Лабораторна робота № 11

Тема: Визначення технічної характеристики

дискретного відеоадаптера.

Мета: Визначити усі можливі технічні характеристики

дискретного відеоадаптера.

 

Теоретичні відомості.

Відеоадаптер (графічний адаптер, графічна карта) – важлива і дуже складна складова частина комп'ютера. Сучасні відеокарти є свого роду спеціалізованими комп'ютерами, що складаються з власного процесора, оперативної пам'яті, BIOS та інших компонентів, які за своєю структурою і організацією взаємодії пристосовані для максимально ефективного вирішення одного завдання – обробки і формування графічних даних, а також їх виведення на монітор.

 

Відеокарта

Рис. 36. Сучасний дискретний відеоадаптер.

 

Комп'ютер може обійтися без окремої (дискретної) відеокарти, але тільки в тому випадку, якщо він має графічний процесор, інтегрований в системну логіку материнської плати (північний міст чіпсета) чи є частиною центрального процесора (наприклад, Intel i7). Як відеопам'ять, в таких випадках використовується частина основної оперативної пам'яті комп'ютера. Високою продуктивністю такі рішення не відрізняються, але їх можливостей цілком достатньо для виконання офісних завдань, роботи в Інтернеті, перегляду відео і навіть гри в комп'ютерні ігри з нескладною графікою.

В інших же випадках придбання окремої відеокарти є необхідністю.

Сучасна графічна карта складається з наступних частин:

- Графічний процесор (Graphics processing unit) – графічний процесорний пристрій, що займається розрахунками та формуванням графічної інформації, яка виводиться на монітор, є основою відеокарти і за своєю складностю практично не поступається центральному процесору комп'ютера, а іноді і перевершує його.

- Відеопам'ять – виконує роль своєрідного буфера, в який тимчасово поміщаються зображення, що виводяться на монітор, створюються та постійно змінюються графічним ядром. У цей буфер поміщаються також елементи, необхідні для формування цих зображень.

- Відеоконтролер – відповідає за правильне формування і передачу потрібної інформації з відеопам'яті на цифро-аналоговий перетворювач.

- Цифро-аналоговий перетворювач (Random Access Memory Digital-to-Analog Converter) – пристрій, що здійснює перетворення цифрових результатів роботи відеокарти в аналоговий сигнал, який відображається на моніторі. Можливостями цього пристрою визначається кількість відображуваних кольорів, насиченість картинки та ін. Цифрові монітори, проектори та інші пристрої, які підключаються до цифрових роз'ємів відеокарти, використовують власні цифро-аналогові перетворювачі і від цифро-аналогового перетворювача відеокарти не залежать.

- Відео-ПЗУ (Video ROM) – мікросхема, що містить в собі базову систему введення-виведення відеокарти, а інакше кажучи, її BIOS – сукупність правил і алгоритмів, визначених виробником, за яким складові частини відеокарти працюють і взаємодіють між собою.

- Система охолодження – пристрій, що здійснює відвід і розсіювання тепла від відеопроцесора, відеопам'яті та інших компонентів графічної плати з метою забезпечення нормального температурного режиму їхньої роботи.

 

Обладнання.

1. Дискретний відеоадаптер.

2. Персональний комп’ютер з підключенням до мережі Інтернет.

3. Браузер Internet Explorer.

 

Порядок виконання роботи.

1. Візуально оглянути дискретний відеоадаптер.

2. Записати в таблицю усі необхідні технічні характеристики дискретного відеоадаптера.

3. За допомогою мережі Інтернет знайти зображення досліджуваного дискретного відеоадаптера і скопіювати його до лабораторної роботи після таблиці характеристики.

 

Таблиця характеристики дискретного відеоадаптера.

Фірма виробник

 

Країна виробник

 

Модель графічного процесора

 

Інтерфейс (тип роз’єму для підключення до материнської плати)

 

Тип відеопам’яті

 

Об’єм відеопам’яті

 

Розрядність шини відеопам’яті

 

Зовнішні роз’єми

 

Наявність додаткового роз’єму для живлення

 

Тип системи охолодження