Лекція 5. Методологія SADT

 

1. Основні поняття

2. Правила моделювання та приклади

 

1.                 Основні поняття

Методологія структурного аналізу і проектування (Structured Analysis and Design Technique, SADT) була створена на наприкінці 60-х рр. XX ст. Дугласом Россом. SADT знайшла своє застосування в області опису великої кількості складних штучних систем з широкого спектру областей.

У 1973 р. вперше за допомогою SADT був реалізований великий аерокосмічний проект. До 1981 р. методологія SADT використовувалася більш ніж в 50 компаніях при роботі над проектами, що охоплювали різні проблемні області, в тому числі телефонні мережі, аерокосмічне виробництво, управління та контроль, облік матеріально-технічних ресурсів.

Метод SADT підтримується Міністерством оборони США, яке було ініціатором розробки сімейства стандартів IDEF (ICAM DEFinition), що є основною частиною програми ICAM (Integrated Computer Aided Manufacturing – інтегрована комп'ютеризація виробництва), що проводиться за ініціативою військово-повітряних сил США.

SADT-методологія – сукупність методів, правил та процедур, призначених для побудови функціональної структури складних ієрархічних систем у вигляді моделі, яка має дати відповідь на деякі наперед визначені питання. В основі цього методу моделювання систем лежить опис системи, створюваного за допомогою природної мови, що дозволяє вільно описати функціонування моделі, що моделюється. На основі графічних засобів SADT дескриптивний опис системи забезпечується зображенням її моделі, яке практично повністю усуває можливу неоднозначність семантичного опису. SADT – це методологія, розроблена спеціально для того, щоб полегшити опис та розуміння штучної системи середньої складності та її середовища до визначення вимог до програмного забезпечення або чогось іншого.

 Застосування SADT методології засноване на формалізованому процесі створення системи при розбитті його на наступні фази:

−аналіз – визначення того, що система робитиме;

−проектування – визначення підсистем та їх взаємодія;

−реалізація – розробка підсистем окремо;

−об'єднання – з'єднання підсистем в єдине ціле;

−тестування – перевірка роботи системи;

−установка – введення системи в дію;

−функціонування – використання системи.

SADT-модель – це точний, повний і адекватний текстовий і графічний опис системи, що має конкретне призначення, виконане у вигляді ієрархічно організованої сукупності діаграм, створених на основі стандартного представлення даних. Це опис системи, у якої є єдиний суб'єкт, мета і одна точка зору за допомогою SADT-методології. Така модель являє собою сукупність ієрархічно впорядкованих та взаємопов'язаних діаграм, організованих у вигляді деревоподібної структури, де верхня діаграма є найбільш загальною, а найнижчі найбільш деталізовані.

У SADT-моделях використовуються як природна, так і графічна мови. Для передачі інформації про конкретну систему джерелом природної мови служать люди, що описують систему, а джерелом графічної мови - сама методологія SADT. Графічна мова SADT забезпечує структуру та точну передачу моделі семантики природної мови. Графічна мова SADT організує природну мову цілком певним і однозначним чином, завдяки чому SADT дозволяє описувати системи, які донедавна не піддавалися адекватному уявленню.

З точки зору SADT модель може бути зосереджена або на функціях системи або на її об'єктах. SADT-моделі, зорієнтовані на функції, прийнято називати функціональними моделями, а орієнтовані на об'єкти системи — моделями даних.

Згідно з авторами SADT процес моделювання, як процесу створення несуперечливої та корисної системи описів, складається з чотирьох послідовних етапів:

1. Збір інформації про досліджувану область.

2. Документування отриманої інформації.

3. Подання її у вигляді моделі.

4. Уточнення моделі у вигляді ітеративного рецензування.

Методологія SADT реалізовано в одному зі стандартів сімейства IDEF – IDEF0, який був затверджений в якості федерального стандарту США у 1993р.

 

2.                 Правила моделювання та приклади

Розглянемо основні елементи методу SADT.

Результат бізнес-процесу – те, заради чого здійснюється бізнес-процес, тобто діяльність завжди розглядається разом з метою цієї діяльності - отримання на виході деякого результату, що задовольняє заданим вимогам. Результати бізнес-процесу часто згадуються як виходи бізнес-процесу.

Власник бізнес-процесу – посадова особа, яка несе відповідальність за отримання результату процесу і володіє повноваженнями для розпорядження ресурсами, необхідними для виконання процесу.

Виконавці бізнес-процесу – команда фахівців з різних функціональних областей (крос-функціональна команда), що виконують дії процесу.

Входи бізнес-процесу – ресурси (матеріальні, інформаційні), необхідні для виконання і отримання результату процесу, які споживаються або перетворюються при виконанні процесу.

Управління процесу – як правило інформація, яка визначає правила перетворення входів в вихід.

Механізм процесу – то, що перетворює вхід у вихід. Механізмами, як правило, є співробітники (структурні підрозділи) організації та техніка, на якій вони працюють (верстати, оргтехніка).

В основі методології SADT лежать два основні принципи:

−SA-блоки;

−Декомпозиція.

На основі SA-блоків створюється ієрархічна багаторівнева модульна система, кожен рівень якої являє собою закінчену систему (блок), що підтримується та контролюється системою (блоком), що знаходиться над нею.

Використання декомпозиції дозволяє розділити кожен блок, який розуміється як єдине ціле, на свої складові, що описуються на більш детальній діаграмі. Процес декомпозиції проводиться до досягнення необхідного рівня подробиці опису. Діаграма обмежується 3-6 блоками для того, щоб деталізація здійснювалася поступово. Замість однієї громіздкої моделі використовується кілька невеликих взаємозалежних моделей, значення яких взаємно доповнюють одна одну, роблячи зрозумілою структуризацію складного об'єкта.

На рисунку 5.1 зображено розташування розглянутих елементів методу SADT при описі бізнес-процесів.

Рисунок 5.1 – Опис бізнес-процесу методом SADT

 

Розглянемо приклад схеми опису процесу закупівлі товару:

Вхід: гроші, потреба в товарі, інформація постачальника.

Вихід: товари, документи на товар.

Управління: правила тендерних закупівель, правила бухобліку (первинні документи).

Механізми: служба матеріально-технічного постачання, офісна техніка.

 На рисунку 5.2 продемонстровано результат опису поставленої задачі.

Рисунок 5.2 – Опис процесу закупівлі товару методом SADT

 

Розглянемо приклад, де вихід одного процесу може бути входом (управлінням, механізмом) для іншого (рисунок 5.3).

 

Рисунок 5.3 – Приклад взаємодії двох процесів

 

Запитання для самоперевірки

1. Що таке методологія SADT?

2. Які фази застосування SADT методології ви знаєте?

3. Що таке SADT-модель?

4. З яких послідовних етапів складається процес моделювання в SADT?

5. Що таке результат бізнес-процесу?

6. Хто такий власник бізнес-процесу?

7. Хто такі виконавці бізнес-процесу?

8. Що таке входи бізнес-процесу?

9. Що таке управління процесу?

10. Як позначається процес в SADT?

11. Що таке механізм процесу?

12. Що таке декомпозиція та для чого вона використовується в SADT?