ТЕМА 5. ОРГАНІЗАЦІЯ
ТЕХНІЧНОЇ ПІДГОТОВКИ ВИРОБНИЦТВА
5.2. Основні етапи
конструкторської підготовки виробництва
Конструкторська підготовка складається з наступних етапів (рис.5.1).
Рис. 5.1. Етапи
конструкторської підготовки
Початковим етапом конструкторської підготовки виробництва є розробка технічного завдання, в якому визначається призначення нової конструкції, основні параметри, експлуатаційні показники, обумовлені характером роботи, технічні характеристики і конструктивні особливості.
У залежності від складності машин і технічної бази підприємства технічне завдання розробляє безпосередньо підприємство або проектні науково-дослідні організації, які будуть виконувати і всі наступні стадії проектування.
На основі технічного завдання розробляється технічна пропозиція – сукупність конструкторських документів, що включають аналіз різних варіантів можливих рішень технічного завдання замовника, техніко-економічне обґрунтування запропонованих варіантів і ін.
Затверджена технічна пропозиція є основою для виконання наступних етапів конструкторської підготовки.
Ескізний проект включає розробку креслень загального вигляду машини або складальних одиниць, які виконуються із збереженням необхідних пропорцій у розмірах виробу, кінематичних, електричних та інших схем, специфікацій складальних одиниць. Узгоджений і затверджений ескізний проект є основою для розробки технічного проекту.
Технічний проект містить інформацію, яка дає повну уяву про конструкцію виробу: проводиться розрахунок геометричних форм і розмірів важливих деталей, вузлів, вибираються заготовки і матеріали, які б забезпечили зменшення металомісткості виробів, проводяться розрахунки на міцність та ін. Виконується проект у масштабі з дотриманням вимог стандартів.
На основітехнічногопроекту розробляється робочий проект, який включає розробку повного комплекту робочих креслень: загального вигляду виробу, його складальних одиниць і деталей, встановлення технічних умов на складання, копіювання і розмноження креслень.
На стадії робочого проектування створюється вся проектно-конструкторська документація, яка визначає можливість наступної технологічної підготовки і освоєння виробу.
На основі робочого проекту в умовах масового і серійного виробництва виготовляєтьсядослідний взірець і проводиться його випробування під впливом механічних і кліматичних факторів, за яких виріб буде експлуатуватись. У процесі випробуванняуточнюються проектні розрахунки, перевіряється відповідність виробу експлуатаційним вимогам.
Зміст конструкторської підготовки залежить від типу виробництва, від конструктивної складності виробу та інших факторів.