Лабораторна робота №2

Тема: Випробування ізолювальних оперативних штанг та штанг переносних заземлень

 

Мета роботи: Вивчити призначення та безпеку праці основних діелектричних електрозахисних засобів. Навчитись перевіряти придатність до використання (проводити перевірку та випробування) основних захисних засобів: ізолювальних оперативних штанг та штанг переносних заземлень. Навчитись заповнювати форми перевірки та випробування вищевказаних захисних засобів.

 

ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ

Призначення. Ізолювальні оперативні штанги, н тому числі універсальні і зі знімними головками (робочими частинами). призначені для безпечного виконання в електроустановках оперативних перемикань під напругою (вмикань (вимикань) однополюсних роз'єднувачів, відокремлювачів, вимикачів тощо), для накладання тимчасових переносних заземлень, перевірки наявності (відсутності) напруги, вимірювань, пов'язаних з перевіркою ізоляції та з'єднань на ПЛ і підстанціях, для замінювання запобіжників напругою понад 1000 В, знімання та установлювання трубчастих розрядників, для очищення ізоляції електрообладнання від пилу під напругою та для виконання інших робіт.

У разі установлення на струмовідних частинах електроустановок переносних заземлень необхідно застосовувати штанги переносних заземлень. Для проміжних опор ПЛ напругою від 35 до 750 кВ конструкція заземлення може маги замість ізолювальної штанги гнучкий елемент.

Вимоги до конструкції. Загальні технічні вимоги до ізолювальних оперативних штанг і штанг переносних заземлень повинні відповідати ГОСТ 20494. Ізолювальні штанги незалежно від їхнього призначення повинні мати такі три основні частини: робочу (наконечник), ізолювальну для забезпечення ізоляціїьпрацівника від струмовідних частин, що перебувають під напругою, і рукоятку (ручку-захват).

Штанги можуть складатись з кількох частин з обов'язковим використанням для з'єднання окремих частин між собою деталей, виготовлених з ізоляційного матеріалу або металу.

Допускається застосовувати штанги телескопічної конструкції. Рукоятка штанги може виготовлятись з ізолювальною частиною або як одне ціле, або бути окремою частиною. Рукоятки, як правило, виготовляються з того ж самого матеріалу, що й ізолювальна частина.

Ізолювальна частина штанги, до складу якої входить ділянка від крайнього (в бік ізолювальної частини) металевого елемента робочої частини до рукоятки, повинна виготовлятись з ізоляційних механічно міцних матеріалів (бакелітових трубок, просоченого дерева тощо).

Використовувати паперово-бакелітові трубки для виготовлення ізолювальної частини штанг переносних заземлень заборонено.

Ізолювальний гнучкий елемент заземлення без штангової конструкції повинен виготовлятись, як правило, із синтетичних матеріалів (капрону тощо).

Складені штанги переносних заземлень в електроустановках 110 кВ і вище можуть мати металеві струмопровідні частини за наявності ізолювальної частини (з рукояткою).

Конструкція робочої частини (наконечника) ізолювальної оперативної штанги повинна забезпечувати надійне закріплення змінних пристроїв. Тому у такої штанги наконечник повинен мати форму гачка з потовщенням на кінці. — щоб запобігти зісковзуванню.

Конструкція штанг переносних заземлень повинна забезпечувати їхнє надійне рознімне або не рознімне з'єднання із затискачами переносного заземлення, можливість просто і легко установлювати ці затискачі на струмовідні частини електроустановок та знімати їх.

Конструкція і маса штанг повинні забезпечувати можливість працювати з ними одному працівнику. Тому найбільше зусилля на одну руку, що підтримує штангу біля обмежувального кільця, не повинно перевищувати: 80 Н — для вимірювальних штанг, 160 Н — для інших штанг, у тому числі для штанг, призначених для накладання заземлення.

Конструкція штанг переносних заземлень в електроустановках 500 кВ і вище повинна бути такою, щоб два працівники могли, застосовуючи підтримувальний пристрій, установити та зняти заземлення.

Випробування та перевірка. Ізолювальні частини ізолювальних штанг, штанг переносних заземлень та штанг для перенесення потенціалу повинні проходити періодичні електричні експлуатаційні випробування. Електричні експлуатаційні випробування решти штанг переносних заземлень не проводяться.

В процесі експлуатації механічні випробування штанг не проводяться. Під час проведення електричних експлуатаційних випробувань ізолювальну частину оперативних і вимірювальних штанг заземлень необхідно випробовувати підвищеною напругою.

Під час проведення електричних випробувань оперативних штанг (гак само, як і під час випробування інших типів штанг, ізолювальних кліщів, ізолювальної частини покажчиків напруги) один провід від випробної установки від'єднують до робочої частини засобу захисту, а другий (незаземлений) — до границі захвата трохи нижче обмежу­вального кільця з боку ізолювальної частини (рис.1). Через відсутність в цьому місці штанги електропровідного матеріалу створюють тимчасовий електрод — шляхом накладання вузької смуги металевої фольги.

У цьому разі напругу слід прикладати до робочої частини штанги і тимчасового електроду, який накладають біля обмежувального кільця з боку ізолювальної частини.

Ізолювальні оперативні штанги напругою до 1000 В включно під час проведення експлуатаційних електричних випробувань повинні витримувати протягом 300 с підвищену випробну напругу, яка становить 2 кВ. Періодичність прове­дення таких випробувань — 1 раз на 24 міс.

Ізолювальні оперативні та вимірювальні штанги напругою від 1 до 35 кВ включно повинні витримувати протягом 300 с підвищену випробну напругу змінного струму частотою 50 Гц, що дорівнює 3-кратній лінійній, але не менше 40 кВ; штанги напругою 110 кВ і вище — напругу, що дорівнює 3-кратній фазній.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рисунок 1 - Принципова схема випробування ізолювальної штанги підвищеною напругою. 1- штанга, що випробовується; 2- випробний трансформатор; 3- регулятор напруги; 4- тимчасовий електрод і фольги.

 

Періодичність проведення таких випробувань — 1 раз на 24 міс.

Штанги переносних заземлень з металевими ланками для ПЛ повинні витримувати протягом 300с підвищену випробну напругу змінного струму частотою 50 Гц. не меншу за наведену в таблиці 1.

Ізолювальні гнучкі елементи заземлення без штангової конструкції для ПЛ 500 і 750 кВ під час проведення експлуатаційних електричних   випробувань повинні витримувати протягом 300с підвищену випробну напругу — відповідно 100 і 150 кВ. Ці елементи випробовуються частинами шляхом прикладання до кожної ділянки завдовжки 1 м повної випробної напруги, яка пропорційна довжині ділянки, що випробовується, і збільшена на 20 %.

Допускається проводити одночасне випробування усіх ділянок ізолювального гнучкого елемента заземлення без штангової конструкції, змотаного в бухту таким чином, щоб довжина півкола бухти становила 1 м.

 

Таблиця 1 - Напруга випробувань штанг переносних заземлень

Напруга, кВ

Випробна напруга штанг переносних заземлень з

Від 110 до 220

50

330, 400, 500

100

750

150

 

Головки вимірювальних штанг для контролю ізоляторів напругою від 35 до 500 кВ під час проведення електричних експлуатаційних випробувань повинні протягом 300 с витримувати напругу 30 кВ.

Безпека праці. Перед початком виконання робіт із застосуванням ізолювальної штанги слід переконатись у надійності роботи нарізевого з'єднання робочої та ізолювальної частин штанги одноразовим її згвинчуванням і розгвинчуванням.

Вимірювальні штанги під час застосування не заземлюють.

 

ХІД РОБОТИ

1. Провести випробування ізолювальних оперативних штанг та штанг переносних заземлень дотримуючись таких послідовних кроків перемикань та дій:

1.1 Перевірити вихідне положення елементів управління на блоці управління:

·     мережевий шнур відключений від мережі;

·     ручка регулятора напруги повинна бути в крайньому лівому (проти годинникової стрілки) положенні;

·     кнопка-ключ «ВКЛ» повинна бути виключена.

Накласти переносне заземлення на високовольтний вивід електронного блоку БВИ-50. Підключити високовольтний дріт від корпусу ванни до високовольтного виводу електронного блоку БВИ-50.

1.2  Приєднати випробуваний засіб згідно схеми зображеної вище.

1.3 Зняти переносне заземлення з високовольтного виводу блоку.

1.4 Вийти з випробувального поля стенду, закрити двері.

Подати напругу мережі на блок управління з розподільного щита. При цьому горітиме індикатор «Перевантаження».

Встановити перемикач ступенів високої напруги на сектор «50 кВ» блоку управління.

1.5.Повернути кнопку-ключ «ВКЛ» на стійці управління за годинниковою стрілкою. На блоці управління повинна зажевріти червона сигнальна лампочка усередині кнопки «СТОП», на час утримання ключа в правому положенні працює звукова сигналізація. Індикатор «Перевантаження» згасне.

1.6. Повертаючи ручку регулятора напруги за годинниковою стрілкою, підняти напругу на об'єкті випробування до необхідної величини. Контроль напруги проводити по показникам приладу "кВ" на блоці управління (вся шкала 50 кВ). При пробої відповідного об'єкта випробувань спалахує один з світлодіодів «ТОК УТЕЧКИ». На ізоляційній штанзі вивід каналу №1 розташований ближче до розетки.

1.7. За необхідності витримати час перебування об’єкта під напругою можна скористуватися вмонтованим таймером. Для цього слід підняти високу напругу на об’єкті і включити таймер. Включення таймера проводиться кнопкою «ВКЛ» сектора «ТАЙМЕР», індикація включення - світлодіодом, розташованим поряд з кнопкою «ВКЛ». перемикання часу витримки - тумблером «1 хв. - 5хв». Через заданий час витримки протягом 1-2 сек. звучить сигнал, гасне світлодіод сектора «ТАЙМЕР».

У разі спрацьовування захисту висока напруга буде відключена. Спалахує червона лампочка «ПЕРЕГРУЗКА». При цьому світлодіод сектора «ТАЙМЕР» продовжує горіти.

1.8. Після спрацьовування захисту або завершення випробування слід:

·          повернути ручку регулятора напруги проти годинникової стрілки до упору;

·          натиснути кнопку "СТОП" на блоці управління (червоний «грибок»);

·          зняти напругу мережі із стенду.

2. Результати перевірки записати в таблицю вигляд якої показано в додатку 1.

 

KOHTРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ

1.Під час виконання яких робіт в електроустановках необхідно застосовувати ізолювальні оперативні штанги?

2.Під час виконання яких робіт в електроустановках необхідно застосовувати штанги переносних заземлень?

3.Як саме повинні проходити електричні експлуатаційні випробування оперативних штанг?

4.Як саме повинні проходити електричні експлуатаційні випробування переносних заземлень?

5.Порядок підготовки до роботи та перемикань при проведенні випробувань на стенді СВС-50.