Дисципліна: Інженерна та комп'ютерна графіка

Тема: Типи зображень

План

1. Види.

2. Розрізи.

3. Перерізи.

1. Види.

Зображення. Згідно зі стандартом ГОСТ 2.305 – 68 зображення поділяються на види, розрізи та перерізи. Видом називається зображення звернутої до спостерігача видимої частини поверхні предмета. Види, які знаходяться у прямому проекційному зв’язку, не надписуються (рис.7.1). В іншому випадку напрям проеціювання показують стрілкою. Над стрілкою та над побудованим видом наносять одну й ту ж велику літеру українського алфавіту. ени.

Основні види надписуються в таких випадках: а) якщо вони не мають безпосереднього проекційного зв’язку з головним видом; б) якщо вони відділені від головного іншим зображенням; в) якщо вони розміщені на іншому аркуші. Додатковим видом називають зображення, яке утворюється на площинах не паралельних до основних площин проекцій (рис.7.2).

1. Розрізи

Розрізом називається зображення предмета, уявно перерізаного однією або кількома площинами. В розрізі показують все, що знаходиться у січній площині та за нею. За необхідності окремі елементи, що знаходяться перед січною площиною, показують штрих-пунктирною потовщеною лінією. Розрізані елементи предмета виділяються штриховою лінією. Положення січної площини розрізу показують на кресленні розімкненою лінією; початковий та кінцевий її штрихи не повинні перетинати контур відповідного зображення. Напрям погляду показують стрілками, які розміщені на відстані 2…3 мм від зовнішніх кінців штрихів. Січну площину позначають двома однаковими літерами української абетки. Розріз позначають написом, що складається з двох літер, наприклад: „А – А”. Січну площину не показують і простий розріз не позначають, якщо розріз має прямий проекційний зв’язок з іншими зображеннями, а січна площина збігається з площиною симетрії об’єкта (рис.7.3). Дозволяється поєднувати половину виду та половину розрізу, лінією їх поділу є вісь симетрії.

Залежно від кількості січних площин розрізи поділяють на прості (одна площина) та складні (декілька площин) (рис.7.4). Спиці зубчатих коліс, маховиків, шківів, тонкі стінки ребер жорсткості тощо, показують не заштрихованими, якщо січна площина направлена вздовж осі або довгої сторони такого елемента, і відділяють від основної частини об’єкта суцільною основною лінією (рис.7.3).

2. Перерізи

Перерізом називається зображення фігури, яке міститься безпосередньо в уявній січній площині. Перерізи поділяються на винесені і накладені. Поначення перерізів аналогічне до розрізів. У випадку, коли фігура перерізу симетрична, то положення січної площини позначають осьовою лінією, а зображення перерізу розміщують безпосередньо на продовженні цієї лінії і не надписують (рис.7.5). Винесеним перерізам надається перевага. Контур накладеного перерізу зображають суцільною тонкою лінією, при цьому контур зображення в місці розташування накладеного перерізу не переривають.

Дисципліна: Інженерна та комп'ютерна графіка

Тема: Типи зображень