3. Виклик BIOS Setup

У момент початкової ініціалізації, після процедури самотестування, на екрані в більшості випадків з'являється напис, що запрошує увійти в BIOS Setup. Наприклад, вона може виглядати так: Press DEL to enter SETUP. Для входу в BIOS Setup поки горить напис, - потрібно натисніти клавішу <Del> на клавіатурі.

На різних комп'ютерах виклик BIOS Setup може здійснюватися по-різному: це може бути <F1> (зустрічається в окремих реалізаціях Phoenix BIOS), <F2> (на материнських платах Intel і у випадку деяких версій Phoenix BIOS), <F10> (ще один з варіантів для Phoenix BIOS), <Esc>, комбінація <Ctrl> + <Alt> + <Esc>, <Ctrl> + <Alt> + <Ins>, <Ctrl> + <Alt> або будь-яка інша клавіша (поєднання клавіш ). Просто     <Del> - найпоширеніший варіант. Зазвичай спосіб входу в BIOS Setup вказується при завантаженні, його можна знайти в керівництві до материнської плати або до комп'ютера.

Але навіть якщо запрошення не виводиться, замість повідомлень при завантаженні відображається логотип виробника, що приховує всі повідомлення, даний факт ніяк не завадить викликом BIOS Setup. Як тільки буде проініціалізувати клавіатура (засвітяться індикатори Num Lock, Caps Lock, Scroll Lock), кілька разів поспіль натисніть клавішу <Del>. Не допомагає? Перезавантажте комп'ютер і спробуйте наступний варіант з наведених вище.

Для повної впевненості клавішу (комбінацію клавіш) слід натиснути 10-15 разів протягом близько 10 секунд. Це гарантує, що натискання не «загубиться», а буде відпрацьовано. Часто ініціалізація входу в BIOS Setup супроводжується появою написи: скажімо, це може бути повідомлення Entering SETUP.

Час від часу виникає ситуація, коли комп'ютер відмовляється завантажуватися через помилкові налаштувань, зроблених в BIOS Setup. Наприклад, ви вказали занадто «оптимістичні» значення для частоти системної шини, вибрали занадто агресивні тайминги для модулів пам'яті та ін. Сучасні материнські плати самі відновлюють безпечні значення «проблемних» опцій, якщо попередня завантаження комп'ютера не увінчалася успіхом. Але, по-перше, цей механізм не завжди спрацьовує, і, по-друге, зустрічаються материнські плати, позбавлені подібної функціональності.

Ще одна причина для скидання BIOS - невідомий або помилково введений пароль в BIOS Setup. В результаті ви або не можете увійти в BIOS Setup для зміни тих чи інших значень, або взагалі не можете завантажити комп'ютер, тому Потрібно ввести пароль, який ви не знаєте.

Як бути, якщо ви зіткнулися з одним з цих варіантів? Вам допоможе повне скидання BIOS з відновленням всіх заводських налаштувань BIOS Setup, що забезпечують нормальне завантаження комп'ютера. Щоб його здійснити потрібно виконати ряд операцій. Перше, що необхідно зробити, - повністю знеструмити комп'ютер і всю підключену периферію. Не полінуйтеся, вийміть вилку з розетки: цим ви застрахуєте себе від ураження електричним струмом, а комп'ютер - від можливих пошкоджень через неакуратних дій. Потрібно зняти кришку системного блоку і знайти джампер (перемичку), відповідальну за очищення вмісту CMOS-пам'яті - ця пам'ять зберігає, в тому числі, і налаштування BIOS Setup. Зазвичай даний джампер позначений, як Clear CMOS, можуть зустрічатися варіанти CCMOS, CL_CMOS, Clear RTC, CRTC, CLRTC, CL_RTC і т.п. Виробники материнських плат в більшості своїй розташовують його поруч з батарейкою, підживлює CMOS-пам'ять (рис. 62), або переносять джампер на край плати, у зручне для доступу місце.

 

Джампер очистки содержимого CMOS-памяти рядом с батарейкой

Рис. 62. Джампер очищення вмісту CMOS-пам'яті поруч з батарейкою.

 

Джампер може мати два або три контакти. У першому випадку, щоб обнулити CMOS-пам'ять, його необхідно замкнути на декілька секунд, у другому - переставити з положення 1-2 в положення 2-3 на цей же час, а потім повернути назад.

Не забудьте, всі операції повинні здійснюватися з знеструмленим комп'ютером!

На недорогих системних платах джампер часто відсутній, зате є пара контактів (майданчиків) на друкованій платі, що виконують ту ж функцію. Для скидання BIOS потрібно акуратно замкнути їх викруткою на декілька секунд. Більш дорогі моделі материнських плат, розраховані на ентузіастів, навпаки, замість джампера пропонують зручний перемикач або кнопку (рис. 63).

 

Кнопка очистки содержимого CMOS-памяти

Рис. 63. Кнопка очищення вмісту CMOS-пам'яті

 

Може статися так, що вам не вдасться знайти зазначений вище джампер - скажімо, виробник другого ешелону заощадив на розводці цієї перемички, або доступ до джамперу заблокований іншими пристроями. У цьому випадку для скидання всіх значень BIOS Setup можна спробувати вийняти батарейку, підживлює CMOS-пам'ять (природно, при знеструмленому комп'ютері). Після цього рекомендується ненадовго замкнути викруткою контакти «+» і «-» гнізда батарейки і почекати декілька секунд, перш ніж повертати батарейку на місце.

Після скидання BIOS закрийте кришку системного блоку, підключіть комп'ютер до електричної мережі і увімкніть живлення. Оскільки було здійснено обнулення всіх налаштувань, перше, що рекомендується зробити, увійти в BIOS Setup і виконати початкове конфігурування основних опцій. Як мінімум, бажано встановити час і дату, проконтролювати і при необхідності задати параметри наявних накопичувачів, відключити невживані інтегровані пристрої і вказати порядок завантаження.