Словник термінів та понять

Аутсорсинг (контрактна логістикою) – перенесення частини виробничих або логістичних процесів на інші підприємства.

Бліц-потік – це потік, що утворюється в результаті разових постачань, подачі на робочі місця рідковживаних предметів і засобів праці.

Брутто-потреба – потреба в матеріалах на плановий період без врахування запасів на складі чи у виробництві.

Вихідний потік – це потік, який виходить в зовнішнє навколишнє середовище із даної логістичної системи.

Внутрішній потік – це потік, який протікає у внутрішньому, відносно до даної логістичної системи, середовищі.

Вторинна потреба – потреба в комплектуючих вузлах, деталях і сировині, які необхідні для випуску готових виробів.

Вхідний потік – це зовнішній потік, який входить в дану логістичну систему.

Дискретний потік – це потік, що утворюється об’єктами, які переміщуються з інтервалами.

Задача МОВ задача «зробити або купити». Вона передбачає вибір обґрунтованого рішення відносно власного виробництва чи закупівлі матеріальних ресурсів (комплектуючих, напівфабрикатів тощо) у постачальників

Зовнішній потік – це потік, який протікає у зовнішньому, відносно до даної логістичного системи, середовищі.

Інсорсинг – виконання процесів на підприємстві.

Інформаційний потік – це сукупність циркулюючих в логістичних системах та у відносинах із зовнішнім середовищем повідомлень, необхідних для управління та контролю за логістичними операціями.

Керований потік – це потік, який адекватно реагує на управляючу дію з боку управляючої системи.

Логістика – галузь економічної науки, що вивчає теорію оптимального управління матеріальними, інформаційними та фінансовими потоками в економічних адаптивних системах із синергічними зв’язками.

Логістична операція – це відособлена сукупність дій, скерована на перетворення потоку (матеріального, інформаційного, фінансового).

Логістична стратегія – це довгостроковий, якісно визначений напрямок розвитку логістики, який стосується форм і засобів її реалізації на підприємстві, міжфункціональній і міжорганізаційній координації та інтеграції, сформульований вищим менеджментом компанії у відповідності до корпоративних цілей.

Логістична функція – укрупнена групу логістичних операцій, спрямованих на реалізацію цілей логістичної системи.

Логістичний  аудит – це комплексна періодична перевірка середовища логістики, цілей, стратегій та окремих видів логістичної діяльності підприємства.

 

Логістичний канал – впорядкована множина різноманітних посередників, які здійснюють доведення матеріального потоку від конкретного виробника до споживача.

Логістичний ланцюг – це лінійно впорядкована множина учасників логістичного процесу, які здійснюють логістичні операції з доведення зовнішнього матеріального потоку до споживача.

Матеріальний потік – представляє собою сукупність сировини, матеріалів, комплектуючих, напівфабрикатів, готових виробів, що рухаються від постачальників через виробничі підрозділи до споживачів.

Напруженість потоку – це інтенсивність переміщення потоку. Цей показник відображає частоту  переміщення потоку.

Некерований потік – це потік, який не реагує на управляючу дію.

Неперервний потік – це потік по траєкторії руху якого в кожен момент часу переміщується визначена кількість об’єктів.

Нерівномірний потік – цей потік характеризується зміною швидкості переміщення, можливістю прискорення, сповільнення, зупинки, зміною інтервалів відправлення і прибуття.

Нетто-потреба – потреба в матеріалах на плановий період з врахуванням наявних запасів.

Первинна потреба – потреба в готових виробах, вузлах і деталях, які призначені для продажу, а також в запасних частинах, що купуються.

Потужність потоку – це обсяги об’єктів, які утворюють собою потік і переміщуються за одиницю часу.

Правило FIFO («перший прийшов – перший пішов») – передбачає, що  найвищий пріоритет надається замовленню, яке раніше за інші поступило в систему.

Правило LIFO («останній прийшов – першим обслужений») – передбачає, що  найвищий пріоритет надається замовленню, яке поступило на обслуговування останнім.

Правило SPT («правило найкоротшої операції») – передбачає, що  найвищий пріоритет надається замовленню з найменшою тривалістю виконання в даній ланці.

Правило MST («мінімальний резерв часу») – передбачає, що  найвищий пріоритет надається замовленню, яке має найменший резервний час.

Правило EDD («найбільш ранній термін виконання») – передбачає, що   найвищий пріоритет надається замовленню з найбільш раннім терміном виконання.

Простий потік – це потік, що складається з об’єктів одного виду.

Рівномірний потік – це потік, який характеризується постійною швидкістю переміщення об’єктів і передбачає, що за однакові проміжки часу об’єкти проходять однаковий шлях, інтервали початку і закінчення руху об’єктів також рівні.

Складний потік – це потік, який складається з різнорідних об’єктів.

Третинна потреба  потреба виробництва в допоміжних матеріалах і інструменті, що зношується.

 

Фінансовий потік – це сукупність фінансових засобів, які циркулюють в логістичних системах, а також між логістичною системою і зовнішнім середовищем, необхідних для забезпечення ефективного руху товарного потоку.