2. Зберігання інформації

Зберігання і читання даних з диска вимагає взаємодії між операційною системою, контролером жорсткого диска й електронними й механічними компонентами самого накопичувача. Операційна система поміщає дані на зберігання й обслуговує каталог секторів диска, закріплених за файлами. Коли ви даєте системі команду зберегти файл або прочитати його з диска, вона передає її у контролер жорсткого диска, який переміщає магнітні головки до таблиці розташування файлів відповідного логічного диска. Потім операційна система зчитує цю таблицю, здійснюючи в залежності від команди пошук вільного сектора диска, у якому можна зберегти новий створений файл, або початок призначеного для зчитування файла.

Інформація таблиці розміщення файлів надходить з електронної схеми нагромаджувача в контролер жорсткого диска і повертається операційній системі, після чого ОС генерує команду установки магнітних головок над відповідною доріжкою диска для запису або зчитування потрібного сектора. Записавши новий файл на вільні сектори диска, ОС повертає магнітні головки в зону розташування таблиці і вносить у неї зміни, послідовно перераховуючи всі сектори, на яких записаний файл.

Розділи жорсткого диску

Для організації операційної системи дисковий адресний простір ділиться на частини, що називаються розділами (partitions) Розділи повністю подібні до цілого диску в тому, що вони складаються із суміжних секторів. Завдяки такій організації для опису розділу досить указати початок розділу і його довжину в секторах. Жорсткий диск може містити чотири первинні розділи.

Під час завантаження комп'ютера BIOS завантажує перший сектор головного розділу (завантажувальний сектор) і передає йому управління. На початку цього сектора розташований завантажник (завантажувальний код), що прочитує таблицю розділів і визначає завантажувальний розділ (активний). А далі все повторюється. Тобто він завантажує завантажувальний сектор цього розділу на цю ж адресу і знову передає йому управління.

Розділи є контейнерами усього свого вмісту. Цим вмістом є, як правило, файлова система. Під файловою системою, з точки зору диска, мається на увазі система розмітки секторів для зберігання файлів. Після того, як на розділі створена файлова система й у ній розміщені файли операційної системи, розділ може стати завантажувальним. Такий розділ має у своєму першому секторі невелику програму, що здійснює завантаження операційної системи. Однак для завантаження певної системи потрібно запустити її завантажувальну програму з першого блоку.

Диск розбивається на розділи спеціальною програмою, тобто можна створити довільну конфігурацію розділів. Інформація про розмітку диска зберігається в першому секторі жорсткого диска, який називається головним завантажувальним записом – Master Boot Record (MBR). MBR є основним засобом завантаження з жорсткого диска, що підтримується BIOS. Тільки один із розділів диска має право бути позначеним як активний, що означатиме, що програма завантаження повинна завантажити в пам'ять перший сектор саме цього розділу і передати туди управління. Програма завантаження переглядає таблицю розділів, вибирає з них активний, завантажує перший сектор цього розділу і передає туди управління. В операційних системах Windows NT/2000/XP завантажувач міститься в зaвантажувальному записі активного розділу. У завантажувачі передбачена можливість вибору як завантажувальної операційної системи, так і розділу, де вона знаходиться. За розділами в операційній системі також закріплюються певні букви, однак вони можуть бути змінені користувачем.