ГЛОСАРІЙ

 

Аваль векселя це вексельна гарантія (поручительство за векселем), внаслідок якої особа, що вчинила цю гарантію (аваліст), бере на себе відповідальність повністю або в частині суми за зобов’язання якоїсь із зобов’язаних за векселем осіб (векселедавця, акцептанта, індосанта).

Аваліст – поручитель за векселем.

Акредитив умовне грошове зобов’язання банку, що видається ним за дорученням покупця на користь продавця, за яким банк, що відкрив рахунок (банк-емітент), може провести платежі продавцеві або дати повноваження іншому банку прово­дити такі платежі при наявності документів, передбачених в акредитиві, та виконанні інших умов акредитива.

Акцепт векселя(від. лат. ассерtus прийнятий) це підтверд­ження платником згоди на оплату за переказним векселем.

Акцептант (трасат) – особа, що згодна оплатити вексель.

Алонж – додатковий до векселя листок, на якому здійснюються передавальні написи.

Американський опціон – опціон, який може бути здійснений у будь-який день протягом обумовленого періоду.

Андеррайтинг  комплекс послуг з організації та проведення емісії цінних паперів, що надаються фінансовим посередником емітенту.

Арбітражер  це особа, що отримує прибуток за рахунок одночасної купівлі-продажу того самого активу.

Аутрайт  терміновий курс валют при форвардних угодах, у якому враховано премію або знижку (дисконт).

Банківський акцепт форма короткострокового банківсь­кого фінансування, при якому банк бере на себе відповідальність за своєчасну оплату переказного векселя, якщо у векселедавця будуть труднощі.

Бик”  спекулянт на ринку, що грає на підвищення цін.

Брокер  фізична особа, яка є уповноваженою особою брокерської контори або учасника торговельно-інформаційної системи, що здійснює цивільно-правові угоди щодо цінних паперів, які передбачають оплату цінних паперів проти їх поставки новому власнику на підставі договорів доручення чи комісії за рахунок своїх клієнтів.

Брокерська діяльність це діяльність щодо укладання угод з цінними паперами на основі угод комісії або доручення. 

Валюта ціни це валюта, в якій встановлюється ціна конт­ракту.

Валюта платежу це валюта, в якій здійснюється платіж.

Валютна блокада заморожування в банках валютних цінностей іноземних держав та громадян.

Валютний арбітраж є операцією з купівлі-продажу валюти з наступною оберненою угодою з метою отримання прибутку від різниці валютних курсів.

Валютний кліринг взаємний залік зустрічних вимог і зобов’язань, що випливають з рівності товарних поставок і надання послуг.

Валютний курс це ціна грошової одиниці однієї країни, ви­ражена в грошових одиницях іншої країни або міжнародним платіжним засобом.

Валютний своп різновид строкових операцій, при яких укладаються угоди на купівлю-продаж валюти на умовах „спот” при одночасному укладенні угоди на продаж-купівлю на умовах „форвард”. Це комбінація двох протилежних конверсійних угод на однакову суму з різними датами валютування.

Валютні застереження передбачають перегляд суми пла­тежу відповідно до зміни курсу певної валюти (валюти застере­ження), групи валют ("валютної корзини") або валюти ціни відносно валюти платежу.

Ведмідь”  спекулянт на ринку, що грає на зниження цін.

Вексель це боргове зобов’язання, що дає її власнику безумов­не право вимагати при настанні терміну платежу від векселедав­ця простого і акцептанта переказного векселя сплати визначеної векселем суми.

Вклад (депозит) це грошові кошти (у готівковій або без­готівковій формі, в національній або іноземній валюті) передані в банк їх власником для зберігання на певних умовах.

Врахування (дисконт) векселів купівля банком векселя за іменним індосаментом у векселедержателя до настання строку платежу.

Дебетна картка це платіжно-розрахунковий документ, що видається банками своїм вкладникам для оплати товарів, по­слуг чи для отримання готівки в банківських автоматах. Оплата за дебетними картками проводиться шляхом прямого списання з рахунку платника гро­шей із суми, закодованої на магнітній стрічці картки. Дебетні картки видаються вкладникам тільки при депонуванні його коштів у банку.

Депозитарна діяльність  надання послуг щодо зберігання цінних паперів незалежно від форми їх випуску, відкриття та ведення рахунків у цінних паперах, обслуговування операцій на цих рахунках та обслуговування операцій емітента щодо випущених ним цінних паперів. 

Депозити до запитання тобто депозити, які сплачуються за пер­шою вимогою вкладника без попереднього повідомлення.

Де­позити на строк це грошові кошти, що зарахо­вуються на депозитні рахунки на жорстко обумовлений термін з виплатою процента.

Депозитний сертифікат це письмове свідоцтво про депонування в банку певної досить великої суми грошей, у якому вказуються термін його обов’язкового зворотного викупу банком і розмір виплаче­ної надбавки.

Депорт термінова угода (різновид операцій своп), при якій здійснюється купівля фінансових активів із зобов’язанням наступного їх продажу через певний строк за новою ціною (курсом).

Дилерська діяльність це діяльність щодо укладання угод від свого імені й за свій рахунок через публічне оголошення цін купівлі та продажу цінних паперів із зобов’язанням купівлі й продажу цих паперів за об’явленими цінами. 

Доміциляція вексе­ля (від лат. domicilium місцеперебування) це доручення оплатити векселі в особливому місці платежу, яке відрізняється від місцезнаходження (доміциль) особи, котра зазначена як платник за векселем.

Євродолари - доларові депозити, розміщені за межами США.

Європейський опціон – різновид опціонних угод, які можуть бути виконані тільки у визначений день.

Зворотний лізинг це договір лізингу, який передбачає набуття лізингодавцем майна у власника і передачу цього майна йому у лізинг.

Золоті сертифікати є свідоцтвами про депо­нування золота в банку.

Індосамент – передавальний напис на векселі, згідно з яким вексель передається новій особі.

Індосат – новий держатель векселя.

Інкасо банківська операція, за допомогою якої банк, за дорученням свого клієнта, отримує згідно з розрахунковими до­кументами належні йому грошові кошти від платника за відванта­жені на його адресу товари (виконані роботи, надані послуги) і за­раховує їх на його рахунок у банку.

Інкасація векселя – це отримання в банку готівкових грошей за векселем.

Казначейські зобов’язання боргові цінні папери, що емі­туються державою в особі уповноважених органів, розміщують­ся виключно на добровільних засадах серед фізичних та юридич­них осіб, засвідчують внесення їх власниками грошових коштів до бюджету та надають право на отримання фінансового доходу або інші майнові права відповідно до умов їх випуску.

Кліринг отримання, звірка та поточні оновлення інформації, підготовка бухгалтерських та облікових документів, необхідних для виконання угод щодо цінних паперів; визначення взаємних зобов’язань, що передбачає взаємозалік, забезпечення та гарантування розрахунків за угодами щодо цінних паперів.

Комерційні папери короткостроковий простий вексель, виданий суб’єктом господарювання.

Конверсія валюти обмін однієї валюти на іншу за діючим валютним курсом.

Контокорентний кредит – вид банківського кредиту, який надається клієнтам, що мають в банку поточний рахунок. Обсяги та строки позички визначаються господарськими потребами клієнта, але в межах встановленого в кредитному договорі ліміту. Кредит з поточного рахунку можна отримати готівкою, переказом на інші рахунки, оплатою векселів, і таке інше. Використовується тільки для фінансування поточного виробництва й обігу і не спрямовується на фінансування інвестицій. За користування контокорентним кредитом банк стягує з клієнта плату, яка складається з процентів, нарахованих на дебетові залишки контокорентного рахунку, і комісійних платежів (оборотної комісії). 

Кредитна картка (англ. сагd оf сгеdit) платіжно-розра­хунковий документ, що видається банком своїм вкладникам для оплати ними товарів та послуг. Це пластикова картка із вказівкою імені власника, присвоєного йому номеру чи шифру, містить зразок його підпису та строк дії.

Лізинг строкове, цільове та платне користування майном, що передається лізингоодержувачу особою – лізингодавцем, власни­ком цього майна.

Міжнародний лізинг це договір лізингу, що здійснюється суб’єктами лізингу, які перебувають під юрисдикцією різних дер­жав, або в разі якщо майно чи платежі перетинають державні кордони.

Облікова ставка Національного банку України виражена у відсотках плата, що береться НБУ за рефінансування комерційних банків шляхом купівлі векселів до настання строку платежу за ними та утримується з номінальної суми векселя.

Опціон – стандартний документ, укладений як стандартизований контракт, який закріплює право його власника на придбання від емітента чи на продаж емітентом зазначеної кількості базового активу у визначений термін за фіксованою ціною.

Опціон „кол” контракт, який дає право (але не зобов’язання) купити певний фінансовий інструмент за фіксованою ціною протягом обумовленого періоду в обмін на сплату деякої грошової суми – премії.

Опціон „пут” контракт, який дає право (але не зобов’язання) продати відповідний фінансовий інструмент за заздалегідь обумовленою ціною протягом певного періоду часу за сплату відповідної суми – премії.

Ощадні депозити це нечекові вклади, що приносять від­соток і які можна терміново вилучати.

Пайовий лізинг це здійснення лізингу за участю суб’єктів лізингу на основі укладення багатостороннього договору та за­лучення одного або кількох кредиторів, які беруть участь у здійсненні лізингу, інвестуючи свої кошти.

Презентант векселя – особа, яка подає вексель до платежу чи до акцепту.

Ремітент (індосант) – перший одержувач переказного векселя.

Репорт термінова угода (різновид операцій своп), при якій власник цінних паперів або валюти продає їх банку (на біржі) із зобов’язанням наступного викупу через певний строк за новою, більш вищою ціною (курсом). 

Сек’юритизація процес переливу фінансових ресурсів із одного виду і сегмента ринку фінансових послуг на інші (наприклад, переміщення операцій з ринку позичкових капіталів на ринок цінних паперів у першу чергу ринок облігацій).

Селенг це двосторонній процес, який є специфічною формою зобов’язання, що регламентується угодою майнового найму і полягає у передачі власником своїх прав у користуванні та розпорядженні його майном селенг-компанії за визначену пла­ту.

Скальпер професійний торговець на фінансовому ринку, який грає на мінімальних коливаннях цін і отримує дохід за рахунок великих обсягів угод.   

Спекулянт це особа, що прагне дістати прибуток за рахунок різниці в курсах фінансових інструментів, що може виникнути в часі.

Спот (від. англ. spot - готівкова) угода купівлі-продажу валюти за курсом, зафіксованим в угоді, від­повідно до якої обмін валют між банками-контрагентами прово­диться, як правило, протягом 2-х робочих днів, не враховуючи дня укладення угоди.

Спот-курс (курс спот) ціна валюти однієї країни, вираже­на у валюті іншої країни.

Ставка рефінансування Національного банку України ви­ражена у відсотках плата за кредити, що надаються комерційним банкам, яка встановлюється НБУ з ме­тою впливу на грошовий оборот та кредитування.

Тезаврація золота це накопичення золота приватними власниками у вигляді скарбів або страхових фондів.

Тратта – переказний вексель, платником за яким є не векселедавець, а третя особа, що бере на себе обов’язок платежу.

Трасант – векселедавець переказного векселя, що переводить свій платіж на третю особу –платника.

Трасат (презентат) – платник за переказним векселем.

Трейдер  торговець цінними паперами, який проводить операції з великими пакетами цінних паперів як від свого імені, так і в інтересах клієнтів.

Угода про перепродаж контракт, в якому одна зі сторін зобов’язується продати цінні папери іншій із обов’язковим вику­пом в обумовлену дату за наперед обумовленою і зафіксованою в контракті ціною (наприклад, "репо").

Факторинг – різновид торговельно-комісійної операції, яка включає інкасацію дебіторської заборгованості клієнта, кредитування і гарантію від кредитних і валютних ризиків.

Фінансова послуга – це операція з фінансовими активами, що здійснюється в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.

Фінансові активи є специфічними неречовими активами, які являють собою законні вимоги власників цих активів на отримання певного, як правило, грошового доходу в майбутньому.

Фонди ринку грошей це продаж інвесторам грошових фондів на короткостроковий період.

Форвард-курс (форвардний курс) ціна, за якою дана валюта продається або купується за умови її постачання на пев­ну дату в майбутньому.

Форвардні валютні операції (від. англ. forward transantions термінова угода) – вид строкових валютних угод, при яких під час укладення угоди фіксується сума, валютний курс і стандартний термін поставки валюти по контракту купівлі- продажу, але до настання обумовленого терміну платежі не здійснюються.

Форфейтинг (форфетування) це спосіб фінансування (кредитування) зовнішньоекономічних операцій, який полягає в купівлі в експортера експортних вимог форфейтером (комерційним банком чи спеціалізованою компанією) з виключенням права регресу (зворотної вимоги).

Ф’ючерсний контракт стандартний документ, укладений як стандартизований контракт, що засвідчує зобов’язання продати (купити) відповідну кількість базового активу у визначений час у майбутньому з фіксацією ціни базового активу під час укладання контракту.

Хеджер це учасник ринку, що страхує на терміновому ринку свої спотові активи (активи на спотовому ринку).