Тема 5. Способи перетворення креслеників
Вирішення задач позиційного та метричного характеру значно полегшується, коли елементами є прямі та площини рівня, які проекціюються без спотворення на одну з площин проекцій. У випадку, коли прямі та площини знаходяться в загальному положенні, необхідно скористатися методами перетворення креслеників для того, щоб перетворити їх на елементи окремого положення. Одним із способів є заміна площини проекції.
Нові площини вибирають завжди перпендикулярно до існуючих і так, щоб фігури проекціювалися на них у окреме (натуральна величина) або ж проекціююче положення.
Розглянемо чотири основні задачі перетворення креслеників.
Друга задача. Перетворення прямої загального положення на проекціюючу пряму. Спочатку пряму n перетворимо на пряму рівня (рис.3.2), після чого другою заміною площини П4 на площину П5, перпендикулярну до прямої n, розмістимо пряму n у проекціююче положення. На полі П5 пряма n зображується точкою n5=25=15.
Третя задача. Перетворення площини загального положення на площину проекціюючого положення. Перетворити площину трикутника (АВС) загального положення на проекціюючу площину можна, якщо провести в даній площині будь–яку лінію рівня, наприклад горизонталь h (рис.3.3). Замінимо площину П2 на площину П4, перпендикулярну до горизонталі h. Внаслідок чого, ми одержимо горизонталь, а значить і площину ? проекціюючими. На полі П4 проекція площини представляє собою пряму ?4. Кут ?, утворений проекцією ?4 з віссю х14 є натуральною величиною кута нахилу площини ? до площини П1.
Четверта задача. Перетворення площини загального положення на площину рівня (визначення натуральної величини відсіку площини). Спочатку перетворимо площину ? на проекціюючу площиною (рис.3.4), після чого другою заміною площини П1 на площину П5, паралельну до площини ?. Отримаємо площину ? у ролі площини рівня. Проекція В5С5А5 відсіка ВСА і є його натуральною величиною.