Системою регулювання будемо називати комплекс засобів, способів (законів) управління, персоналу і технічних засобів, за допомогою яких здійснюється збір, обробка інформації і видача команд управління.

За наявністю вищеперелічених складових системи регулювання поділяються на диспетчерські, автоматизовані і автоматичні.

Диспетчерські системи регулювання

Ці системи характеризуються наявністю технічних засобів збору, первинної обробки і представлення інформації енергодиспетчеру в вигляді, зручному для використання при регулюванні потужності підприємства. Вибір способу управління, визначення величини і моменту регулювального впливу здійснюється енергодиспетчером на основі свого знання технологічного процесу підприємства і за згодою з технологічним диспетчером.

Енергоменеджер по каналах телемеханіки також дає команди на зміну режиму роботи споживачів-регуляторів. Отримані дані про електроспоживання за час, що пройшов від моменту фіксованого півгодинного інтервалу, використовуються енергодиспетчером для прийняття рішення з регулювання потужності підприємства з метою підтримання її середнього значення в межах встановленого ліміту в години максимуму навантаження енергосистеми.

Автоматизовані системи регулювання

На відміну від диспетчерських систем вони містять пристрої, які обчислюють на основі отриманої інформації про електроспоживання величину регулювального впливу і видають енергодиспетчеру один чи декілька можливих варіантів впливів на споживачі-регулятори. Ці пристрої називаються порадниками енергодиспетчера. Енергодиспетчер на основі аналізу ситуації, власного досвіду і інтуіції вибирає найбільш прийнятний в умовах, що склалися, варіант регулювання і за допомогою каналів регулювання і каналів телемеханіки дає команду на зміну режиму роботи споживачів-регуляторів.

Можливість автоматизованого управління електроспоживанням закладена в системах ИЛСЭ1-32, ИУСЭ-1.

Автоматичні системи здійснюють збір і обробку інформації про електроспоживання, розрахунок управляючого впливу, виробіток і передачу сигналів управління споживачам-регуляторам. Автоматичні системи не виключають можливості участі диспетчерського персоналу в регулюванні електроспоживання.

Автоматичне регулювання потужності підприємств може здійснюватись за допомогою систем ИУСЭ-1 і ИЛСЭ1-32, а також за допомогою автоматичного регулятора максимальної потужності (АРМП).