Мета роботи
Засвоїти: основні завдання при моделюванні; вимоги опису предметної області, розробляючи програмні системи; коротку характеристику, архітектуру та методології, використовуючи CASE-засоби.
Завдання
Засвоїти: основні поняття; завдання при моделюванні; вимоги опису предметної області, розробляючи програмні системи; коротку характеристику, архітектуру та методології, використовуючи CASE-засоби.
Основні поняття
Моделювання предметної області є одним з найбільш важливих етапів робіт при проектуванні програмних систем масштабу підприємства. В даний час для цілей моделювання предметної області на ринку програмних продуктів представлений широкий спектр CASE-засобів. Найбільш популярними в нашій країні CASE- засобами є Rational Rose, BPwin, Silverrun, Process Analyst.
Моделювання предметної області в цих засобах має більше спільного, ніж відмінного. Основними завданнями при моделюванні предметної області є наступні описи:
Описи бізнес-процесів використовуються для опису технології виконання виробничого завдання, що підлягає автоматизації. На основі описаної технології визначаються види діяльності, які слід автоматизувати (бізнес-вимоги до майбутньої програмної системи).
При описі бізнес-процесів мають бути виявлені зв'язки між різними підрозділами підприємства при вирішенні конкретних виробничих завдань (горизонтальні зв'язки).
При описі предметної області не слід забувати про моделювання бізнес-правил.
Моделі бізнес-правил предметної області будуть основою для моделювання правил програмної системи.
Отже, підводячи підсумки сказаному про опис предметної області при розробці програмних систем, зазначимо наступне:
Повний і детальний опис предметної області зручно проводити за допомогою різноманітних CASE-засобів.
Case-засоби
Термін CASE - Computer Aided System/Software Engineering використовується при автоматизації процесу розробки складних інформаційних систем в цілому. Появі CASE-засобів передували дослідження в області методології проектування. Методологія визначає етапи і кроки реалізації проекту, а також правила використання методів, якими розробляється проект.
Метод – це процедура або техніка генерації описів компонентів інформаційної системи ІС (проектування потоків і структур даних).
Нотація – відображення структури системи, елементів даних за допомогою спеціальних графічних символів.
CASE-засоби – це спеціальні програми, які підтримують одну або декілька методологій аналізу і проектування інформаційних систем.
CASE-технологія, в рамках методології, включає методи, за допомогою яких на основі нотацій будуються діаграми, підтримувані конкретними CASE-засобами. CASE-технології не можуть вважатися самостійними, вони тільки забезпечують високу ефективність їх застосування.
Коротка характеристика
Сучасні CASE-засоби охоплюють область підтримки численних технологій проектування інформаційних систем: від простих засобів аналізу і документування до повномасштабних засобів автоматизації, що покривають весь життєвий цикл програмного забезпечення. Найбільш трудомісткими етапами розробки інформаційних систем є етапи аналізу і проектування, в процесі яких CASE-засоби забезпечують якість ухвалюваних технічних рішень і підготовку проектної документації. При цьому велику роль відіграють методи візуального представлення інформації. Це припускає побудову структурних або інших діаграм у реальному масштабі часу, використання багатообразної колірної палітри, різну перевірку синтаксичних правил. Графічні засоби моделювання предметної області дозволяють розробникам в наочному вигляді вивчати існуючу інформаційну систему, перебудовувати її відповідно до поставлених цілей і наявних обмежень.
Архітектура CASE-засобів
Зазвичай до CASE-засобів відносять будь-який програмний засіб, який автоматизує ту або іншу сукупність процесів життєвого циклу програмного забезпечення і що включає:
1. Репозиторій, що є основою CASE-засобів – є спеціалізованою базою даних проекту, призначеною для відображення стану проектованої інформаційної системи в кожен момент часу. Об'єкти всіх діаграм синхронізовані на основі загальної інформації словника даних. У репозиторії зберігаються описи наступних об'єктів: проектувальників і їх прав доступу до різних компонентів системи; організаційних структур; діаграм; компонентів діаграм; зв'язків між діаграмами; структур даних; програмних модулів; процедур.
2. Графічний редактор, що забезпечує створення і редагування в заданій нотації і в інтерактивному (діалоговому) режимі елементів діаграм, зв'язків між ними, діаграм. У будь-який момент часу вони можуть бути роздруковані і включені в технічну документацію проекту.
3. Верифікатор діаграм (засіб тестування), що служить для контролю правильності побудови діаграм в заданій методології проектування. Його функції:
a) діагностика;
b) видача повідомлень про помилки;
c) виділення на діаграмі помилкових елементів.
4. Документатор проекту, що дозволяє отримувати інформацію про проекти у вигляді звітів. Звіти можуть будуватися по:
a) часу;
b) автору;
c) елементу діаграм;
d) діаграмі;
e) проекту в цілому.
5. Адміністратор проекту, що виконує наступні функції:
a) ініціалізація (запуск);
b) завдання початкових параметрів проекту;
c) призначення і зміна прав доступу до елементів проекту.
6. Сервіс, що є набором системних утиліт для обслуговування репозиторія (архівація і відновлення даних, створення нового репозиторія).
На рисунку 1 показана архітектура CASE-засобу в загальному вигляді.
Рисунок 1. Архітектура CASE-засобів
Методології, що використовуються. При застосуванні CASE-засобів використовуються методології структурного і об'єктно-орієнтованого проектування. Структурне проектування засноване на алгоритмічній декомпозиції, а об'єктно-орієнтоване проектування засноване на об'єктно-орієнтованій декомпозиції. Розділення на алгоритми концентрує увагу на порядку подій, що відбуваються, а розділення на об'єкти додає особливу увагу об'єктам або суб'єктам дії. CASE-засоби, що підтримують об'єктно-орієнтоване проектування використовують методологію RUP (Rational Unified Process) і нотації мови UML.
Представлення інформаційної системи на мові UML:
Кожне представлення складається з діаграм, які будуються зі своїх нотацій. Для структурного підходу використовується методологія SADT (Structured Analysis and Design Technique). Головним розробником методології був Дуглас Росс. Він розробив мову структурного аналізу, який використовується для опису досліджуваного об'єкта. Ця мова є основою стандартів сімейства IDEF. Їх використовували в США за пропозицією ВВС. В даний час сімейство IDEF включає: