Самостійна робота №3

 

Тема. Українська культура ХІV–XVII ст.

Завдання. Шкільний театр. Особливості архітектури козацької доби. Народні думи і пісні XVI XVII ст. Культурологічна та просвітницька діяльність козацької старшини. Перші шкільні підручники.

Короткий зміст завдання

Поява шкільного театру та його навчально-виховне значення.

Українське або козацьке бароко в архітектурі. Характерні риси: планово-ландшафтно-просторова підпорядкованість ідеї тріумфу, динамізм, експресія, пишність. Барокова споруда як частина просторово-архітектурно-ландшафтного ансамблю. Пишність ліплення, його широкі декоративні можливості. Зразки бароко: Михайлівський Золотоверхий собор, Успенський собор у Києво-Печерській лаврі, там само церква Різдва Богородиці, дзвіниця Й. Г. Шеделя, дзвіниця Степана Ковніра, будинок музею книгодрукування в лаврі, церква Спаса на Берестові, будинок полкової канцелярії в Чернігові, Воздвиженський собор у Полтаві.

Зародження фольклорної історичної поезії. Поява історичних пісень і дум пов'язана з боротьбою українського народу проти польсько-литовського панування, а також із виникненням козацтва. Головним героєм творів є козак, воїн, захисник рідної землі. До нашого часу дійшли думи про Самійла Кішку, Марусю Богуславку, козака Байду, пісні «Корсунська перемога», «Богдан Хмельницький», «Василь Молдавський» та ін.

Роль козацької старшини у формуванні ідеї державотворення, розвитку освіти.

Технічні досягнення. Запровадження масового книгодрукування в Острозі, Львові, Києві. Першою українською друкованою книжкою вважається «Апостол», який у 1574 р. у Львові надрукував Іван Федоров. У 1574 р. світ побачив «Буквар», що складався з двох частин – азбуки та матеріалів для читання. Ця книга є цінною пам’яткою тогочасної навчальної літератури. Окрім «Біблії» І. Федоров також надрукував «Читанку», «Новий Заповіт з Псалтирем», «Хронологію» Андрія Римші.

Запитання для самоконтролю знань

1. Чим було зумовлене піднесення української культури на початку XVII ст.? Який художній стиль утвердився в мистецтві цього періоду?

2. Які риси, окрім загальноєвропейських, притаманні культурі українського бароко? У чому їх національна специфіка?

3. Назвіть українських архітекторів, які працювали у стилі бароко.

4. Яку роль у розвитку культури українського бароко відіграв І.Мазепа?

5. Чому, на вашу думку, образ Козака Мамая набув великої популярності серед українського народу?

6. Проаналізуйте одну історичну пісню або думу(«Зажурилась Україна», «Пісня про Морозенка», «Пісня про Байду», «Втеча трьох братів з Азова», «Маруся Богуславка» та ін.).

Теми рефератів

1. Особливості західноукраїнського бароко. Барокове мистецтво Луцька та Львова.

2. Просвітницька діяльність Києво-Могилянської академії».

3. Козацтво як лицарський морально-естетичний ідеал України.

4. Козацький героїчний епос.

Література

1. Абрамович Д.С., Чікарькова М.Ю. Світова та українська культура: Навч. посібник – Львів, 2004.

2. Дещинський Л.Є. та ін. Українська та зарубіжна культура: Навч. посібник. – Львів, 2005.

3. Лекції з історії світової та вітчизняної культури: Навч. Посібник/ За ред. проф. А. Яртися та проф. В. Мельника. – Л., 2005.

4. Шейко В.М., Тишевська Л.Г. Історія української культури. – К., 2006.