Вихідні дані приведені в таблиці 4.1, 4.2, 4.3.
Таблиця 4.1
Таблиця 4.2
Таблиця 4.3
1. За даними таблиці 4.2. будуємо криву розгону. З отриманого графіку визначаємо постійну часу Тоб і запізнювання τоб об'єкту.
2. Тип регулятора вибираємо за величиною відносного запізнювання об'єкту τоб/Тоб, виходячи з наступних рекомендацій:
- при умові потрібно вибрати релейний регулятор τоб/Тоб < 0,2;
- якщо 0,2 < τоб/Тоб < 1,0 , то рекомендується вибрати неперервний регулятор;
- при τоб/Тоб > 1 слід вибрати імпульсний (або неперервний) регулятор.
3. Визначаємо наступні величини:
3.1. Допустиму відносну величину часу регулювання tрег/Тоб;
3.2. Допустимий динамічний коефіцієнт регулювання Rлоn = (1 - σ)/ψ ;
3.3. Допустиму відносну статичну помилку регулювання - для статичних об'єктів:
де з кривої розгону
Хвх - максимально можливе збурення від навантаження, (в відсотках ходу регулюючого органу);
- для астатичних об'єктів:
4. Виходячи з вимог технологічного процесу та заданої величини перерегулювання σД приймають один із трьох типових перехідних процесів регулювання.
4.1. аперіодичний процес з порівняно великим динамічним відхиленням х1, мінімальною регулюючою дією та малим часом регулювання tp при показнику регулювання М=1;
4.2. процес з 20% перерегулюванням порівняно швидко затухає, має малий час першого півперіода коливання і менше, ніж для аперіодичного процесу, динамічне відхилення при М ≈ 1,3.
4.3. процес з мінімальною інтегральною квадратичною помилкою J2 має перерегулювання 40-45%, відносно великий час регулювання, але дає при регулюванні найменше динамічне відхилення при М ≈ 2,1
Рис.4.1. Графіки типових перехідних процесів (для статичних об’єктів): 1-характеристика роботи І регулятора; 2-П регулятора, 3-ПІ регулятора 4-ПІД регулятора.
5. За графіками (рис. 4,1) знаходимо Rд=f(τоб/Тоб) (для статичних об'єктів) за прийнятим типовим перехідним процесом вибирають регулятор з найбільш простим законом регулювання, дивлячись за виконанням співвідношенням Rд ≤ Rд.доп при заданому значенні τоб/Тоб
За таблицею 4.4. вибирають регулятор для статичного об'єкту незалежно від відношення τоб/Тоб.
6. За графіками (рис. 4.2 ) τр/τоб=f(τоб/Тоб) для І- регулятора на статичному об'єкті, а для П-, ПІ-, ПІД- регуляторів на астатичних об'єктах по таблиці 4.4 (чисельник) і статичних об’єктах (знаменник) визначаємо величину τр/τоб і перевіряємо виконання умови τр/τоб≤τp.доп/Тоб тобто визначаємо, чи задовольняє вибраний регулятор допустимому часу регулювання.
При невиконанні цієї умови вибирають регулятор з більш складним законом регулювання. Іноді приймають інший типовий перехідний процес.
7. Для П- регулятора за графіком (рис. 4.3) xcт=f(τоб/Тоб) перевіряємо виконання умови хст≤хст.доп; при її невиконанні вибираємо ПІ- регулятор.
Рис. 4.2. Графік роботи регуляторів при процесах: 1-аперіодичному; 2-з 20 % - перерегулюванням; 3- з 40-45 % перерегулюванням.
8. За таблицею 4.5. визначаємо параметри налагоджень вибраного регулятора, забезпечуючи потрібну якість регулювання.
Таблиця 4.4.
Найбільш простий і дешевий спосіб регулювання - релейне регулювання. Воно використовується там, де не потрібна велика точність. Характерною властивістю релейного регулювання є наявність коливань регульованої величини. Такий режим роботи може бути небажаним для деяких конкретних об'єктів або обмежений потрібними показниками якості регулювання (τр/Тоб< 0,2). Релейні регулятори можуть використовуватись для об'єктів з малим запізненням і великими постійними часу при незмінній або малозмінній величині навантаження. Але потрібно мати на увазі, що ВМ таких регуляторів працює в режимі безперервного реверсування і зношується значно швидше, ніж в інших видах регуляторів.
Системи з релейними регуляторами належать до класу нелінійних АСР, при розрахунку яких в інженерній практиці звичайно використовують спрощені методи.
Розглянемо методику розрахунку системи з ДПР із зоною неоднозначності: об'єкт апроксимований статичною ланкою 1 порядку з запізненням.
1. Відомим способом визначаємо параметри об'єкту: τоб, Тоб, Коб.
2. Виходячи із допустимих значень позитивної x1д і негативної x2а амплітуд коливань регульованої величини, визначаємо їх відповідні значення в відносних одиницях
де у1 і у2 - регулюючі дії регулятора на об'єкт, направлені в сторону відповідно збільшенні і зменшення регульованої величини, при відсутності дій збурення на об'єкт.
Рис. 4.6
3. За номограмою (Рис.4.6.) для розрахунку ДПР a*=f(x*) визначаємо позитивну а1* і негативну а2* частини зони неоднозначності регулятора у відносних одиницях і у відповідності з виразами а1= а*Коб*y1, а2= а2*Коб*у2 знаходимо дійсні значення а1, а2<.
4. Визначаємо зону неоднозначності регулятора: 2а= а1+ а2=Коб(аі*у1+а2*у2).
5. Розраховуємо діапазони коливання регульованої величини у відносних одиницях при відповідних базових значеннях Δx1* і Δx2* при відповідних базових значень (Коб*у1+x2) і (Коб*у2+x1) за рівняннями:
6. За кривою τ*=f(Δx*) номограми знаходимо відповідні часу збільшення τ1* і зменшення τ2* регульованої величини у відносних одиницях.
7. Визначаємо період коливання регульованої величини Тк=Тоб (τ1*+τ2*) або частоту коливання ω=1/Тк.
У багатьох випадках імпульсні регулятори розглядаються, як неперервні регулятори, що реалізують відповідні типові (стандартні) закони регулювання в середньому. Тому приблизний вибір типу імпульсного регулятора можна в таких випадках здійснювати за рекомендаціями, що приймаються для неперервних регуляторів. В цілому, в таких випадках, імпульсні регулятори є складними і використовуються для покращання динамічних характеристик CAP.
Оцінка ефективності імпульсного регулювання здійснюється на більш високому рівні - в межах динамічного розрахунку і досліджень імпульсних CAP для конкретних об'єктів.
Потрібно визначити такі значення параметрів настройок, щоб при відомих характеристиках об'єкту і збурення у вибраному законі регулювання оптимізувати критерій якості регулювання в заданій області обмеженій за запасом стійкості.
Зручним способом завдання обмеження за запасом стійкості є визначення області, за межі якої не повинні виходити корені характеристичного рівняння системи.
1. Як початкове співвідношення запишемо рівняння замикання системи: Wоб∙Wр(p) =-1, в якому зробимо підстановку р=-mω+jω.
Тоді отримаємо Wоб(m, jω.) Wр(m, jω)=-1, де Wоб(m, jω.), Wр(m, jω) – розширені АФХ об’єкту і регулятора.
2. Перепишемо останній вираз у вигляді Wр(m, jω)=- W*об(m, jω), (1) де W*об(m, jω.)=1/ Wоб(m, jω.) обернена розширена АФХ об’єкту.
3. Виділяючи в рівнянні (1) дійсну і уявну частину, отримаємо:
де Up(m,ω), Vp(m,ω) – розширена дійсна і уявна характеристики регулятора;
U*об(m,ω), V*об(m,ω) – обернена розширена дійсна і уявна характеристики об’єкта.
4. Для ідеальних регуляторів отримуємо наступні формули:
Wi(p)=Kp. Припустимо Up(m,ω) =Kp; Vp(m,ω)=0
Тоді, виходячи з рівняння (2), отримаємо параметри оптимальної настройки П-регулятора.
Виходячи з рівняння (2), отримаємо параметри оптимальної настройки І-регулятора.
Використовуючи передаточні функції ПІ- і ПІД регуляторів, можливо аналогічно визначити параметри оптимальної настройки ПІ - і ПІД - регуляторів.
5. Для побудови лінії рівного ступеню затухання задаємось численними значеннями ω від нуля до величини, при якій відношення Кр/Тіз стає негативним, або до частоти зрізу ωзр =1/0,05Tоб , якщо при цьому значенні частоти відношення Кр/Ті3 продовжує залишатись позитивним.
Рис. 4.4
6. Далі в координатах Кр і Кр/Тіз при m=const будуємо залежності Kр=f(Kp/Ti3). Для ПІД - регулятора будуємо сімейство залежностей Kp=f(Kp/Ti3) при різних значеннях добутку Кр*Ті3. Отримана крива являється лінією рівного ступеню затухання ψ=const (m=const).
Усі значення Кр і Кр/Тіз, що лежать на цій кривій, будуть відповідати заданому ступеню затухання. Значення Кр і Кр/Тіз, що потрапляють в область, обмежену усією кривою і віссями координат, відповідають процесам, а ті що лежать за цією областю - зі ступенями затухання більше заданого ψ=const(ψ ≥ ψ) , а ті, що лежать за цією областю – зі ступенями затухання менше заданого (ψ2 < ψ). Параметри, відповідаючи пересіканню вказаної кривої з віссю абсцис (Кр/Тіз=0), є параметрами П -регулятора, а перехідні процеси характеризуються залишковим відхиленням.
Значення параметрів настроювання, що попадають на вісь ординат (Кр=0), відповідають І-регулятору з одним параметром настройки
Сьогодні вважають, що оптимальний ступінь затухання - перехідні процеси ψ < 0.75 знаходиться в межах 0,75...0.9. При ψ ≤ 0.75 перехідні процеси мають недостатню інтенсивність затухання, а при ψ ≥ 0.9 маючи добре затухання, процеси будуть характеризуватись більшими відхиленнями регульованої величини.
Це підтверджується кривими 1....4 перехідних процесів, які відповідають точкам 1...4 кривої Kp=f(Kp/Ti3). Вибір конкретних значень Кр і Кр/Ті3 на лінії рівного ступеню затухання виконують за умови мінімуму прийнятого критерія якості. З практики розрахунків відомо, що точка яка відповідає оптимальним значенням Кр і Кр/Ті3, лежить трохи правіше максимуму лінії рівного затухання (точка 2). Тут критерій J2 має відносний мінімум. Розглянута методика розрахунку параметрів оптимальної настройки призначена для регуляторів з ідеальними законами регулювання.
Рис. 4.5
Реальні (промислові) регулятори мають досить вузьку область відтворення ідеальних законів регулювання по частоті і амплітуді вхідних сигналів. Але, якщо об'єкт регулювання є інерційним і служить низькочастотним фільтром в системі, ідеалізація реального регулятора не призводить до суттєвих помилок при розрахунках параметрів настройки. В зв'язку з цим, рекомендується наступна методика розрахунку регулятора. Спочатку, приймають регулятор ідеальним, здійснюють попередню оцінку параметрів настройок у відповідності з розглянутою методикою вибору регулятора, розрахунку його настройок, і перевіряють, чи знаходяться вони в ОНР. Якщо так, то перевіряють якість перехідних процесів в АСР. При задовільній якості процесів ці параметри приймаються остаточно.
Якщо ж перевірка показала, що параметри регулятора, розраховані за допомогою спрощених методів, незадовільні, то рекомендується виконати уточнюючі розрахунки. При цьому оптимальні параметри визначають методом розширених АФХ з урахуванням баластної ланки реального регулятора при заданому показнику запасу стійкості.
Таблиця 4.5