ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 6

Тема: Дослідження елементів ТТЛШ.

Мета роботи: синтезувати та дослідити елементи ТТЛШ високої швидкодії та мало-потужної серій на дискретних компонентах; визначити статичні та динамічні характер-ристики; проаналізувати отримані результати.

 

1. Теоретичні відомості

Елементи ТТЛ з’явились в результаті розвитку схем ДТЛ у напрямку скорочення числа компонентів, зменшення ємності переходів і врахування специфіки інтегральної технології.

Спочатку головною особливістю елементів ТТЛ було використання на вході багато- емітерного транзистора (БЕТ) для реалізації операції І. Кожний емітер використовувався як логічний вхід. Їх число сягало 8-ми та більше.

Промисловість випускає такі серії ТТЛ  та ТТЛШ :

- стандартної середньої швидкодії (ТТЛ) – К133, К155; швидкодіючі – К130, К131, К599 та малопотужні К134, К158;

- стандартні швидкодіючі (ТТЛШ) – К530, К531 та малопотужні – К533, К555;

- надшвидкодіючі (ТТЛШ) – КР1530 (тип AS); високої швидкодії – КР1531 (тип FAST) та малопотужні – КР1533 (тип ALS). У цих серіях застосована ізопланарна технологія на основі іонної імплантації, прецизійної фотолітографії, які забезпечують малі площі і ємності переходів.

Серії мікросхем ТТЛ та ТТЛШ вміщують широкий набір логічних елементів, тригерів, вузлів (регістри, лічильники, суматори). Наявність готових вузлів дозволяє зменшувати число корпусів мікросхем і одержувати значний виграш в об’ємі апаратури.

ТТЛ та ТТЛШ мають функціональну та технічну повноту, працюють від джерела жив-лення + 5В, сумісні за рівнями логічних сигналів, а частина і за розведенням виводів корпусу мікросхеми.

2. Практична частина

Налаштування осцилографа проводиться за допомогою його панелі, де містяться харак-теристики каналів А та В, синхронізації та розгортки. Слід зазначити, що графіки можна ба-чити у трьох проекціях: Y(розгортка в часі), А/В та В/А ( один сигнал в залежності від ін-шого). 

Під’єднання виводів потрібно здійснювати ретельно, без розривів. Адже тоді можлива неправильна робота схеми. Для зручності під’єднань можна застосовувати «крапку».

2.1. Програма роботи та завдання.

2.1.1. Скласти схему мал. 5.1 за допомогою програми EWB 5. Підключити напругу до входів та мультиметр з індикатором та осцилографом. Записати таблицю істинності логічно-го елемента та часові діаграми за допомогою осцилографа. Визначити час перемикання схеми.

2.1.2. Провести дослідження схеми мал.5.2 аналогічно до пункту 2.1.1. Виділити у звіті характерні відмінності між аналогічними показниками попередньої схеми.

2.1.3. Дати письмову відповідь на поставлені питання.

 

 

fast

 

Мал. 6.1

 

als

 

Мал. 6.2