Тема 1. Вступ. Господарський облік, його суть і значення

 

1.1. Поняття про господарський облік

 

Облік виник  і розвивався разом із господарською діяльністю людини. Спочатку люди рахували продукти харчування, знаряддя лову і оборони та інші речі, а пізніше почали вести їх облік – робити спеціальні позначки на стінах печер, стовбурах дерев, скелях тощо. З виникненням писемності облік вели на заготовлених шматках кори, дощечках, папірусі, а пізніше – на папері. Із прийняттям християнства у Київській Русі, починаючи з XI ст., при будівництві соборів вели облікові книги, куди записували дані про надходження матеріалів із кожного селянського двору, відпрацьовані коне-людино-дні. У церквах, монастирях велися записи у церковних книгах, де відображалися надходження коштів на утримання культових споруд, дані про належне їм майно, витрачання коштів тощо.

Систему записів у книгах обліку коштів, майна пізніше почати називати бухгалтерією. Автором однієї із перших праць з бухгалтерського обліку був італійський чернець Лука Пачолі, відомий як родоначальник бухгалтерії.

Основою існування і розвитку людського суспільства є матеріальне виробництво, в процесі якого люди створюють необхідні для життя матеріальні блага: продукти харчування, житло, одяг, паливо тощо. Щоб керувати процесом виробництва потрібно мати відомості про і процеси. Такі відомості одержують за допомогою організованого спостереження, вимірювання і реєстрації окремих фактів та явищ.

Господарський облік – це кількісне відображення і якісна характеристика господарських процесів з метою контролю за їх розвитком і керівництвом ними.