тестування (парадокс Леонтьєва та його полегшення) – країни експортують продукти інтенсивного використання надлишкових факторів та імпортують продукти інтенсивного використання дефіцитних для них факторів;

парадокс Леонтьєва – теорія співвідношення факторів виробництва ХекшераОліна не підтверджується на практиці: трудонасичені країни експортують капіталомістку продукцію, тоді як капіталонасичені – трудомістку;

теорія розміру країни – у зв’язку з тим, що країни з більшою територією, зазвичай, мають більш різноманітні кліматичні умови та природні ресурси, вони в цілому ближчі до економічної самодостатності, ніж малі за розміром держави.

Компенсаційні мита (countervailing duties) – мита, які застосовуються щодо товару, експорт якого субсидується в явній або прихованій формі.

Лібералізація зовнішньої торгівлі (free trade) – політика мінімального державного втручання в зовнішню торгівлю, яка розвивається на основі вільних ринкових сил попиту і пропозиції.

Ліцензії – дозволи, які видають державні органи на експорт або імпорт товарів у встановлених кількостях за певний проміжок часу:

автоматичні – дозволи, які видаються негайно після отримання від експортера заяви, яку не може відхилити державний орган;

генеральні – дозволи ввезти або вивезти товар протягом року без обмеження кількості угод;

глобальні – дозволи ввезти або вивезти певний товар до будь-якої країни світу за певний проміжок часу без обмеження кількості або вартості;

разові – письмові дозволи строком на 1 рік на ввезення або вивезення, які видає уряд конкретній фірмі на здійснення однієї зовнішньоторговельної угоди.

Міжнародна торгівля (МТ) (international trade) – це сфера міжнародних товарно-грошових відносин, яка становить сукупність зовнішньої торгівлі усіх країн світу.

Міжнародний поділ праці (МПП) (international division of labor) – це вищий ступінь розвитку суспільно-територіального поділу праці між країнами, який передбачає сталу концентрацію виробництва певної продукції в окремих країнах.

Митні збори – додаткові збори, що стягуються під час увезення товарів понад ввізне мито за специфічні умови поставок і послуги, надані митницею (оформлення транспортних засобів, зберігання товарів під відповідальність митниці тощо).

Мито (customs duty) – обов’язковий внесок, який стягується митними органами при імпорті або експорті товару і є умовою імпорту або експорту.

Митний союз – інтеграційне угруповання країн, яке передбачає узгоджене скасування групою країн національних митних тарифів та введення загального митного тарифу і єдиної системи нетарифного регулювання торгівлі щодо третіх країн.

Платіжний баланс (balance of payments) – статистичний звіт, в якому в систематизованому вигляді наводяться сумарні дані про зовнішньоекономічні операції певної країни за певний проміжок часу.

Протекціонізм (protectionism) – державна політика захисту внутрішнього ринку від іноземної конкуренції шляхом використання тарифних і нетарифних інструментів торгової політики:

галузевий – захищає певні галузі, передусім сільське господарство в межах аграрного протекціонізму;

колективний – здійснюється угрупованнями країн відносно країн, які в це угруповання не входять;

прихований – здійснюється заходами внутрішньої економічної політики;

селективний – спрямований проти окремих країн або окремих товарів мігрантами своїм родичам, які залишились на батьківщині.

Торгове сальдо (trade balance) – різниця вартісних обсягів експорту та імпорту.

Торгівля декількома товарами – товари будуть виготовлятись там, де відносна заробітна плата є меншою, тобто там, де їх дешевше виготовляти.

Торговий договір (trade agreement) – вид міждержавних угод, який встановлює принципи і режими двосторонньої торгівлі.

Торгові кредити (trade credits) – вимоги і пасиви, які виникають у результаті прямого надання кредиту постачальниками і покупцями за угодами щодо товарів і послуг, та авансові платежі за роботу, яка здійснюється у зв’язку з такими угодами.

Торговий оборот (trade turnover) – сума вартісних обсягів експорту та імпорту.

Умови торгівлі (коефіцієнт міжнародного обміну) (terms of trade) – співвідношення експортних й імпортних цін певного товару, країни в цілому, групи країн.

 

Тести

1. Ембарго означає:

1)  наявність власної інфраструктури;

2)  помірну конкуренцію на світовому ринку;

3)  економічну  залежність;

4)  відсутність монополістичних об'єднань;

5) пряма заборона на ввіз з інших держав чи вивіз із держави золота, іноземної валюти, окремих товарів, зброї та ін.

2. Експортна квота — це

1) встановлений обсяг виробництва та поставок на експорт певних товарів;

2) закон України;

3) збір в казну;

4) указ по підприємству;

5) правильна відповідь відсутня.                       

3.Співвідношення між сумою грошових надходжень, отриманих країною з-за кордону і сумою платежів за кордон протягом певного періоду (рік, квартал, місяць) - це                   

1) платіжний баланс країни;

2) імпорт;

3) експорт;

4) мито;

5) квота.

4. В якому році Україна вступила до СОТ?

1)2005 р.;

2) 2008 р.;

3)2007 р.;

4)1992 р.;

5)1996 р.

5.Міжнародний поділ праці передбачає:

1) розподіл між країнами окремих сфер діяльності;

2) спеціалізацію країн на виробництві тих чи інших видів продукції, понад внутрішні потреби в розрахунку на світових споживачів;

3) поглиблення науково-технічної співпраці між країнами;

4) посилення регіональних інтеграційних процесів;

5) торгівельно-економічне блокування країн.

 

Питання для самоперевірки

1. Охарактеризуйте взаємозв’язок та основні залежності між зовнішньоекономічною політикою і моделлю відкритої економіки України.

2. Проаналізуйте стан та динаміку платіжного балансу України.

3. Розкрийте особливості торгівельної політики України щодо країн СНД.

4. Розкрийте особливості торгівельної політики України щодо країн ЄС.

5. Дайте характеристику впливу зовнішньоекономічної політики України, як формації макроекономічної політики на міжнародні потоки товарів і послуги, з одного боку, і капіталів — з іншого.

6. Розкрийте характерні риси  експорту та імпорту України.