Вважатимемо, що найбільш доцільно з технічної та економічної точок зору формою суміщеного графіка навантаження, який утворений з  індивідуальних графіків споживачів, є горизонтальна лінія на рівні середньої потужності за фіксований період, тобто:

.                          (2.1)

Для виконання рівності (2.1) необхідно, щоб в кожній точці фіксованого періоду  сума похідних індивідуальних графіків була рівна нулю, тобто:

                               (2.2)

Якщо індивідуальні графіки  можуть мати довільну форму, тоді задача вирівнювання суміщеного графіка навантаження зводиться до визначення графіків навантаження споживачів, які його формують, і при яких сумарний графік близький до прямої лінії.

Аналітичний зв’язок між бажаним суміщеним графіком навантаження та графіками, сумою яких він є, встановлює так зване контрморфне (противоподобное) перетворення функцій. В математиці це перетворення називають контрморфним, або КМ-перетворенням.

Метою перетворення вихідної фукції  в противоподобную деякій функції  є отримання іншої функції , яка задовільняє умову:

                                        (2.3)

тобто після перетворення інтеграл вихідної функції  не змінюється, а похідна в кожній точці цього періоду по відношенню до похідної функції  рівна за величиною та протилежна за знаком.

Покажемо можливість використання КМ-перетворення функції для обчислення графіка навантаження споживача-регулятора.

Будемо вважати заданими графіки суміщеного  та нерегульованого  навантаження. Необхідно знайти графік роботи споживачів-регуляторів , який забезпечить вирівнювання суміщеного навантаження на рівні середньої потужності за період .

Для бажаного (вирівняного на рівні середньої потужності) сумарного графіка навантаження , який обумовлений  нерегульованим  та регульованим навантаженням , можна записати:

.                           (2.4)

Із (2.4) випливає, що функція зміни потужності споживача-регулятора може бути обчислена, як:

.                                  (2.5)

Якщо продиференціювати (2.5), то отримаємо:

,                                         (2.6)

із чого випливає принцип зустрічного регулювання навантаження: для забезпечення рівномірності сумарного графіка електричного навантаження необхідно, щоб його складові регульоване і нерегульоване навантаження змінювались з однаковою швидкістю і в різних напрямках. При цьому площа під кривою потужності споживача-регулятора (енергія, яка споживається) до та після регулювання повинна залишатись незмінною:

.                                  (2.7)

Вирази (2.6) та (2.7), які характеризують властивості графіка навантаження споживача-регулятора, повністю задовільняють вимогам його КМ-перетворення до графіка нерегульованого навантаження (2.3).

Із (2.6) випливає геометричний спосіб побудови графіка навантаження споживача-регулятора, який задовільняє принцип зустрічного регулювання: необхідно інвертувати в від’ємну напів площину графік нерегульованого навантаження  та змістити його вверх по осі ординат (вісь потужності) на величину , яка рівна середній потужності суміщеного навантаження .

В результаті розрахунків за (2.5) може виявитись, що на деяких інтервалах часу споживач-регулятор повинен працювати, як генератор, тобто з навантаженням . Ці інтервали співпадають з інтервалами на яких нерегульоване навантаження перевищує середню потужність суміщеного графіка. Реально робота в режимі генератора неможлива, і регулятор у цих випадках повинен відключатись. При цьому внаслідок того, що під кривою  є як додатні так і від’ємні площі, енергія під додатньою частиною  буде перевищувати вихідну величину  на площу під кривою в від’ємній напівплощині  (енергія, яка повинна генеруватись в мережу споживачем-регулятором), що порушує умову (2.7).

При наявності в періоді регулювання навантаження  інтервалів, на яких ,  величина суміщення  ідеального графіка споживача-регулятора (2.6) та реально можливий графік  можуть бути знайдені в результаті виконання наступних ітераційних обчислень:

                           (2.8)

де  - початковий та кінцевий моменти  інтервалу роботи споживача-регулятора в режимі генератора з ;  - енергія генерації на  інтервалі роботи споживача-регулятора в режимі генератора;  - похибка розрахунку графіка навантаження споживача-регулятора;  - період регулювання.

Початковим наближенням графіка навантаження споживача-регулятора  є графік, що обчислений за (2.5).

При заданій точності розрахунку ітераційний процес може бути зупинений, якщо .

Якщо побудова графіка навантаження споживача-регулятора виконується графічним способом, тоді досить обмежитись обчисленням тільки 1-шої ітерації. Тоді графік споживача-регулятора:

.                   (2.9)

Після визначення  можна побудувати новий графік суміщеного навантаження за виразом (2.4).