Тема 11. Мистецтво періодів Високого

та Пізнього Відродження в Італії

 

Характеристика мистецтва Високого Відродження

Високий Ренесанс (чінквеченто)класична фаза художньої культури Відродження. У цей час центр розвитку італійського мистецтва з Флоренції переміщується в Рим.

Найвидатніші представники:

Архітектор Донато Браманте, твори: двір Бельведер, собор в Павії, фасад палацу Канчеллєрія; двір церкви Санта-Марія делла Паче; маленька купольна каплиця-ротонда Темп’єтто; художник Леонардо да Вінчі найкращі твори: вівтарний образ «Поклоніння волхвів», «Таємна вечеря» у трапезній монастиря Санта Марія делла Грація, «Мадонна в гроті», «Портрет невідомої дами», «Мадонна Літта», «Джоконда», «Св. Анна» і «Іоанн Хреститель»; художник Рафаель Санті, найкращі твори: «Мадонна Констабіле», «Мадонна в зелені», «Мадонна з щигликом», «Мадонна в кріслах» «Сикстинська Мадонна», «Заручення Марії», «Тріумф Галатеї», розписи залів Ватикану; скульптор та живописець Мікеланджело Буонарроті, кращі твори: «Вакх», «П'єта», «Мадонна Доні», статуя Давида, розпис стелі Сікстинської капели при Ватіканському храмі; художник Джованні Белліні, твори: Мадонни, вівтарні образи, сцени з Євангелія на тлі пейзажу, алегорії та портрети; художник Джорджоне, твори: «Спляча Венера»; художник Тиціан Вечелліо, його твори: «Любов земна і небесна», «Вознесіння Марії», «Венера Урбінська», «Венера перед дзеркалом», «Даная», «Святий Себастьян», «Ассунта», «Вакханалія», «Венера з Адонісом», «Діана і Актеон», «Викрадення Європи», «Пастух і німфа».

Риси мистецтва Пізнього Відродження

Пізнє Відродження (1530 – 1580 рр.) – це період подальшого продовження традицій високого Відродження, але в інших історичних умовах, що зумовило особливості мистецтва і архітектури.

Найвідоміші представники:

Архітектор Джакомо Бароцци да Віньола, твори: церква Іль Джезу, вілла папи Юлія ІІІ (вілла Джулія), замок Капрарола; архітектор Перуцці Бальдасаре, вибрані твори: вілла Фарнезіна в Римі, Палаццо Масімо аллє Колонне; архітектор венеціанської школи Андреа Палладіо, визначні будівлі базиліка у Віченці, палаццо Ізеппо да Порта, палаццо Вальмарана, палаццо Тьєне, церкви Сан Джорджо Маджоре, Іль Реденторе у Венеції; художник, найкращі твори: «Шлюб в Кані», «Бенкет в будинку Левія» «Мадонна сімейства Куччина», «Тріумф Венеції», «Викрадення Європи»; пермський художник Корреджо, твори: фрески у жіночому монастирі Сан Паоло в Пармі, фреска купола в церкві Євангеліста Іоанна, картини «Різдво»; «Меркурій», «Венера і Амур», «Ганімед», «Даная», «Леда»; художник Тінторетто, роботи «Чудо святого Марка», «Вакх», «Порятунок Арсіної», «Аріадна», «Венера і Вулкан», «Походження Чумацького шляху», «Меркурій і три грації», «Введення Марії в храм», «Рай».

 

Теми рефератів для виконання самостійних завдань:

 

1.            Архітектура епохи Високого Ренесансу в Італії – загальна характеристика.

2.            Проектування та будівництво Собору Петра в Римі.

3.            Архітектори Високого Відродження (Д. Браманте, Сансовіно, Сангало, М. Буонарроті, ін.) і їх твори.

4.            Розвиток станкового мистецтва та розписів Високого Відродження.

5.            Леонардо да Вінчі, художник та вчений.

6.            Аналіз твору «Таємна вечеря»

7.            Життєвий та творчий шлях Рафаеля Санті.

8.            Мікеланджело Буанароті, його діяльність як скульптора, архітектора, художника.

9.            Сікстинська капела.

10.         Мікеланджело та капела Медічі.

11.         Характеристика творчого доробку Джорджоне.

12.         Особливості станкового живопису Тиціана.

13.         Архітектура епохи пізнього Ренесансу в Італії – уточнення стильових засобів і прийомів.

14.         Архітектурні трактати Джакомо Бароцци да Віньйоли та Андреа Палладіо, їх значення для архітектурно практики Європи ХVІ – ХХ ст.

15.         Архітектурна творчість Дж. Віньйоли.

16.         Особливості містобудівної ситуації, політичного устрою Венеції. Собор Сан Марко.

17.         Архітектурна творчість Джакоппо Сансовіно.

18.         Творчість Андреа Палладіо та його внесок у подальших розвиток архітектури.

19.         Загальні естетичні засади та формальні прийоми течії маньєризм.

20.         Загальна характеристика живопису Пізнього Відродження.

21.         Життєвий та творчий шлях Тінторетто.

22.         Творчість Вероккіо.

23.         Узагальнююча характеристика італійського Ренесансу та маньєризму: головні відмінні риси в образних формах цих стилів.