3. Основні показники відеокарти, що впливають на її продуктивність
Продуктивність – результат спільної роботи всіх складових частин відеокарти, тому при її виборі потрібно враховувати багато важливих параметрів, а не лише об'єм відеопам'яті, що є дуже поширеною помилкою.
- Продуктивність відеопам'яті. Як свідчить практика, відеопам'ять дуже часто є слабким місцем графічних плат. І справа в першу чергу не в її обсязі, а в пропускній здатності, що визначає швидкість доступу до даних, які в ній зберігаються. Пропускна здатність залежить від двох показників – частоти (швидкість тактових коливань) і ширини (бітності) шини пам'яті – кількості даних, що передаються за один такт.
Наприклад, певна відеопам'ять, маючи ширину шини 256 біт, працює на частоті 1 МГц. Це означає, що за 1 секунду вона здійснює 1000 тактів, передаючи за кожен такт 256 біт інформації (1000Х256=256 000 біт/с). Інша пам'ять працює на частоті 1,8 МГц, але при цьому має шину 128 біт (128Х1800=230400 біт/с). Як видно на прикладі, пам'ять зі значно більшою частотою є менш продуктивною у зв'язку з вузькою шиною. Це, звичайно, суто теоретичний приклад, але він демонструє реальний стан речей.
- Тип відеопам'яті (GDDR2, GDDR3, GDDR4, GDDR5 і ін.) вказує на те, до якого покоління належить пам'ять графічної карти. Кожне наступне покоління є досконаліше попереднього і забезпечує більш високу частоту роботи. Але як видно з попереднього прикладу, пам'ять нового покоління з вузькою шиною за своєю реальною пропускною здатністю іноді може виявитися гіршою пам'яті попереднього покоління з широкою шиною.
- Об'єм відеопам'яті також впливає на продуктивність графічної плати, але тільки до певної межі (коли він є слабким місцем). Набагато вигідніше придбати карту з пам'яттю GDDR3 – 256 біт і об'ємом 512 МБ ніж з пам'яттю GDDR3 – 128 біт і об'ємом 1 ГБ. Насправді графічній платі з низькою пропускною здатністю обсяг пам'яті 1 ГБ навряд чи коли-небудь знадобиться. Такі карти орієнтовані не на досягнення максимальної продуктивності. Вони є більше продуктом маркетингових хитрощів виробників, розрахованих на недосвідчених покупців, що оцінюють графічні прискорювачі виключно за розміром пам'яті.
Тому, вибираючи відеокарту, потрібно оцінювати збалансованість співвідношення частоти, бітності і об'єму відеопам'яті. Ці показники зазвичай вказуються в каталогах і цінниках магазинів.
- Характеристики графічного ядра. Тактова частота графічного процесора є важливою, але не найголовнішою його характеристикою. Графічне ядро з порівняно невисокою частотою нерідко виявляється дуже продуктивним. Все залежить від архітектури графічного ядра.
На практиці, чим новіша лінійка відеокарт, до якої належить графічний прискорювач, тим, як правило, він потужніший. Виняток становлять «молодші» моделі лінійки. Не рідко вони виявляються менш продуктивними, ніж «старші» представники попередньої лінійки. Наприклад, GeForce GTS450 буде істотно поступатися GeForce GTX280.
Моделі нової лінійки часто підтримують нові версії DirectX і OpenAL, що забезпечує більш кращу графіку в комп'ютерних іграх та інших програмах, що їх використовують. Але якщо потужності карти виявиться недостатньо, практичної користі від цього не буде. Насправді, GeForce GTX280 (з підтримкою DirectX10) - варіант набагато кращий, ніж GeForce GTS450 (DirectX11).
Один з непрямих ознак невисокої продуктивності відеокарти – відсутність роз'єму для підключення додаткового живлення безпосередньо від блоку живлення. Шина РСІ-Express материнської плати, до якої приєднується графічна плата, не може забезпечити достатнє живлення. Сучасні технології не дозволяють створювати ігрові відеокарти з настільки низьким рівнем споживання електроенергії.
- Система охолодження - елемент, від якого багато в чому залежить комфорт використання графічного прискорювача. При виборі краще віддати перевагу виробам, виконаним із застосуванням вакуумних термотрубок (їх видно при візуальному огляді). Такі системи насправді виявляються більш ефективними і створюють набагато менше шуму. Крім того, ефективне охолодження надає можливість краще «розігнати» відеокарту, домогтись більш високих показників її продуктивності.
Високоефективну систему охолодження для графічної плати можна придбати окремо, замінивши штатну. Але коштує така система, як правило, не дешево. Тому вигідніше купувати відеокарти з ефективною штатною системою охолодження.