27. Матеріали для теплоізоляції поверхонь.

27.1. Теплоізоляційні мінераловатні матеріали ІSOVER. Загальні положення.

27.2. Легкі ізоляційні матеріали ІSOVER.

27.3. Легкі ущільнювальні матеріали ІSOVER.

27.4. Вітрозахисні теплоізоляційні матеріали ІSOVER.

27.5. Допоміжні матеріали ІSOVER.

27.6. Матеріали з екструдованого пінополістиролу STYROFOAM.

 

27.1. Теплоізоляційні мінераловатні матеріали ІSOVER. Загальні положення.

Теплоізоляційні матеріали з базальтового волокна (кам'яна вата)

Волокнисті теплоізоляційні базальтові матеріали виготовляють з найтонших волокон базальтових порід, хаотично переплетених між собою. Між волокнами утворюються маленькі вічка-отвори, в яких .залишається повітря, що є, як відомо, найгіршим провідником тепла. Низька щільність виробів із кам'яної вати підтверджує великий вміст у ній повітря. Зв'язником у мінераловатній ізоляції найчастіше слугують спеціальні смоли, вміст яких (3 — 5 %) змінюється залежно від запланованої міцності виробу.

Розміщення волокон у виробах буває поздовжнім, вертикальним і змішаним. Найефективнішим з погляду міцнісних і теплоізоляційних властивостей виробу є змішане (хаотичне) розміщення волокон.

Найважливішою перевагою волокнистих теплоізоляційних матеріалів є їх негорючість. Температурний інтервал використання виробів із базальтовими волокнами від -270 до +1000 °С. За темпера­ури до +250 °С (температура руйнування зв'язника) виріб зберігає міцнісні характеристики. Мінеральна вата без зв'язника витримує температуру до 1000 °С. У разі виникнення пожежі такі вироби не горять, не поширюють полум'я і захищають ізольовану поверхню.

На відміну від інших теплоізоляційних матеріалів базальтові утеплювачі мають вищий рівень можливостей, які визначаються низкою фізичних показників, що впливають на збереження тепла та підтримання належного мікроклімату в приміщеннях. Щільність виробів із мінеральних волокон коливається від 30 до 240 кг/м3 залежно від виду виробу та його призначення. Теплопровідність матеріалу становить 0,032 - 0,042 Вт/(м-К), паропроникність — близько 0,32 мг/(м2тод«Па). Вироби зберігають початкові характеристики міцності, геометричні розміри і високі функціональні якості впродовж усього періоду експлуатації.

Відмінною ознакою базальтової теплоізоляції є також звукоізоляційна здатність, тому дуже часто її застосовують для тепло- і звукоізоляції підлог.

Базальтова ізоляція має добрі водовідштовхувальні властивості. Однак під час монтажу мінераловатних плит слід пам'ятати, що тривалий їх контакт з вологою призводить до втрати міцності і телоізоляційних властивостей навіть у разі попереднього оброблення матеріалу гідрофобізатором. Крім того, волога, що потрапляє на теплоізоляційний шар, може спровокувати корозію металевого кріплення і деталей конструкції.

Теплоізоляційні матеріали зі скловолокна

Продукція ІSOVER для будівництва зі скловолокна — це високоякісна скловата. Основними її компонентами є склобій, пісок, сод;і. вапняк, доломіт і етибор. Скловату отримують так. Склотворну сі і ровинну суміш сплавляють у печі за температури понад 1400 °С Розплавлене скло подають у відцентровий волокноутворювач, де воно розпускається на волокнини середньої товщини 6 мкм (у 20 разів тонші за людську волосину). Зв'язують волокна за допомогою зв'язника (полімерної смоли), що підмішується у вигляді аерозолю до волокон у процесі волокноутворення. Отриману продукцію подають між двома контейнерними пасами, де з неї формуються мати, яка далі потрапляє у вулканізатор, нагрітий до температури 250 °С. Тут із мати випаровуються рештки води, а зв'язник скріплює волокна. Це надає готовому матеріалу потрібної жорсткості, а також властивого йому жовтого кольору. Потім мату охолоджують струменем повітря, розрізають уздовж і впоперек на прямокутні заготовки у вигляді плит або довгі заготовки, які скочують у рулони. Перед пакуванням готову продукцію спресовують з метою зменшення об'єму для наступного транспортування. Продукція легко піддається облицюванню різноманітними матеріалами — плівкою, алюмінієм, склотканиною тощо.

Матеріали ІSOVER зі скловолокна мають добрі технічні і робочі показники:

- високі тепло- і звукоізоляційні характеристики;

- пожежобезпечні;

- економічні під час транспортування;

- зручні в роботі;

- екологічно чисті.

Відмінні теплоізоляційні властивості цих матеріалів підтверджують низькі коефіцієнти їх теплопровідності (0,035 — 0,044 Вт/(м К)). Низьку теплопровідність скловолокна пояснюють здатністю волокон міцно утримувати повітря, яке має високі теплоізоляційні властивості.

Добрі звукоізоляційні властивості виробів зі скловолокна пов'язані з наявністю заповнених повітрям порожнин між зв'язаними одне з одним волокнами. Отже, скловатна ізоляція ІSOVER, забезпечує й акустичний комфорт у приміщенні.

Вся скловатна продукція ІSOVER щільністю до 30 кг/м3 (тобто, легка ізоляційна продукція) належить до групи НГ (негорючі матеріали) відповідно до ГОСТ 30244—94. Це дає змогу застосовувати ці матеріали в будівлях будь-якої поверховості — від одноповерхових до висотних. Скловатна продукція щільністю понад 30 кг/м3 (напів­жорстка і жорстка), а також вироби з облицюванням (зі склополотна, алюмінієвої фольги, плівки) належать до групи Г1 (слабкогорючі матеріали). Хоча для них передбачено деякі обмеження за дотримання вимог СНиП 21-01-97 «Пожарная безопасность зданий и сооружений», їх можна без остраху застосовувати на багатьох будівельних об'єктах.

Відомо, що волога погіршує теплоізоляційні властивості скловатної продукції. Однак скловолокно за своєю природою негігроскопічне: воно як вбирає вологу, так і швидко віддає її. Важливо, щоб у будівельній конструкції був передбачений вентиляційний проміжок, який сприяє видаленню вологи з конструкції.

Комфортність у роботі зі скловатною продукцією забезпечується її якістю, що здебільшого визначається товщиною і довжиною волокна, а також вмістом зв'язника. Довжина волокна легких матеріалів ІSOVER досягає 5 см, а товщина не перевищує 6 мкм; вміст зв'язника — не більше 4,5 %. Саме тому матеріал не колеться, практично відсутній склопил, не кажучи вже про шматочки скла, якими можна поранитись.

Скловолокно виробляють з неорганічних речовин, отже, воно запобігає появі цвілі та гнилі.

Умовно всі мінераловатні теплоізоляційні матеріали можна поділити на три групи: рулонні, плитні й технічні. На дотик вони відповідно м'які (легкі), напівжорсткі і жорсткі.

М'які (легкі) рулонні матеріали використовують для горизонтального утеплення (стель і перекриттів). Плити застосовують для утеплення вертикальних конструкцій і в деяких випадках — горизонтальних поверхонь, наприклад покрівель За функціональним призна ченням будівельні матеріали ІSOVER поділяють на:

- легкі ізоляційні;

- легкі ізоляційно-ущільнювальні;

- вітрозахисні теплоізоляційні;

- ізоляційні для плоских дахів;

- ізоляційні, стійкі до навантажень;

- допоміжні.

Однією з основних переваг легкої ізоляційної продукції ІSOVER є її еластичність у процесі пакування. Наприклад, рулони ІSOVER КТ стискуються до 20 %, а мати ІSOVER КL — до 25 % свого початкового об'єму.

Легку продукцію постачають у пластикових мішках, а жорстку — в пакетах, які стягуються, або на піддонах, які згодом обгортаються стяжною плівкою.

Це забезпечує колосальну економію при транспортуванні, оскільки доставка стисливої рулонної ізоляції обходиться у п'ять разів дешевше, ніж нестисливої.

27.2. Легкі ізоляційні матеріали ІSOVER

ІSOVER КL — легка необлицьована скловатна плита. Використовують у конструкціях, ізоляція яких не несе навантажень. Зазвичай ІSOVER КL встановлюють між дерев'яними і сталевими рамами без будь-якого спеціального кріплення. Основні об'єкти застосування — підлоги, стіни і стелі. Використовують також для звукоізоляції, наприклад у перегородках і подвійних стінових конструкціях. ІSOVER КL має декілька різновидів: ІSOVER КL 37, КL 35, КL 34, ІЗОУЕК К ІSOVER КL-С.

ІSOVER КL 35 має приблизно на 10 % вищу теплоізоляційну здатність, ніж ІSOVER КL такої самої товщини. Плити ІSOVER КL -С (Соmfort;) облицьовані з одного боку, внаслідок чого з ними легко і зручно працювати.

Еластична скловатна ізоляція ІSOVER КL, ІSOVER КL 37, ІSOVER КL 35 та ІSOVER КL -С стискується до 25 % свого початкового об'єму. В одну упаковку MULTIPACK вміщується 2 мз ізоляції.

Компактність упакування забезпечує значну економію при перевезенні і зберіганні матеріалу. Герметичне упакування захищає матеріал від дощу, снігу і пилу, а також дає змогу перевозити иогоу відкритому транспорті і складувати на відкритих будівельних майданчиках. Після розпакування матеріал повністю відновлює початкові форму і розміри.

ІSOVER КТ 40-ТWIN — легка еластична скловатна мата, упакована у вигляді рулону. Використовують у конструкціях, де ізоляція не несе навантаження. Слугує теплоізоляційним матеріалом у дерев'яних, металевих, цегляних і бетонних конструкціях усіх типів будинків.

Основне застосування — теплоізоляція підлог, стін і стельових перекриттів, використовують у конструкціях вентильованих фасадів, а також як звукоізоляцію приміщень з подвійними стінами.

В упаковці ІSOVER КТ 40-ТWIN стискуються до 25 % свого початкового об'єму.

 

27.3. Легкі ущільнювальні матеріали ІSOVER

ІSOVER SК-С — скловатна смуга, з обох боків облицьована склотканиною. Матеріал оброблено силіконом, тому він має добрі гідроізоляційні властивості. Використовують в основному для ізоляції швів між колодами, у багатошарових панелях та для заповнення монтажних зазорів у дверних і віконних рамах .

ІSOVER ТКлегкі скловатні смуги, з обох боків облицьовані поліетиленовою плівкою й оброблені силіконом. Використовують здебільшого для теплоізоляції повітро- і вологонепроникних швів у стінах, підлогах і дахах, а також у дверних і віконних рамах.

ІSOVER КН    легкі скловатні мати без облицювання, упаковані у вигляді рулону. Використовують переважно для ущільнення, а також теплоізоляції нерівних поверхонь (наприклад, стін із колод).

27.4. Вітрозахисні теплоізоляційні матеріали ІSOVER

Вітрозахисна продукція ІSOVER випускається кількох видів: ІSOVER RKL, ІSOVER RKL-K, ІSOVER RKL-EJ, ІSOVER VKL та ІSOVER SKL-М.

ІSOVER RKL — жорстка скловатна плита, облицьована з обох боків тонкою склотканиною. Використовують у конструкціях, де крім теплоізоляційних бажані вітрозахисні властивості

ІSOVER RKL-K — жорстка теплоізоляційно-вітрозахисна плита зі шпунтованими поздовжніми кромками. Влаштування вітрозахисного шару за допомогою цього матеріалу поліпшує теплоізоляційні властивості конструкції на 10 % порівняно зі стандартними плитами RKL. Плити RKL-K можна використовувати при облицюванні зовнішніх стін, мансард, підлог, що продуваються, як у процесі капітального будівництва, так і під час ремонту. Шпунтована форма кромок забезпечує надійну і щільну фіксацію плит так, що вони утворюють суцільну теплоізоляційну оболонку. Застосування цієї ізоляції дає змогу зекономити час і гроші.

ІSOVER RKL-EJ — це особливо жорстка тепло- і вітрозахисна ізоляція, облицьована з двох боків: з одного — вітрозахисним покриттям, з іншого — покриттям типу Соmfort. Поздовжні кромки мають шпунтовану форму. Поперечні шви між плитами ущільнюють шовною стрічкою. Матеріал використовують для ізоляції стін, обшитих дошками, металевими листами, або цегляних.

ІSOVER VKL — жорстка теплоізоляційно-вітрозахисна плита з необлицьованою поверхнею. Застосовують для обшивання стін, даху і підлоги.

ІSOVER SKL — напівжорстка теплоізоляційно-вітрозахисна плита, облицьована чорним скловолокном, що надає матеріалу вітрозахисних властивостей. Застосовують для ізоляції стін із цегли і в конструкціях вентильованих фасадів.

 

27.5. Допоміжні матеріали ІSOVER

У групу допоміжних входять матеріали ІSOVER RЕК та ІSOVER VARІО.

ІSOVER RЕК — жорстка ізоляційна плита, облицьована алюї нієвою фольгою, поздовжні кромки якої мають шпунтовану форм для кращого скріплення плит. Алюмінієва фольга виконує функції гідро- і вітроізоляції. Матеріал ефективним ізолятором, його застосовують як у процесі спорудження нових будинків, так і під час ромонту існуючих. Встановлюють на внутрішній поверхні конструкціі.

ІSOVER VARІО є матеріале змінною паропропускною здатністю Взимку він працює як паро ізолятор. влітку — «прозорий» для пари. Паропропускна здатність цього матеріалу змінюється залежно від вологості навколишнього середища.

Пароізолятор VARІО не рекомендується використовувати у приміщеннях, де прокладені трубопроводи, наприклад у ванних кімнатах і саунах, де відносна вологість постійно перевищує 70 %.

Шовна стрічка VARІО -К слугує для герметичного монтажу вологорозрівнювальної вологонепроникної плівки.

Шовна стрічка VARІО -D — це легка стрічка із піноматеріалу з клейкою смугою на одному з боків. Стрічка попередньо стиснена приблизно до 1/5 своєї товщини. Призначена для закріплення гідроізоляційної плівки VARІО на нерівній основі прямо зверху будівельної конструкції.

 

27.6. Матеріали з екструдованого пінополістиролу STYROFOAM

Ізоляційні плити, призначені для ізоляції поверхонь, що контактують із ґрунтом, повинні мати спеціальні властивості, оскільки ізоляція постійно зазнає впливу вологи, тиску грунту і ґрунтових вод, які негативно впливають на її характеристики.

Плити STYROFOAM виготовлені з екструдованого пінополістиролу голубого кольору, мають однорідну структуру із закритими порожнинами, що утворилась у результаті екструдування, тривалий час зберігають свої ізоляційні характеристики під впливом вологи і значних механічних навантажень.

Екструдований пінополістирол STYROFOAM розроблений фірмою DOW у 1941 р. Екструзійна технологія виготовлення теплоізоляційних плит забезпечує однорідну структуру герметичних комірок  що надає матеріалу таких переваг:

-         низька теплопровідність упродовж тривалого часу;

-         висока механічна міцність;

-         відсутність капілярності;

-         практично нульове водопоглинання;

-         стійкість до циклічного зоморожування-розморожування;

-         довговічність;

-         висока опірність паро проникненню.

Пінополістирольні плити, які застосовують у будівництві:

- легкі і прості в монтажі;

- стійкі до гниття і руйнування

- тривалий час зберігають форму і розміри;

- екологічно чисті, без запаху, не подразнюють шкіру.

 Перелічені властивості забезпечують застосування матеріалів STYROFOAM в особливих системах, таких як інверсійні (перевершені) плоскі дахи, зовнішні утеплення стін підвалів, утеплення підлог з різним навантаженням, протиморозна ізоляція будинків

інженерних споруд.

Переваги застосування матеріалів STYROFOAM як теплоізоляційного шару очевидні для фахівців, замовників і власників будииків:

- стійка висока теплоізоляція будинку упродовж усього терміну його експлуатації;

- надійне і безпечне вирішення проблеми тривалої ізоляції огороджувальних конструкцій будинків ззовні, особливо в районі, де вони постійно зазнають впливу вологи і циклів заморожування- розморожування.

Основні марки матеріалів:

ROOFMATE* (Руфмейт) — теплоізоляція для всіх видів дахів і зовнішніх стін підвалів;

FLOORМАТЕ* (Флормейт) — теплоізоляція для підлог житлових і промислових приміщень;

STYROFOAM* ІВ (Стайрофом) — матеріал із шорсткою поверхнею для ізоляції стін, цоколів і «містків холоду».